BYDGOSSA 2015

2016-02-26 10:47 Tekst: Daria Żołud,Magdalena Ziółkowska
Bydgossa
Autor: archiwum serwisu Instalacja grupy architekta Macieja Miłobędzkiego przed budynkiem najstarszej i największej drukarni w Bydgoszczy. Fot. Kosma Kołodziej

Prezentujemy relację z warsztatów architektonicznych OSSA, które w październiku ubiegłego roku odbyły się w Bydgoszczy pod hasłem Echo. Wydarzenie opisują Mariusz Jaworski, Magdalena Ziółkowska i Daria Żołud.

Zeszłoroczna, XIX edycja Ogólnopolskiego Spotkania Studentów Architektury, bydgOSSA 2015, odbyła się w stolicy Kujaw – Bydgoszczy. Grupę organizatorów tworzyli studenci architektury i urbanistyki oraz architektury wnętrz Uniwersytetu Technologiczno- Przyrodniczego, którzy wielokrotnie byli uczestnikami poprzednich edycji warsztatów i postanowili zaprosić studentów innych uczelni do swojego miasta.

W głównej edycji warsztatów, odbywającej się corocznie w październiku, bierze udział 100 uczestników. W edycji bydgoskiej, oprócz studentów z Polski udział wzięli też Białorusini i Austriacy. Uczestnicy zostali podzieleni na 10-osobowe grupy, prowadzone przez tutorów z kraju i zza granicy. Profesje zaproszonych gości na bydgOSSĘ były zróżnicowane, dzięki czemu temat przewodni warsztatów – ECHO – został zinterpretowany przez każdą grupę w inny sposób. Wśród tutorów znaleźli się architekci (Hugon Kowalski, Antoni i Jan Domiczowie, Maciej Miłobędzki, Ralf Lõoke, Andro Mänd, Sylwia Widzisz-Pronobis, Grzegorz Pronobis), projektanci i aktywiści (Urma, Iza Rutkowska), artyści (Krzysztof Syruć, Piotr Tołoczko), a także pedagog działający na rzecz osób niepełnosprawnych (Grzegorz Siekierzyński-Dudek).

Gościem specjalnym warsztatów był belgijski akustyk Eckhard Kahle – założyciel międzynarodowej firmy Kahle Acoustics, doradca ds. akustyki przy projektach największych sal koncertowych na świecie, który współpracował m.in. z Renzo Piano, Jean Nouvelem czy RememKoolhasem. BydgOSSĘ otworzyła jego prezentacja na temat projektowania sal koncertowych. Przeprowadził również wykłady i warsztaty akustyczne z zakresu analiz rozchodzenia się fal dźwiękowych w pomieszczeniu i zasad projektowania przestrzeni o dobrej akustyce. Podczas całego tygodnia pracy warsztatowej odbywały się wycieczki po mieście, zwiedzano m. in. Operę Nova, zabytkową Wieżę Ciśnień i Exploseum DAG Fabrik Bromberg. Organizatorzy przeprowadzili także wykłady i debaty, podczas których studenci mieli okazję wymienić poglądy z doświadczonymi architektami. Debaty Nie olewamy miasta (przeprowadzona we współpracy z firmą KOŁO) oraz ECHO miasta (we współpracy z BLOKBLOG) skłoniły do zaciętej wymiany poglądów na forum i w kuluarach.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum