Italomodern 1946-1976

2016-02-26 10:54 Tekst: Agnieszka Skolimowska
Italomodern 1946-1976
Autor: archiwum serwisu Casa Sotto una Foglia, proj. Giò Ponti, Nanda Vigo, Malo, 1964–1969, © Werner Feiersinger/ serwis prasowy

Bracia Martin i Werner Feiersingerowie w ciągu ostatnich kilku lat odbyli wiele podróży po miastach północnych Włoch. Ich efektem jest dwutomowa publikacja i wystawa fotografii Italomodern w Innsbrucku dokumentujące łącznie ponad 200 obiektów z lat 1946-1976. Autorów interesuje nie tylko tzw. drugi klasyczny modernizm, lecz także budynki będące wyrazem politycznego i kulturowego ożywienia we Włoszech, w których – jak się dziś niekiedy naiwnie podejrzewa – przejawia się wiara w moc kształtowania przyszłości i społeczeństwa poprzez architekturę – recenzja Agnieszki Skolimowskiej.

Zaczęło się od podróży. W 2004 roku, po obejrzeniu realizacji Le Corbusiera we Francji, wiedeński architekt Martin Feiersinger wraz z bratem – rzeźbiarzem i fotografem Wernerem Feiersingerem, postanowili „zahaczyć” o Mediolan, by przyjrzeć się kościołowi Mater Misericordiae projektu Angela Mangiarottiego i Bruna Morassuttiego. Szklany pawilon o surowym wnętrzu, z wyeksponowaną konstrukcją dachu z betonowych prefabrykatów, wywarł na nich ogromne wrażenie. Fascynacja budynkiem spowodowała, że narodził się pomysł skatalogowania powojennej architektury północnych Włoch. W kolejnych latach bracia odbyli wiele podróży, archiwalnych kwerend, wykonali setki fotografii. Wynikiem tych starań stała się dwutomowa publikacja i wystawa fotografii Italomodern w Innsbrucku (do 20 lutego), dokumentujące łącznie ponad 200 obiektów z lat 1946-1976. Dwójkę autorów interesuje nie tylko tzw. drugi klasyczny modernizm, lecz także budynki będące wyrazem politycznego i kulturowego ożywienia we Włoszech, w których – jak się dziś niekiedy naiwnie podejrzewa – przejawia się wiara w moc kształtowania przyszłości i społeczeństwa poprzez architekturę – czytamy we wstępie. W pierwszym tomie uwzględniono 84 realizacje zlokalizowane przede wszystkim na terenach zabudowanych pomiędzy Turynem i Triestem. Zakres drugiego został poszerzony o regiony alpejskie na północy, na południu sięga aż po Florencję i Urbino. W porządku chronologicznym zaprezentowano tu 132 obiekty.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum