Przystanek Edukacja / Wieleń
Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].
Wieleń to otoczone lasami i przecięte malowniczą doliną Noteci miasteczko w województwie wielkopolskim z bogatą historią i mocno zdegradowaną tkanką miejską. Przekraczając most na rzece, trafiamy prosto na główną ulicę starego miasta. Zwarta pierzeja jest mieszanką budynków – od parterowych po 3-kondygnacyjne. Znajdują się tu kamienice z ozdobnymi detalami w różnej kondycji, są chałupy ze stromymi dachami oraz świeżo malowane współczesne pawilony handlowe, usytuowane obok domów, na których odpadający tynk odsłania nie tylko cegły, ale i poniemieckie szyldy. Ulica Kościuszki tętni życiem, bo w wielu budynkach znajdują się sklepy i punkty usługowe. Jest to też droga wojewódzka generująca spory ruch samochodowy. W centralnym jej punkcie na wyasfaltowanym placu zatrzymywały się niegdyś autobusy PKS.
Żeby obudzić uśpiony w mieście potencjał, władze Wielenia w 2016 roku zapoczątkowały szeroko zakrojony proces rewitalizacji. Nie brakowało sceptyków, choć podjęte działania miały wzmocnić lokalną tożsamość, przypominać o historii, podkreślać mocne strony miasta i jego mieszkańców, a także odsłonić nowe perspektywy, dać możliwość integracji, rozwoju i poprawić jakość życia. Przyczynkiem do owych zmian były cztery duże gminne inwestycje. Uroczyście oddano je do użytku w latach 2020-2022. Architekci z poznańskiej pracowni Neostudio odpowiedzialni są za projekty trzech z nich. I tak rynek na nowym mieście zasłynął wiatą nad targowiskiem. Bulwary Nadnoteckie nagrodzone zostały przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Mediateka (proj. Janusz Bieleń) zastąpiła oborę w dawnym zespole dworsko-folwarcznym Arntowo, oferując kino, bibliotekę, kawiarnię oraz nowoczesne sale na warsztaty zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Wielofunkcyjny Przystanek Edukacja zajął natomiast miejsce zbędnego już dworca PKS. I tutaj się zatrzymajmy.