Przystanek Edukacja / Wieleń

Przystanek Edukacja 1
Autor: Paweł Świerkowski 1 | Widok z lotu ptaka. Dawny asfaltowy plac dworca autobusowego zastąpiła kawiarenka z zielonym dachem oraz plac z platanem i trzema rodzajami nawierzchni, w tym żwirową, przypominającą plażę

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

Wieleń to otoczone lasami i przecięte malowniczą doliną Noteci miasteczko w województwie wielkopolskim z bogatą historią i mocno zdegradowaną tkanką miejską. Przekraczając most na rzece, trafiamy prosto na główną ulicę starego miasta. Zwarta pierzeja jest mieszanką budynków – od parterowych po 3-kondygnacyjne. Znajdują się tu kamienice z ozdobnymi detalami w różnej kondycji, są chałupy ze stromymi dachami oraz świeżo malowane współczesne pawilony handlowe, usytuowane obok domów, na których odpadający tynk odsłania nie tylko cegły, ale i poniemieckie szyldy. Ulica Kościuszki tętni życiem, bo w wielu budynkach znajdują się sklepy i punkty usługowe. Jest to też droga wojewódzka generująca spory ruch samochodowy. W centralnym jej punkcie na wyasfaltowanym placu zatrzymywały się niegdyś autobusy PKS.

Żeby obudzić uśpiony w mieście potencjał, władze Wielenia w 2016 roku zapoczątkowały szeroko zakrojony proces rewitalizacji. Nie brakowało sceptyków, choć podjęte działania miały wzmocnić lokalną tożsamość, przypominać o historii, podkreślać mocne strony miasta i jego mieszkańców, a także odsłonić nowe perspektywy, dać możliwość integracji, rozwoju i poprawić jakość życia. Przyczynkiem do owych zmian były cztery duże gminne inwestycje. Uroczyście oddano je do użytku w latach 2020-2022. Architekci z poznańskiej pracowni Neostudio odpowiedzialni są za projekty trzech z nich. I tak rynek na nowym mieście zasłynął wiatą nad targowiskiem. Bulwary Nadnoteckie nagrodzone zostały przez Towarzystwo Urbanistów Polskich za najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Mediateka (proj. Janusz Bieleń) zastąpiła oborę w dawnym zespole dworsko-folwarcznym Arntowo, oferując kino, bibliotekę, kawiarnię oraz nowoczesne sale na warsztaty zarówno dla dzieci, jak i seniorów. Wielofunkcyjny Przystanek Edukacja zajął natomiast miejsce zbędnego już dworca PKS. I tutaj się zatrzymajmy.

Spis treści Architektura 05/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. rozstrzygnięcie konkursu o Nagroda Pritzkera 2023. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

O pewnym konkursie, czyli… operę damy tutaj! Grzegorz Buczek o konkursie na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli, Targowisko w Jeleniej Górze, Nowy dworzec w Koszalinie, Nowy dom kultury w Mikołowie, Park linearny w Warszawie, Prototypownia UAP w Poznaniu.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Łódź Design Festival, wystawa Zgruzowstanie Warszawy i konkurs Kształtowanie Przestrzeni.

realizacje

Przedszkole w Regułach to przykład nie tylko dobrej architektury dla najmłodszych, lecz także udanej współpracy samorządu z SARP-em – piszą Mateusz Płoszaj-Mazurek i Dorota Sibińska o realizacji M.O.C. Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

W tym niskobudżetowym projekcie wizerunek jest drugorzędny, ważniejszy był aspekt społeczny, angażujący m.in. projektantów i mieszkańców dzielnicy – Aleksandra Czupkiewicz przygląda się projektowi menthol architects.

wnętrza

W procesie modernizacji bloku położniczego z lat 80. równie ważna co funkcjonalność okazała się terapeutyczna rola projektowanych wnętrz – pisze Jerzy S. Majewski o projekcie m+ design [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Budowę komplikowała lokalizacja w sercu wrażliwej strefy odnowy miejskiej, co wiązało się z wykopaliskami archeologicznymi i zabezpieczeniem okolicznej tkanki historycznej – pisze Wiktor Kowalski o projekcie Ivry Serres Architecture, Beaudouin Architects [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM SZKICE].

teoria i praktyka

Etyczny wymiar aktywności architekta według prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka, kierownika Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

konteksty

Najważniejszy przesłaniem tegorocznego biennale, odbywającego się pod hasłem „Laboratorium przyszłości" jest zmiana.

Z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 prezentowanej do 3 września w Muzeum Warszawy, oraz Petrem Vladimirowem z Fundacji Brda rozmawiamy o potencjale wtórnego wykorzystywania materiałów budowlanych w odbudowie miast po zniszczeniach wojennych.

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

wzornik

Dywany, kilimy i dekoracje – wszystko, by urządzić przytulne wnętrza publiczne i prywatne

kolumny studenckie

Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

z archiwum architektury

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuł z numeru 2/1949 „Architektury” pt. „Wystawa rysunku odręcznego w Politechnice Warszawskiej ze współczesnym komentarzem Marcina Sadowskiego z pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ARCHIWALNE SZKICE].

zawód architekt

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum