Architektura, która reaguje

2016-02-26 10:55 Tekst: Piotr Kuczia
Architektura, która reaguje
Autor: archiwum serwisu Praca nagrodzona pierwszym miejscem. Proj. Calvin Fung, Kanada. Fluid Architecture to koncepcja polegająca nie tylko na zmianie sposobu myślenia o materiale budowlanym (w formie syntetycznego granulatu), ale również na odmiennej definicji roli architekta. Staje się on inicjatorem procesów, które będa kontynuowane przez użytkowników nowej architektury

Rozstrzygnięto pierwszą edycję międzynarodowego konkursu ideowego na projekt obiektu, który potrafiłby reagować na zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska. Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie, którym do udziału w jury udało się zaprosić takie sławy jak Chris Bosse, współzałożyciel pracowni LAVA z Sydney, Marc Fornes prowadzący w Nowym Jorku studio Theverymany czy też robotyk Guy Hoffman, dyrektor izraelskiego IDC Media Innovation Lab – podsumowuje Piotr Kuczia.

Architecture that Reacts – pod takim hasłem grupa Laka Architektura zorganizowała w 2015 roku swój pierwszy konkurs o światowym zasięgu. Debiutująca niedawno Laka to inicjatywa zrzeszająca specjalistów z dziedzin architektury, sztuki i inżynierii – interdyscyplinarna platforma stymulująca wymianę pomysłów związanych z przyszłością społeczeństw i rolą architektury w tej sferze (por. także poniżej). Głównymi pomysłodawcami przedsięwzięcia są młodzi polscy architekci – Damian i Rafał Przybyłowie. Zadanie konkursowe polegało na przedstawieniu idei obiektu architektonicznego o dowolnej skali, który byłby w stanie reagować na bieżące, zmienne potrzeby społeczne lub oddziaływania środowiska i dynamicznie się do nich przystosowywać. Uczestnikami konkursu mogli być zarówno profesjonalni projektanci, jak i studenci. Inauguracyjna edycja zmobilizowała prawie 200 uczestników z 30 krajów. Na zwycięzców czekały nagrody o łącznej wartości 5000 USD oraz promocja w mediach. Nagrodzone i wyróżnione prace przedstawiane są na pokonkursowych wystawach. Pierwsze odbyły się w styczniu na Politechnice Wrocławskiej oraz w Technoparku w Gliwicach. Połączono je z cyklem ekspozycji pod hasłem Architecture into Virtuality, podczas których wybrane koncepcje prezentowane są w technologii Virtual Reality (także poniżej).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum