Bernardyńska / Wrocław

2023-06-27 16:06 Tekst: Szymon Brzezowski, Zbigniew Maćków, opracowanie: Anna Żmijewska
Apartamentowiec Bernardyńska we Wrocławiu, proj. Maćków Pracownia Projektowa_01
Autor: Toscom 1 | Jednym z wyzwań było bezpośrednie sąsiedztwo zabytkowych zabudowań poklasztornych

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Lokalizacja

Realizacja nowych obiektów w zwartych, historycznych centrach miast niesie oczywiste wyzwania projektowe i realizacyjne wynikające z dostojnego, ale i wymagającego sąsiedztwa. Zarówno wiedza inżynierska, jak i rynek oferują dziś wiele technologii pozwalających sprostać trudnościom związanym z pracą w takim otoczeniu – od typowo inżynierskich po estetyczne. Niemniej ich wdrożenie zarówno w projekcie, jak i na placu budowy za każdym razem potrafi zaskoczyć.

Działka przy ulicy Bernardyńskiej 4, na której powstaje apartamentowiec dla firmy Toscom Development, to jedna z ostatnich wyjątkowych lokalizacji we Wrocławiu, z uwagi na miejsce i kontekst, a przede wszystkim dlatego, iż w momencie zakupu pozostawała wciąż niezabudowana. Niemniej w przypadku tego miasta, przetrzebionego wojenną pożogą, takie lokalizacje kryją wiele nieprzewidzianych trudności i stanowią wyzwanie dla projektantów.

Bezpośrednie sąsiedztwo dawnego klasztoru bernardynów, obecnie mieszczącego Muzeum Architektury, oraz zabytkowej kamienicy przylegającej do projektowanej ściany szczytowej skutkowało koniecznością starannego doboru rozwiązań umożliwiających bezpieczną realizację budynku z dwukondygnacjnym garażem podziemnym. Zadecydowano, by ściany obwodowe wykonać w technologii szczelinowej – rozwiązaniu stanowiącym jednocześnie docelową przegrodę kondygnacji podziemnych, barierę filtracyjną zabezpieczającą zarówno sam wykop przed napływem wody, jak i obiekty sąsiednie w związku z ryzykiem leja depresji oraz zapewniającym stabilizację przyległej zabudowy i pasów drogowych. W przypadku kamienicy, której fundamenty częściowo wchodziły na działkę, przed przystąpieniem do zasadniczych prac konieczne było ich rozebranie i dodatkowe podbicie istniejącego budynku w technologii jet grouting.

Spis treści Architektura 07/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu o Nagrodę Architektoniczną „POLITYKI”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. wyniki konkursu Gypsum Trophy Saint-Gobain 2023.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: NM Architekci, Studio Lisiak, Boris Kudlička with Partners, Analog, Dominik Górecki Architekt i Kuryłowicz & Associates.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Zofia Piotrowska recenzuje książkę „Powrotnicy. Reurbanizacja w perspektywie przebiegu życia” Katarzyny Kajdanek, a Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak publikację „Modernizm, socrealizm, socmodernizm, postmodernizm. Przewodnik po architekturze Krakowa XX wieku”.

realizacje

Sercem bryły o rdzawym odcieniu, który nawiązuje do barw okolicznej zabudowy, jest wykonana z drewna, symbolizująca dom, kaplica – o nowej realizacji pracowni xystudio piszą Dariusz Śmiechowski i Hubert Trammer [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Zrewitalizowany teren ma tak poszukiwany dziś model użytkowania przez okrągłą dobę, zaś postindustrialna zabudowa dodaje temu oryginalności – o nowej realizacji pracowni WWAA pisze Grzegorz Stiasny [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Okolice Szumilasu to jeden z najpiękniejszych fragmentów bałtyckiego wybrzeża i miejsce inwestycji o bardzo zróżnicowanej architekturze – o nowej realizacji architektów Macieja Ryniewicza i Rafała Kaletowskiego pisze Dariusz Herman [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W przypadku tej inwestycji wyczuwa się, że architektura, oprócz tego, że jest proekologiczna i użyteczna społecznie, bywa też przyjemnością – o realizacji Fernanda Menisa pisze Ewa P. Porębska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Modernizacja wnętrz dworca stanowi część większego przedsięwzięcia, które ma na celu stworzenie nowego centrum komunikacyjnego Zakopanego – o nowej realizacji pracowni Kahl-Gaczorek Architekci i Bernatowicz Architektura pisze Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Lekkości ogromnej konstrukcji nadaje szklana ściana kurtynowa przysłonięta metalową siatką, na którą nałożono pół miliona pikseli tworzących raster z motywami etnograficznymi – o nowej realizacji biura Napur Architect pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

O tym, co wyznacza sposoby oceny teorii i praktyki, pisze dr hab. inż. arch. Marta Skiba, dyrektor Instytutu Architektury i Urbanistyki Uniwersytetu Zielonogórskiego.

konteksty

Jakie wyzwania stoją przed młodymi architektami? Czy sztuczna inteligencja i przepracowanie im zagrażają? Projektowanie budynków to już niejedyny sposób na bycie architektem. Jasno pokazały to tegoroczne konfrontacje

O działaniu na pograniczu architektury i sztuki, zakładaniu własnej pracowni jeszcze na studiach oraz budowaniu na Kubie rozmawiamy z Iwo Borkowiczem.

praktyka

Fasada stanowi reinterpretację zabytkowej architektury ceglanej, dlatego w celu oceny relacji pomiędzy historycznym sąsiedztwem a nowym obiektem przygotowano mock-up, zestawiając go z fasadą dawnego kościoła i budynków zakonnych – o nowej realizacji Maćków Pracowni Projektowej piszą Szymon Brzezowski I Zbigniew Maćków [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Inspirujące nowości oraz redefinicje kultowych modeli obecne na tegorocznych targach Salone del Mobile

zawód architektka

Studenci są bardziej świadomi tego, co rysują. Dziś praca w biurze architektonicznym podejmowana równolegle ze studiami na drugim stopniu to standard – z prof. Ewą Pruszewicz-Sipińską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W tym numerze cyklu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 4-5/1971 „Architektury” pt. „Współczesne problemy architektury Zakopanego". O Komentarz poprosiliśmy Jana Karpiela Bułeckę.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum