Młodzi do Łodzi: prezentacja lidera Iwo Borkowicz

2023-06-27 16:06 Rozmawiała: Karolina Matysiak
lider MdŁ - Iwo Borkowicz 1
Autor: Archiwum prywatne 1 | Iwo Borkowicz podczas realizacji stacji meteorologicznej Snow Guarantee

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

W 2016 roku zostałeś magistrem. Zaraz potem powstało JEJU.studio. Kiedy dokładnie to było i jak do tego doszło?

JEJU tak naprawdę powstawało równolegle z końcówką moich studiów. Razem z Adamem Siemaszkiewiczem postanowiliśmy robić wizualizacje dla inny biur. Szukaliśmy możliwości do rozpoczęcia działania w zawodzie. Ten sposób wydawał nam się na tamtą chwilę finansowo najbardziej sensowny. Dzięki mojemu projektowi dyplomowemu, który został zauważony i kilkakrotnie opublikowany, przejście do projektowania nastąpiło dość szybko.

Twój projekt dyplomowy, pt. Symbiotyczny związek spółdzielczych mieszkań socjalnych i turystyki rozproszonej w Starej Hawanie. Model rozwojowy i prototypy architektoniczne, otrzymał dwie ważne nagrody, a rok później zostałeś wybrany jednym z 20 projektantów, którzy kształtują dizajn przyszłości. Opowiedz, jakie to były wyróżnienia i za co je dostałeś.

Mam nadzieję, że dostałem je za to, że zrobiłem dobry projekt. Złożyło się na to kilka rzeczy. Jedna to dynamika tematyki związanej z Kubą, zagadnienie było ciekawe, nie tylko architektonicznie, lecz także politycznie czy społecznie, i bardzo medialne, a ja mogłem aplikować na różnego rodzaju programy badawcze. Wybrałem ten kubański, ponieważ z tamtego rejonu dochodziło wiele głosów mówiących o tym, że zachodzą tam zmiany polityczne. W ramach wybranego programu spędziłem na wyspie kilka miesięcy, podczas których prowadziłem staranną obserwację i badania. Zrealizowałem swoje zmierzenie nie tylko z perspektywy architektonicznej. Projekt był komentarzem do sytuacji mieszkaniowej na Kubie, nawiązywał też do tamtejszych mechanizmów, które z zewnątrz wydają się problematyczne. Złożył się to na zestaw jakości docenionych później m.in. przez Fundację Miesa van der Rohe, która przyznała mi Young Talent Architecture Award. Kolejną nagrodą była EAAE Prize nadana przez European Architectural Medals Comittee za odwagę w rozwiązywaniu problemów. Dzięki tym wyróżnieniom mój projekt pokazano na kilku wystawach, a mnie zapraszano na prelekcje. Jedna z nich odbyła się podczas panelu organizowanego przez fundację Antenna w ramach Dutch Design Week. Poznałem tam 19 osób, których kariera była w podobnym punkcie co moja. Robią oni fenomenalne rzeczy, z niektórymi z nich utrzymuję kontakt do dzisiaj, a z innymi nawet czynnie współpracuję. Był to dla mnie ważny krok w kierunku przyszłych kooperacji.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum