Studentka sopockiej uczelni o dostępności
Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.
Każdy człowiek ma inne potrzeby i możliwości, ale takie samo prawo do naukowego rozwoju. Prawdziwe przekraczanie granic zaczyna się po wyjściu z bezpiecznej strefy komfortu, dopiero gdy dostrzeżemy różnorodność, porzucimy schematy, przekonamy się o unikalności każdego z nas. W przypadku mojej uczelni – Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych widać otwartość i troskę o osoby ze szczególnymi potrzebami. Aby móc uzyskać miano dostępnej dla wszystkich, akademia ubiegała się o dofinansowanie. Ostatecznie stała się beneficjentem środków z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju oraz Programu Operacyjnego Wiedza, Edukacja, Rozwój. W efekcie budynek Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych został dopasowany do wymagań osób ze szczególnymi potrzebami w sferze likwidacji barier architektonicznych oraz w obszarze struktury organizacyjnej, m.in. poprzez utworzenie Biura dla osób z niepełnosprawnościami. Powstanie przyjaznych obszarów integracyjnych na zewnątrz i wewnątrz budynku nadało SANS nowy charakter.
Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie wcześniej przeszkolonych architektów i wykładowców uczelni. Takie działania cieszą po wielokroć, bo wpływają na dobrostan wszystkich członków naszej społeczności akademickiej – mówi prof. SANS, dr inż. Grzegorz Pęczek, dziekan Wydziału Architektury, Inżynierii i Sztuki. Osoby z niepełnosprawnościami mogą tu liczyć na pomoc w każdym aspekcie studiowania – od wypełnienia formalności rekrutacyjnych, robienia notatek przez ułatwienia w przemieszczaniu się aż po etap obrony pracy dyplomowej. Uczelnia zapewnia wsparcie asystentów (dydaktycznych oraz w pracowniach praktycznych), psychologa i fizjoterapeuty, służy także wsparciem finansowym.