Bernardyńska / Wrocław
Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Lokalizacja
Realizacja nowych obiektów w zwartych, historycznych centrach miast niesie oczywiste wyzwania projektowe i realizacyjne wynikające z dostojnego, ale i wymagającego sąsiedztwa. Zarówno wiedza inżynierska, jak i rynek oferują dziś wiele technologii pozwalających sprostać trudnościom związanym z pracą w takim otoczeniu – od typowo inżynierskich po estetyczne. Niemniej ich wdrożenie zarówno w projekcie, jak i na placu budowy za każdym razem potrafi zaskoczyć.
Działka przy ulicy Bernardyńskiej 4, na której powstaje apartamentowiec dla firmy Toscom Development, to jedna z ostatnich wyjątkowych lokalizacji we Wrocławiu, z uwagi na miejsce i kontekst, a przede wszystkim dlatego, iż w momencie zakupu pozostawała wciąż niezabudowana. Niemniej w przypadku tego miasta, przetrzebionego wojenną pożogą, takie lokalizacje kryją wiele nieprzewidzianych trudności i stanowią wyzwanie dla projektantów.
Bezpośrednie sąsiedztwo dawnego klasztoru bernardynów, obecnie mieszczącego Muzeum Architektury, oraz zabytkowej kamienicy przylegającej do projektowanej ściany szczytowej skutkowało koniecznością starannego doboru rozwiązań umożliwiających bezpieczną realizację budynku z dwukondygnacjnym garażem podziemnym. Zadecydowano, by ściany obwodowe wykonać w technologii szczelinowej – rozwiązaniu stanowiącym jednocześnie docelową przegrodę kondygnacji podziemnych, barierę filtracyjną zabezpieczającą zarówno sam wykop przed napływem wody, jak i obiekty sąsiednie w związku z ryzykiem leja depresji oraz zapewniającym stabilizację przyległej zabudowy i pasów drogowych. W przypadku kamienicy, której fundamenty częściowo wchodziły na działkę, przed przystąpieniem do zasadniczych prac konieczne było ich rozebranie i dodatkowe podbicie istniejącego budynku w technologii jet grouting.