Magdalena Staniszkis

2023-04-21 16:00 Maja Mozga-Górecka
Magdalena Staniszkis
Autor: fot. Marcin Czechowicz Magdalena Staniszkis

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

W maju odbędzie się piąta edycja spotkań Młodzi do Łodzi. Wydaje się, że młode pokolenie bardziej niż poprzednie postrzega architekturę w kontekście odpowiedzialności wobec planety. Jakie pięć zasad architektury sformułowałaby Pani Profesor dziś dla nich?

Czuję się trochę urażona tym pytaniem, chyba że mnie Pani też zalicza do młodych... Świadomość, że planetę należy chronić, niestety bardzo powoli przebijała się do powszechnej świadomości, ale mnie zawsze to martwiło. Zasadę zrównoważonego rozwoju, zasygnalizowaną w Raporcie Klubu Rzymskiego z 1972 roku, zapisano w Agendzie 21 podczas konferencji w Rio jeszcze w 1992 roku. Architekci przez lata niewiele sobie z tego robili, ale mieliśmy prawdziwą erupcję publikacji na temat architektury zielonej, zrównoważonej, proekologicznej – jednym słowem takiej, która nie przyspiesza końca świata. Zatem od dawna dysponujemy wiedzą, trzeba tylko do niej dotrzeć. Pięć zasad architektury zrównoważonej powtórzę za książką Green Architecture Brendy i Roberta Vale’ów z 1992 roku. Po pierwsze, odpadek to produkt, zamiast więc burzyć budynki, należy je przebudowywać, rozbudowywać, nadbudowywać, adaptować do nowych celów. Tak rozumiana re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! Tymczasem czy na pewno potrzebujemy Pałacu Saskiego, nowych showroomów dla galerii sztuki, które stoją tuż obok albo tak gigantycznego Muzeum Historii Polski? Po drugie, minimalizacja zużycia zasobów i energii na każdym etapie. Po trzecie, szacunek do miejsca, wnikliwa analiza kontekstu, odkrycie genius loci. Po czwarte, szacunek dla człowieka – nie tylko użytkownika budynku, ale też wykonawcy. To dla młodych nie zawsze jest oczywiste. Po piąte, holizm.

Czy dydaktyka nadąża za zmianami klimatu, czy raczej młodzi czują, że muszą szukać rozwiązań na własną rękę?

My uczymy umiejętności kształtowania przestrzeni. Robi się to, dostarczając studentom tematów stymulujących kreatywność. Ale przecież priorytetowe potraktowanie idei podtrzymywania życia na naszej planecie nie musi oznaczać, że zrezygnujemy z piękna. Warszawska uczelnia daje dużą swobodę katedrom, które w jej ramach działają, ale moim zdaniem program nauczania powinien w większym stopniu uwzględniać zmiany klimatu. Niestety młodzi dziś za wcześnie rwą się do pracy w zawodzie. Uciekają z uczelni, myśląc, że prawdziwe życie toczy się na zewnątrz. Praktyka jest bardzo potrzebna, ale wiedzy często w niej nie ma i trudno ten brak potem nadrobić. Niełatwo też, uprawiając już zawód, trafić na tak fascynujące tematy jak te, które są na studiach.

Spis treści Architektura 05/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. rozstrzygnięcie konkursu o Nagroda Pritzkera 2023. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

O pewnym konkursie, czyli… operę damy tutaj! Grzegorz Buczek o konkursie na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli, Targowisko w Jeleniej Górze, Nowy dworzec w Koszalinie, Nowy dom kultury w Mikołowie, Park linearny w Warszawie, Prototypownia UAP w Poznaniu.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Łódź Design Festival, wystawa Zgruzowstanie Warszawy i konkurs Kształtowanie Przestrzeni.

realizacje

Przedszkole w Regułach to przykład nie tylko dobrej architektury dla najmłodszych, lecz także udanej współpracy samorządu z SARP-em – piszą Mateusz Płoszaj-Mazurek i Dorota Sibińska o realizacji M.O.C. Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

W tym niskobudżetowym projekcie wizerunek jest drugorzędny, ważniejszy był aspekt społeczny, angażujący m.in. projektantów i mieszkańców dzielnicy – Aleksandra Czupkiewicz przygląda się projektowi menthol architects.

wnętrza

W procesie modernizacji bloku położniczego z lat 80. równie ważna co funkcjonalność okazała się terapeutyczna rola projektowanych wnętrz – pisze Jerzy S. Majewski o projekcie m+ design [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Budowę komplikowała lokalizacja w sercu wrażliwej strefy odnowy miejskiej, co wiązało się z wykopaliskami archeologicznymi i zabezpieczeniem okolicznej tkanki historycznej – pisze Wiktor Kowalski o projekcie Ivry Serres Architecture, Beaudouin Architects [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM SZKICE].

teoria i praktyka

Etyczny wymiar aktywności architekta według prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka, kierownika Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

konteksty

Najważniejszy przesłaniem tegorocznego biennale, odbywającego się pod hasłem „Laboratorium przyszłości" jest zmiana.

Z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 prezentowanej do 3 września w Muzeum Warszawy, oraz Petrem Vladimirowem z Fundacji Brda rozmawiamy o potencjale wtórnego wykorzystywania materiałów budowlanych w odbudowie miast po zniszczeniach wojennych.

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

wzornik

Dywany, kilimy i dekoracje – wszystko, by urządzić przytulne wnętrza publiczne i prywatne

kolumny studenckie

Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

z archiwum architektury

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuł z numeru 2/1949 „Architektury” pt. „Wystawa rysunku odręcznego w Politechnice Warszawskiej ze współczesnym komentarzem Marcina Sadowskiego z pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ARCHIWALNE SZKICE].

zawód architekt

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum