Zespół mieszkaniowo-biurowy na Nadodrzu we Wrocławiu

2016-02-26 10:50 Tekst: Tomasz Głowacki
Budynki na Nadodrzu we Wrocławiu
Autor: archiwum serwisu Widok z mostu Mieszczańskiego; po lewej budynek szkoły podstawowej. Fot. Maciej Lulko

Zaniedbane do niedawna Nadodrze zmienia się w artystyczną dzielnicę à la berliński Kreuzberg. Projektując tu nowy zespół biurowo-mieszkalny, architekci wykorzystali atuty lokalizacji, podkreślając silnie zwłaszcza kontakt z rzeką – o nowej realizacji Maćków Pracownia Projektowa pisze Tomasz Głowacki.

Inwestycja w rejonie ulic Kurkowej i Dubois we Wrocławiu to wydarzenie architektoniczne, biznesowe i medialne. Jej początki sięgają 2007 roku, kiedy to Grupa PROFITDevelopment zakupiła działkę po byłej bazie transportowej, a APA Kuryłowicz w miejscu ceglanych magazynów zaprojektowała mieszkaniówkę z hotelem pod nazwą Kurkowa Plaza. W 2012 roku teren przejął francuski Nacarat i rok później przystąpił do realizacji kompleksu biurowo-apartamentowego według koncepcji Pracowni Projektowej Maćków. Zespół mieszkaniowy Kurkowa 14 powstawał ponad dwa lata, za to biurowiec Dubois 41 wyrósł zaledwie w rok.

Sama lokalizacja dla wybranych funkcji jest znakomita – centrum miasta, tuż przy rzece, 15 minut spacerem od rynku, do tego na modnym Nadodrzu. Ta klimatyczna dzielnica, z zachowaną w dużym stopniu przedwojenną tkanką, w 2009 roku została objęta miejskim programem rewitalizacyjnym i od tego czasu zmienia się dynamicznie w artystyczny dystrykt à la berliński Kreuzberg czy warszawska Praga, gdzie warsztaty rzemieślnicze mieszają się z pracowniami i galeriami młodych twórców oraz slow foodowymi, hipsterskimi knajpkami. Przeobrażeniom ulega również wizerunek ulicy Kurkowej, przy której jeszcze w 2014 roku Steven Spielberg kręcił Most szpiegów. Inwestycja Nacaratu przyspiesza ten proces i wprowadza nas w całkiem współczesny świat.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum