Młodzi do Łodzi: prezentacja lidera Łukasza Harata

2023-04-21 16:03 Rozmawiała: Karolina Matysiak
Łukasz Harat
Autor: fot. Patrycja Mola Łukasz Harat

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

Rozmawiamy, bo jesteś jednym z liderów organizowanego przez „Architekturę-murator” spotkania młodych architektów Młodzi do Łodzi. Jak byś się określił – jako architekta, urbanistę, socjologa, aktywistę, youtubera, a może jeszcze inaczej?

Jest to trudne, przedstawiałem się różnie w zależności od okresu w życiu. Zawsze byłem bliżej urbanistyki, więc mówiłem o sobie urbanista, socjourbanista, potem doszedł czynnik aktywistyczny, więc aktysocjourbanista. Na pewno nie architekt, bardziej aktywista miejski. Nie czuję się do końca architektem, chociaż mam narzędzia, żeby projektować.

Teraz głównie prowadzisz podcasty, do których zapraszasz różne osoby, mniej lub bardziej związane z architekturą i miastem, czyli Miastoczytanie, MIASTORANEK i Pobudki. Wcześniej robiłeś dużo różnych rzeczy. Jak to się stało, że jesteś tu, gdzie jesteś?

Dalej robię różne rzeczy. Te, o których powiedziałaś, są po prostu bardziej widoczne w sieci. Zacznę może od tego, jak jest obecnie. Podcasty rozwinęły się, gdy zaczęła się pandemia i trzeba było działania antyRAMy przenieść do internetu. Siedzieliśmy zamknięci w swoich domach i bardzo potrzebowaliśmy rozmów i konfrontowania swoich idei z cudzymi, czasami wyciągania na światło dzienne rzeczy, które nie są do końca fajne. Ten pomysł rozwinął się naturalnie jako kontynuacja naszych różnych działań kulturotwórczych. Robię to na pewno dla siebie i dla innych. Nie będę mówić teraz o osobistych pobudkach. Skupmy się na tych innych – chcę, żeby ludzie mogli wyrobić sobie swoje zdanie w kontekście wydarzeń, działań miejskich czy architektonicznych. Bardzo często takiej możliwości po prostu nie mamy, powielamy opinie innych. Umiejętne zadawanie pytań może być narzędziem do zmiany w tym zakresie. Wydaje mi się, że zawsze zmierzałem bardziej w kierunku uczestnictwa w kulturze – czy to architektonicznej, czy miejskiej. W zasadzie od czasu studiów. AntyRAMA tak naprawdę powstała jako koło naukowe, kiedy byłem na przełomie pierwszego i drugiego roku studiów na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Bardzo szybko zaczęliśmy szukać różnych partnerstw na innych wydziałach, niekoniecznie politechnicznych, głównie humanistyczno-społecznych. Były to gospodarka przestrzenna, socjologia czy kierunki prowadzone na ASP. Po latach antyRAMA przerodziła się w fundację. Już na początkach swojej edukacji spędzałem dużo czasu w interdyscyplinarnym środowisku, które pokazywało mi moje braki. Uwielbiam, jak ktoś mi mówi: Harat, nie znasz się na tym. To wszystko, co dziś robię, wyrosło z buntu, bo nie podobało mi się to, co działo się na uczelniach architektonicznych w Polsce. Mam na myśli kształcenie, które wpaja postawy w rodzaju: jesteśmy wielkimi architektami i architektkami (głównie architektami), którzy mogą zmienić świat, pomijając przy tym ludzi. Strasznie nas wkurzał brak myślenia o partycypacji społecznej, chociaż już bardzo mocno funkcjonuje pojęcie „koszmar partycypacji”. Wciąż jednak jestem wielkim zwolennikiem i entuzjastą jej zdrowej formy, która może i miała w Polsce parę dobrych odsłon, ale nigdy nie zadziała całościowo oraz procesowo.

 

Spis treści Architektura 05/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. rozstrzygnięcie konkursu o Nagroda Pritzkera 2023. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

O pewnym konkursie, czyli… operę damy tutaj! Grzegorz Buczek o konkursie na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli, Targowisko w Jeleniej Górze, Nowy dworzec w Koszalinie, Nowy dom kultury w Mikołowie, Park linearny w Warszawie, Prototypownia UAP w Poznaniu.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Łódź Design Festival, wystawa Zgruzowstanie Warszawy i konkurs Kształtowanie Przestrzeni.

realizacje

Przedszkole w Regułach to przykład nie tylko dobrej architektury dla najmłodszych, lecz także udanej współpracy samorządu z SARP-em – piszą Mateusz Płoszaj-Mazurek i Dorota Sibińska o realizacji M.O.C. Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

W tym niskobudżetowym projekcie wizerunek jest drugorzędny, ważniejszy był aspekt społeczny, angażujący m.in. projektantów i mieszkańców dzielnicy – Aleksandra Czupkiewicz przygląda się projektowi menthol architects.

wnętrza

W procesie modernizacji bloku położniczego z lat 80. równie ważna co funkcjonalność okazała się terapeutyczna rola projektowanych wnętrz – pisze Jerzy S. Majewski o projekcie m+ design [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Budowę komplikowała lokalizacja w sercu wrażliwej strefy odnowy miejskiej, co wiązało się z wykopaliskami archeologicznymi i zabezpieczeniem okolicznej tkanki historycznej – pisze Wiktor Kowalski o projekcie Ivry Serres Architecture, Beaudouin Architects [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM SZKICE].

teoria i praktyka

Etyczny wymiar aktywności architekta według prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka, kierownika Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

konteksty

Najważniejszy przesłaniem tegorocznego biennale, odbywającego się pod hasłem „Laboratorium przyszłości" jest zmiana.

Z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 prezentowanej do 3 września w Muzeum Warszawy, oraz Petrem Vladimirowem z Fundacji Brda rozmawiamy o potencjale wtórnego wykorzystywania materiałów budowlanych w odbudowie miast po zniszczeniach wojennych.

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

wzornik

Dywany, kilimy i dekoracje – wszystko, by urządzić przytulne wnętrza publiczne i prywatne

kolumny studenckie

Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

z archiwum architektury

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuł z numeru 2/1949 „Architektury” pt. „Wystawa rysunku odręcznego w Politechnice Warszawskiej ze współczesnym komentarzem Marcina Sadowskiego z pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ARCHIWALNE SZKICE].

zawód architekt

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum