Wrocław – Europejska Stolica Kultury 2016

2016-02-26 11:00
Kalvebod Brygge w Kopenhadze
Autor: archiwum serwisu Kalvebod Brygge w Kopenhadze projektu JDS Architects i Klar to zarazem most i ciesząca się popularnością przestrzeń publiczna. Fot. Julien Lanoo, dzięki uprzejmości pracowni

Architektura stanowi kluczowy element programu ESK 2016. Obchody będą okazją do podjęcia szerokiej dyskusji na temat kondycji współczesnej architektury, zasad kształtowania przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, a także możliwości partycypacji społecznej w tym procesie. Przedstawiamy najciekawsze wydarzenia architektoniczne planowane w marcu we Wrocławiu.

Zielone miasto nad wodą. Wykłady

Tegoroczną, specjalną edycję projektu DużeA podzielono na bloki tematyczne Natura, Społeczność, Architektura, podczas których istotne problemy architektury światowej zostaną przedstawione na poziome lokalnym. Uczestnicy wspólnie z prelegentami zastanawiać się będą m.in. nad rolą kultury w kształtowaniu przestrzeni publicznych. 7 marca rozpocznie się cykl Natura. Tematem pierwszych warsztatów będzie Miasto nad rzeką, a poprowadzi je Julien De Smedt z belgijskiej pracowni JDS Architects. Projektant opowie o realizacji Kalvebod Brygge w Kopenhadze, którego koncepcję jego biuro przygotowało we współpracy z firmą Klar. Kalvebod Brygge to zarazem most i ciesząca się dużą popularnością przestrzeń publiczna z tarasami widokowymi, placem zabaw, wydzielonym kąpieliskiem i miejscem do organizacji imprez czy kiermaszów. Budowa obiektu przyczyniła się do znacznego ożywienia biurowej części miasta, która dotąd po godzinie 16.00 praktycznie zamierała. Z kolei na 29 marca zaplanowano spotkanie ze szwajcarskim architektem krajobrazu Guntherem Vogtem ze studia Vogt Landscape. W trakcie wykładu, pt. Zielone miasto, projektant zaprezentuje swoje najbardziej znane realizacje: Novartis Campus Park – spektakularne założenie powstałe na płycie dwupoziomowego garażu podziemnego w Bazylei oraz zagospodarowanie terenów wokół stadionu Alianz Arena w Monachium. Oba spotkania odbędą się we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia. Projekt DużeA to organizowany przez wrocławski SARP cykl wykładów i warsztatów poświęconych problemom współczesnej architektury. Spotkania w ramach tegorocznej edycji zaplanowano do końca października, a towarzyszyć im będzie wystawa plenerowa prezentująca projekty zaproszonych wykładowców.

7 marca wykład Juliena De Smedta

29 marca wykład Gunthera Vogta

www.wroclaw.sarp.org.pl

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum