Czytelnia

2023-06-27 16:15

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

Feminizm dla wszystkich

Feminist City: Claiming Space in a Man-Made World, czyli oryginalny tytuł książki Leslie Kern, przetłumaczylibyśmy dosłownie jako Miasto feministyczne. Zdobywanie własnej przestrzeni w świecie stworzonym przez mężczyzn. Tytuł zaproponowany przez polskiego wydawcę jest bardzo rozczarowujący i rozmija się z głównym przesłaniem publikacji. W swoim eseju, bo tak określiłabym formę tej książki, autorka rozwija pojęcie feminizmu jako ruchu stawiającego w centrum swoich działań wszystkie dyskryminowane grupy społeczne, którego celem jest emancypacja, dążenie do przyznania każdemu pełni praw. Leslie Kern ostrzega przed sytuacjami, w których zmiany ukierunkowane na spełnienie potrzeb konkretnej kategorii osób (najczęściej białych kobiet) mają negatywne skutki dla jeszcze mniej uprzywilejowanych mieszkanek i mieszkańców, co może skutkować rozpoczęciem procesów gentryfikacyjnych. W tym kontekście, sformułowanie „miasto dla kobiet” brzmi wykluczająco. Co więcej, odzwierciedla krytykowane przez Kern opinie części przedstawicielek środowiska feministycznego, które definicję ruchu zawężają do osób reprezentujących odpowiednią płeć biologiczną. Popieram postulaty autorki, chciałabym, żeby feminizm rozumiany był dziś, zwłaszcza w naszym kraju, jako ruch antypatriarchalny, działający nie przeciwko męskości, a w celu upodmiotowienia i równouprawnienia wszystkich grup społecznych dyskryminowanych ze względu na rasę, narodowość, klasę społeczną, orientację seksualną, niepełnosprawność, a także płeć. Pod tym względem polskie tłumaczenie tytułu książki może okazać się wręcz szkodliwe. Feminist City, mimo że wydana po raz pierwszy dopiero w 2019 roku, szybko stała się dla osób zajmujących się geografią krytyczną jedną z kluczowych publikacji. Kern dzieli się swoimi doświadczeniami, które z pewnością dla wielu z nas nie będą niczym nowym, jednak samo poczucie, że jest się reprezentowaną i rozumianą przez inną osobę – które umacnia ta lektura – stanowi dużą wartość książki. Wiele odwołań do prac innych badaczek daje możliwość pogłębienia wiedzy na temat opisywanych problemów. Z drugiej strony autorka nie próbuje na siłę nikogo przekonać do walki z fałszywymi stereotypami. Przyjęłam to z wielką ulgą, bo w moim odczuciu, zbyt wiele trudu wkładamy w tłumaczenie, czym jest dyskryminacja, jak się objawia, dlaczego w dyskusji architektonicznej mają prawo zasiąść same prelegentki i jak różnorodne potrafi być biennale sztuki prezentujące prawie same artystki. Wydaje mi się, że po książkę sięgną osoby rozumiejące wartość ruchu feministycznego. Lektura nie okaże się pewnie dla nich rewolucyjnym odkryciem, ale być może pozwoli zrozumieć im, że ich głos, który mimo wszystko wyróżnia się w przeważająco męskim środowisku architektonicznym, może zostać wykorzystany nie tyle do wzmacniania pozycji kobiet jako wartości samej w sobie, ile do głębszej krytyki kapitalistycznych i wykluczających narracji, które zdominowały nasz zawód.

Zofia Piotrowska

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum