Domki Szumilas / Lubiatowo

2023-06-27 16:13 Tekst: Dariusz Herman, zdjęcia: Marcin Czechowicz
domki Szumilas 2
Autor: Marcin Czechowicz 2 | Teren sąsiadujący ma pozostać łąką

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Już nie ma dzikich plaż… u kresu PRL-u śpiewała Irena Santor. Dzisiaj jest ich jeszcze mniej. W miejscowościach nadmorskich wciąż przybywa za to hoteli i apartamentowców. Wielu zazdrości Skandynawom zrównoważonego inwestowania na ich wybrzeżach. Pamiętajmy jednak, że w najludniejszym z tych krajów – Szwecji, na jednego mieszkańca przypada 30 cm linii brzegowej, w Danii 125 cm, podczas gdy w Polsce tylko 1,5 cm. Duże hotele są naszym przeznaczeniem, ale jeśli powstają na terenach zurbanizowanych, w zgodzie z planami miejscowymi, nie powinny stanowić zagrożenia dla naszego wybrzeża. Większym problemem są rosnące w postępie geometrycznym długie łańcuchy sklejonych ze sobą domków zawiniętych wokół dmuchanych basenów i zjeżdżalni. To one wyparły namioty z pól campingowych i rozlewają się poza granice nadmorskich miejscowości. Ale można inaczej. Pomiędzy obszarami tętniącymi intensywnym życiem wakacyjnym wciąż jeszcze daje się spotkać piękne, prawie puste plaże oddzielone od wiosek szerokim pasem lasu. Tereny te są ostoją tzw. wypoczynku slow.

Takim spokojnym miejscem na mapie polskiego wybrzeża jest Lubiatowo – wieś w połowie drogi między Łebą a Rozewiem. Oddzielona od szerokich plaż sosnowym lasem, sama nie stanowi zespołu zabudowy o czytelnej strukturze czy charakterze, nie mówiąc o urodzie. Znajdziemy tu wiele małych osiedli wypoczynkowych. Różnią się od znanych z poprzedniej epoki domków campingowych tym, że są całoroczne, ogrzewane, klimatyzowane, a przy tym przewyższają je wielkością, standardem i trwałością. Grupowane są zwykle w regularnych szeregach, by jak najefektywniej wykorzystać działkę. Brak dojrzałej zieleni zdradza młodość obiektów. Panuje tu nieposkromiona wyobraźnia właścicieli, ale zabudowa zwykle jest banalna i bez wartości architektonicznej. Na tym tle domki siedliska Szumilas odznaczają się logiką i troską o detal.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum