Dworzec metropolitalny / Lublin

2023-04-21 16:03 Magdalena Federowicz-Boule
Dworzec metropolitalny w Lublinie_Tremend_01
Autor: Miasto Lublin 1 | Współczesna bryła kontrastuje z sąsiadującym budynkiem dworca PKP Lublin Główny z 1877 roku według projektu Witolda Lanciego

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

ZCK Lublin – opis zdarzenia

Gdyby główny projektant miał opisać kilkuletnie wyzwanie określane na co dzień skrótem ZCK, a funkcjonujące w naszym biurze po prostu pod numerem zlecenia 1727, jakimś jednym wszystko mówiącym komunikatem, byłoby to wyzwaniem na miarę samego projektowania. Bo cóż kryje w sobie podtytuł z dawniejszej prezentacji: Zintegrowany Intermodalny Dworzec Metropolitalny – inwestycja komunikacyjna o architekturze zrównoważonej ukierunkowana na rozwój obszaru poprzemysłowego? Ta charakterystyka funkcjonalna z pogranicza urbanistycznej publicystyki potwierdza co najwyżej słuszne domysły, a także informacje medialne, że chodzi tu o węzeł transportowy w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego, integrujący w jednym miejscu Lublina dalekobieżną (transport kolejowy pobliskiego zabytkowego dworca PKP) oraz lokalną komunikację autobusową i trolejbusową, ruch rowerowy, taksówek, garaż podziemny w systemie parkuj & jedź oraz kompleksową przebudowę otaczającego układu drogowego.

Dla architekta – niebędącego tu jednak stroną decyzyjną – zrozumiałe było rozpoczęcie procesu od dyskusji, czy koncentracja tylu środków transportu w centrum miasta, w tym autobusów podmiejskich, będzie jednoznacznie korzystna i nie zaważy na spodziewanych walorach użytkowych oraz atmosferze okolicy. Ale tych za i przeciw nie dało się rozstrzygnąć tylko w teorii. Były to jednak w dużej mierze środki służące nadaniu zdegradowanemu obszarowi poprzemysłowemu, przyległemu do kolei i sąsiadującemu ze zwartą eklektyczną zabudową mieszkalną z usługami, charakteru dzielnicy miejskiej na miarę roli społecznej i kulturowej Lublina – z korzyścią dla pasażerów oraz mieszkańców i użytkowników okolicznych kamienic.

I to właśnie kompromisy nieodzowne przy tylu uczestniczących podmiotach znaczących dla sprawy były pierwszym celem do osiągnięcia, zanim zabraliśmy się do projektowania rozpoznawalnych zmian tkanki i krajobrazu miejskiego, podzielonego potem w sposób umowny aż na sześć osobnych zadań tematycznych.

Spis treści Architektura 05/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. rozstrzygnięcie konkursu o Nagroda Pritzkera 2023. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

O pewnym konkursie, czyli… operę damy tutaj! Grzegorz Buczek o konkursie na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli, Targowisko w Jeleniej Górze, Nowy dworzec w Koszalinie, Nowy dom kultury w Mikołowie, Park linearny w Warszawie, Prototypownia UAP w Poznaniu.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Łódź Design Festival, wystawa Zgruzowstanie Warszawy i konkurs Kształtowanie Przestrzeni.

realizacje

Przedszkole w Regułach to przykład nie tylko dobrej architektury dla najmłodszych, lecz także udanej współpracy samorządu z SARP-em – piszą Mateusz Płoszaj-Mazurek i Dorota Sibińska o realizacji M.O.C. Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

W tym niskobudżetowym projekcie wizerunek jest drugorzędny, ważniejszy był aspekt społeczny, angażujący m.in. projektantów i mieszkańców dzielnicy – Aleksandra Czupkiewicz przygląda się projektowi menthol architects.

wnętrza

W procesie modernizacji bloku położniczego z lat 80. równie ważna co funkcjonalność okazała się terapeutyczna rola projektowanych wnętrz – pisze Jerzy S. Majewski o projekcie m+ design [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Budowę komplikowała lokalizacja w sercu wrażliwej strefy odnowy miejskiej, co wiązało się z wykopaliskami archeologicznymi i zabezpieczeniem okolicznej tkanki historycznej – pisze Wiktor Kowalski o projekcie Ivry Serres Architecture, Beaudouin Architects [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM SZKICE].

teoria i praktyka

Etyczny wymiar aktywności architekta według prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka, kierownika Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

konteksty

Najważniejszy przesłaniem tegorocznego biennale, odbywającego się pod hasłem „Laboratorium przyszłości" jest zmiana.

Z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 prezentowanej do 3 września w Muzeum Warszawy, oraz Petrem Vladimirowem z Fundacji Brda rozmawiamy o potencjale wtórnego wykorzystywania materiałów budowlanych w odbudowie miast po zniszczeniach wojennych.

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

wzornik

Dywany, kilimy i dekoracje – wszystko, by urządzić przytulne wnętrza publiczne i prywatne

kolumny studenckie

Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

z archiwum architektury

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuł z numeru 2/1949 „Architektury” pt. „Wystawa rysunku odręcznego w Politechnice Warszawskiej ze współczesnym komentarzem Marcina Sadowskiego z pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ARCHIWALNE SZKICE].

zawód architekt

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum