Stadion miejski w Białymstoku

2016-02-26 10:50 Tekst: Bartosz Czarnecki
Stadion w Białymstoku
Autor: archiwum serwisu Budynek został wzniesiony w monolitycznej konstrukcji żelbetowej; widok od ulicy Wiosennej. Fot. Daniel Chrobak

Ażurowa konstrukcja nośna nawiązuje do koron pobliskich drzew, przez które delikatnie przesącza się światło słoneczne, ale poprzez swą dynamikę i nakładające się rytmy ma też stanowić zapowiedź sportowego widowiska. O stadionie projektu Kuryłowicz & Associates pisze Bartosz Czarnecki.

Stadion miejski w Białymstoku powstał w latach 70. Na jego lokalizację wybrano teren w południowej części miasta, z dwóch stron otoczony lasem. Dziś to obszar bardzo atrakcyjny, świetnie skomunikowany zarówno z centrum, jak i z głównymi trasami wyjazdowymi. Niestety sam stadion, jak wiele podobnych obiektów w całej Polsce, z czasem mocno podupadł, a w jego sąsiedztwie urządzono jeden z większych białostockich bazarów. W latach 2005-2007 poddano go jeszcze kilku doraźnym remontom, coraz bardziej stawało się jednak oczywiste, że konieczna będzie budowa zupełnie nowej areny, czego domagał się między innymi występujący w ekstraklasie klub Jagiellonia. W 2007 roku władze miasta rozstrzygnęły konkurs na projekt stadionu piłkarskiego z zadaszonymi trybunami. Zakładano wówczas, że obiekt będzie gotowy w 2012 roku, jednak za sprawą upadłości kolejnych wykonawców budowa przeciągnęła się do 2014 roku, a koszt realizacji wzrósł prawie dwukrotnie.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum