Architektura-murator - 2022-04
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Andrea Avezzu <p>Ten wstępniak miał dotyczyć architektury tworzonej w ramach programu Mieszkanie Plus, bo jest ona głównym tematem aktualnego wydania miesięcznika. Jednak świat wokół nas raptownie się zmienił. Kiedy oddajemy ten numer „Architektury-murator” do druku, w Ukrainie od ponad dwóch tygodni trwa wojna. Liczba uchodźców zza wschodniej granicy przekroczyła w naszym kraju 1,3 mln i każdego dnia rośnie. W pomoc uciekającym zaangażowała się rzesza Polaków, w tym wielu architektów oraz architektoniczne instytucje i media. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Oddział Warszawski SARP tworzą bazę osób i firm z branż kreatywnych oferujących pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Również Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wraz z OW SARP zdecydował o utworzeniu w siedzibie przy ulicy Foksal miejsca spotkań dla uchodźców z Ukrainy, gdzie będą mogli bezpiecznie spędzać czas, zaś projektanci XYstudio włączyli się w przystosowanie jednego z pięter biurowca firmy Immofinanz w Warszawie na cele tymczasowej szkoły dla ukraińskich dzieci. To zaledwie kilka przykładów z ostatnich dni – wkrótce postaramy się napisać o działalności architektów na rzecz uchodźców więcej. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 04/2022

Ten wstępniak miał dotyczyć architektury tworzonej w ramach programu Mieszkanie Plus, bo jest ona głównym tematem aktualnego wydania miesięcznika. Jednak świat wokół nas raptownie się zmienił. Kiedy oddajemy ten numer „Architektury-murator” do druku, w Ukrainie od ponad dwóch tygodni trwa wojna. Liczba uchodźców zza wschodniej granicy przekroczyła w naszym kraju 1,3 mln i każdego dnia rośnie. W pomoc uciekającym zaangażowała się rzesza Polaków, w tym wielu architektów oraz architektoniczne instytucje i media. Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki oraz Oddział Warszawski SARP tworzą bazę osób i firm z branż kreatywnych oferujących pomoc w znalezieniu pracy osobom dotkniętym skutkami inwazji Rosji na Ukrainę. Również Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich wraz z OW SARP zdecydował o utworzeniu w siedzibie przy ulicy Foksal miejsca spotkań dla uchodźców z Ukrainy, gdzie będą mogli bezpiecznie spędzać czas, zaś projektanci XYstudio włączyli się w przystosowanie jednego z pięter biurowca firmy Immofinanz w Warszawie na cele tymczasowej szkoły dla ukraińskich dzieci. To zaledwie kilka przykładów z ostatnich dni – wkrótce postaramy się napisać o działalności architektów na rzecz uchodźców więcej. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 04/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawy „Polscy architekci w Luksemburgu” i „Kengo Kuma. Eksperyment. Materiał. Architektura”. Publikujemy też kolejny felieton Łukasza Harata i założycielek inicjatywy Bal architektek.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Grupa Architektoniczna Domino, ch+ architekci i APA Wojciechowski.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje książkę „Maria i Kazimierz Piechotkowie. Wspomnienia architektów”, a Grzegorz Stiasny monografię „Jan Szpakowicz. Przestrzeń elementarna” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENT KSIĄŻKI „MARIA I KAZIMIERZ PIECHOTKOWIE. WSPOMNIENIA ARCHITEKTÓW”].

realizacje

Rzuty budynków są modelowe i prezentują skromną, ale przemyślaną odpowiedź, jak powinno wyglądać dotowane przez państwo mieszkalnictwo. Program Mieszkanie Plus próbują podsumować dla nas Stanisław Rewski, Grzegorz Stiasny, Hubert Trammer i Agata Twardoch. W numerze także prezentacje pięciu osiedli zrealizowanych w ramach tej rządowej inicjatywy.

Historię tego miejsca czyta się nie tylko w napotykanych wzdłuż parkowych ścieżek tekstach, ale i w użytych do rewaloryzacji parku materiałach. O nowej realizacji eM4.Pracowni Architektury.Brataniec pisze Beata Gawryszewska.

Idea dziedzińca pozwoliła dokonać wyraźnego podziału funkcjonalnego obiektu oraz zapewniła wewnętrzną, odizolowaną od zgiełku ulic przestrzeń. O nowej realizacji biura MAMGUSTA Architekci pisze Dorota Sibińska [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Autorzy wykorzystali żelazną architektoniczną logikę do stworzenia pozornie przypadkowej kompozycji, nawiązującej do zastanego kontekstu. O realizacji biura James & Mau Arquitectura pisze Marcin Kwietowicz [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Rychwałdzkie oratorium to obiekt maleńki, funkcjonalnie wydaje się najprostszy, ale jednak pełen emocji i niepozostawiający nikogo obojętnym. O realizacji Jakuba Turbasa i Bartłomieja Pyrzyka pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

technika

Nieregularny układ sześcianów sprawia, że nawet w obrębie jednego modułu każda z kondygnacji wymagała zastosowania innego układu belek stropowych. O technicznych aspektach realizacji Centrum Turystyki Kulturowej Ice Cubes w Xinxiang projektu Zone of Utopia i Mathieu Forest Architecte pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr. hab. inż. arch. Eugeniusza Skrzypczaka z Katedry Architektury i Urbanistyki WAiW Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.

konteksty

Beton i żelbet są materiałami, których wytwarzanie powoduje ogromne obciążenie dla środowiska. Przyczyniają się do emisji gazów cieplarnianych, odpowiadają za zużycie wody i deficytowego w wielu rejonach piasku. W tym odcinku naszego cyklu Technologie architektury przyszłości zastanawiamy się co zrobić, by beton mniej szkodził naszej planecie i jaką rolę mają tu do odegrania architekci.

praktyka

Głównym wyzwaniem projektu był materiał elewacyjny. Do wykończenia budynku wykorzystano m.in. płyty z reliefami, które wykonano z użyciem wieloosiowego frezowania, cięcia CNC i obróbki waterjet. O realizacji Muzeum Historii Polski w Warszawie piszą Katarzyna Billik, Krzysztof Budzisz i Paweł Grodzicki [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA I FILM].

Montowane na sucho, odsunięte od ścian nośnych fasady to dziś najpopularniejsza metoda wykańczania budynków wysokich i obiektów średniej wielkości.

Najnowsze kolekcje łazienkowe wiodących marek. Piękne i trwałe meble outdoor.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

kolumny studenckie

W ramach cyklu Wydziały Architektury w Polsce prezentujemy Wydział Architektury w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie.

Misją Wydziału Architektury WSEiZ jest nowoczesne kształcenie oparte na koncepcji uczenia się przez całe życie, mające na celu przekazanie wiedzy oraz wykształcenie umiejętności i kompetencji społecznych. O tym, dlaczego warto studiować architekturę w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie piszą Anthony Weineis i Ewelina Kalużna.

zawód architekt

Moim zdaniem to konieczność, by architekt krajobrazu uczestniczył w każdym projekcie zagospodarowania terenu. O betonozie, placach miejskich i multidyscyplinarności z Urszulą Forczek-Brataniec rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu Z archiwum przypominamy publikację „Paris ’37-Montreal ’90”, która ukazała się w „Architekturze” nr 5/6/1989 i zawierała zbiór prac odnoszących się do tez XVII Kongresu UIA, organizowanego w Montrealu pod hasłem „Kultura i Technologia”. O komentarz do materiału poprosiliśmy tym razem Jerzego Grochulskiego z WA PW.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum