Izba Pamięci / Warszawa

2023-04-21 16:10 Anna Maria Wierzbicka
Izba Pamięci na Woli 1
Autor: Juliusz Sokołowski 1 | Bryła obiektu jest prosta w formie i materiale

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Projekt Izby Pamięci przy Cmentarzu Powstańców Warszawy został wybrany w drodze otwartego konkursu, do którego przystąpiło aż 107 zespołów projektowych. Jury przyznało trzy nagrody. Pierwsza przypadła pracowni Bujnowski Architekci, druga architektom Karolowi Żurawskiemu i Maciejowi Łuczakowi, a trzecia – Mikołajowi Kwiecińskiemu i Michałowi Adamczykowi. Wszyscy wyróżnieni prowadzą zajęcia z projektowania na WAPW. Na wyborze zwycięskiego projektu zaważyła zdaniem jury silna forma i pełne dostojeństwa środki wyrazu, konstytuujące mocne oddziaływanie na emocje. Ważnym elementem jest gra światła i cienia oraz surowe wnętrze zanurzające widza w półmroku. Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosiła się do kontekstu – cmentarza zaprojektowanego, jeszcze przed II wojną światową, przez architekta Romualda Gutta i architektkę krajobrazu Alinę Scholtz.

Otwarcie pawilonu odbyło się w Dniu Pamięci o Cywilnej Ludności Powstańczej Warszawy – 2 października 2022 roku. Obiekt składa się z dwóch pawilonów i siedmiu segmentów Muru Pamięci. Kompozycja brył w powiązaniu z murem podzielonym na segmenty doskonale wpisuje się w kontekst. W części frontowej znajduje się pawilon wejściowy oddzielający Drogę Pamięci od ulicy Wolskiej. W części zachodniej zlokalizowany jest niewielki sklepik i część sanitarna przesłonięta od frontu ażurową kratą. Całość pawilonu wejściowego wykonana została z gładkiego betonu architektonicznego, wschodnia ściana natomiast tworząca bramę z lewitującym płaskim dachem, zapraszająca widza do dalszej drogi – w surowej formie. Oddzielenie przesłony poprzez zmianę faktury sakralizuje materię, przywołując pamięć o pomordowanych mieszkańcach Woli. Składowe kompozycji brył zaprojektowano ze starannym uwzględnieniem detalu. Otwory techniczne w betonowych płytach zasklepiono mosiężnymi okrągłymi elementami. Azotowa krata, tworząca przesłonę pomiędzy pawilonem wejściowym a drogą prowadzącą od strony parkingu, poprzez delikatny rytm integruje bryłę z otoczeniem.

Spis treści Architektura 05/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. rozstrzygnięcie konkursu o Nagroda Pritzkera 2023. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

O pewnym konkursie, czyli… operę damy tutaj! Grzegorz Buczek o konkursie na projekt nowej siedziby Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: Zespół Towarowa 22 na warszawskiej Woli, Targowisko w Jeleniej Górze, Nowy dworzec w Koszalinie, Nowy dom kultury w Mikołowie, Park linearny w Warszawie, Prototypownia UAP w Poznaniu.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Grzegorz Stiasny omawia książkę „Krajobraz architektoniczny Warszawy w 2022” pod redakcją Sławomira Gzella, a Aleksander Krajewski publikację „Urbania. O miastach przyszłości” autorstwa Stefano Boeriego.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy, m.in. Łódź Design Festival, wystawa Zgruzowstanie Warszawy i konkurs Kształtowanie Przestrzeni.

realizacje

Przedszkole w Regułach to przykład nie tylko dobrej architektury dla najmłodszych, lecz także udanej współpracy samorządu z SARP-em – piszą Mateusz Płoszaj-Mazurek i Dorota Sibińska o realizacji M.O.C. Architekci [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Kompozycja brył z szacunkiem i konsekwentnie odnosi się do historycznego kontekstu, zachowując silną formę oraz pełne dostojeństwa środki wyrazu – pisze Anna Maria Wierzbicka o projekcie Bujnowski Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Obiekt, jako część szeroko zakrojonej rewitalizacji, jest miejscem o wielu funkcjach społecznych i nowej jakości w układzie urbanistycznym miasteczka – pisze Katarzyna Gucałło o realizacji pracowni Neostudio Architekci [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

W tym niskobudżetowym projekcie wizerunek jest drugorzędny, ważniejszy był aspekt społeczny, angażujący m.in. projektantów i mieszkańców dzielnicy – Aleksandra Czupkiewicz przygląda się projektowi menthol architects.

wnętrza

W procesie modernizacji bloku położniczego z lat 80. równie ważna co funkcjonalność okazała się terapeutyczna rola projektowanych wnętrz – pisze Jerzy S. Majewski o projekcie m+ design [WIĘCEJ ZDJĘĆ W WYDANIU CYFROWYM].

technika

Budowę komplikowała lokalizacja w sercu wrażliwej strefy odnowy miejskiej, co wiązało się z wykopaliskami archeologicznymi i zabezpieczeniem okolicznej tkanki historycznej – pisze Wiktor Kowalski o projekcie Ivry Serres Architecture, Beaudouin Architects [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM SZKICE].

teoria i praktyka

Etyczny wymiar aktywności architekta według prof. dr. hab. inż. arch. Piotra Marciniaka, kierownika Zakładu Historii, Teorii i Ochrony Dziedzictwa na Wydziale Architektury Politechniki Poznańskiej.

konteksty

Najważniejszy przesłaniem tegorocznego biennale, odbywającego się pod hasłem „Laboratorium przyszłości" jest zmiana.

Z Adamem Przywarą, kuratorem wystawy Zgruzowstanie Warszawy 1945–1949 prezentowanej do 3 września w Muzeum Warszawy, oraz Petrem Vladimirowem z Fundacji Brda rozmawiamy o potencjale wtórnego wykorzystywania materiałów budowlanych w odbudowie miast po zniszczeniach wojennych.

O tym, jak działać w przestrzeni publicznej, o aktywizmie miejskim, a także o studiach doktoranckich na wydziałach architektury rozmawiamy z Łukaszem Haratem.

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynku są wolnostojące słupy dachu głównego o ażurowych formach. Wykonana ze stalowych rur konstrukcja nawiązuje do roślinnych splotów drzew i pnączy.

wzornik

Dywany, kilimy i dekoracje – wszystko, by urządzić przytulne wnętrza publiczne i prywatne

kolumny studenckie

Agnieszka Przybylska pisze o rozwiązaniach przyjaznych dla osób z niepełnosprawnościami, studiujących i pracujących w Sopockiej Akademii Nauk Stosowanych.

z archiwum architektury

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuł z numeru 2/1949 „Architektury” pt. „Wystawa rysunku odręcznego w Politechnice Warszawskiej ze współczesnym komentarzem Marcina Sadowskiego z pracowni JEMS Architekci [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ARCHIWALNE SZKICE].

zawód architekt

Re-architektura jest przyszłością. To radykalna zmiana w mentalności, bo dotychczas imperatywem rozwoju było: budować! – mówi w rozmowie z Mają Mozgą-Górecką Magdalena Staniszkis.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum