Czytelnia
Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.
Warszawska rezyliencja
W świecie akademickim przeważa pogląd, że architektura i urbanistyka to nierozerwalna jedność. Nie zdziwmy się więc, że tytuł zapowiada architektoniczne przeżycia, a wewnątrz znajdziemy głównie refleksje urbanistyczne. Nie umniejsza to jakości woluminu, który jest późną kontynuacją pozycji wydanej przed 20 laty. Na początku wieku pioniersko uczyliśmy się okrzepłych dziś procedur, ale ówczesne wizje przyszłości były skromniejsze i nie bardzo przystające do dzisiejszej sytuacji. Książka nie jest tylko podsumowaniem. Przedstawia przemyślenia całego wachlarza warszawskich urbanistów, praktyków takich jak Andrzej Świetlik, naukowców – jak Sławomir Gzell i Grzegorz Buczek, współpracowników władz samorządowych – jak Monika Konrad, Monika Wróbel, czy aktywistów ruchów miejskich – jak Leszek Wiśniewski.
Ponadto najobszerniejszy rozdział stworzyli deweloper – Krzysztof Tryboń, i doświadczony ekspert rynku mieszkaniowego – Kazimierz Kirejczyk. Miasta polskie budowane są przez deweloperów. To fakt, który kiedyś publicznie wyraził nawet tragicznie zmarły prezydent Gdańska – Paweł Adamowicz: Jeśli jest potrzeba budowania, potrzebni są budujący i organizujący ten proces. (...) Kiedyś byli to kamienicznicy, potem spółdzielnie mieszkaniowe – teraz deweloperzy. Prywatni przedsiębiorcy dostarczają więcej niż 80% budowanych w Warszawie mieszkań. Robią to ze świadomością tego, że sprzedają dopasowany do możliwości klienta produkt, gdzie więcej niż 80% ofert to segment popularny. Ten, niezmiennie od dziesięcioleci, oscyluje wokół niewielkich metrażowo dwupokojowych mieszkań. Śmiejemy się z „chowu klatkowego Polaków” i patodeweloperki – sami z siebie się śmiejemy.