Szkieletor w Krakowie

2016-02-26 10:53
Szkieletor
Autor: archiwum serwisu Stan istniejący konstrukcji, widok od zachodu; Fot. dzięki uprzejmości pracowni

Jakie tematy architektoniczne budzą dziś najgorętsze dyskusje? Czym się emocjonujemy? I dlaczego tak naprawdę warto wciąż o tym rozmawiać? W nowym dziale przypominamy problemy i zagadnienia, które wywołują często sprzeczne opinie. Jako pierwszy – nowy projekt dla osławionego Szkieletora, niedokończonej od lat 70. krakowskiej konstrukcji, która wejdzie w skład wielofunkcyjnego zespołu zaprojektowanego przez pracownię DDJM.

Co budzi dyskusje?

Historia Szkieletora, nigdy niedokończonej konstrukcji, która od lat 70. stoi przy rondzie Mogilskim w centrum Krakowa, nierozerwalnie wiąże się z dyskusją na temat sytuowania wieżowców w przestrzeni tego zabytkowego miasta. Dziewięćdziesięciodwumetrowy budynek zaplanowano jako dominantę krakowskiego Manhattanu, nowego city mającego rozciągać się wzdłuż alei Powstania Warszawskiego między rondem Mogilskim a Grzegórzeckim, jednak załamanie koniunktury wstrzymało realizację.

Przez lata obiekt kilkanaście razy zmieniał właścicieli, ale żadnemu nie udało się nawet rozpocząć inwestycji. Na przeszkodzie stawała początkowo niejasna sytuacja prawna gruntu, później konserwatorska ochrona sylwety miasta i protesty ekologów, a wreszcie uchybienia w analizie urbanistycznej, które spowodowały, że sąd administracyjny uchylił wydaną już decyzję o warunkach zabudowy. Ostatecznie w 2013 roku dla terenu, na którym znajduje się Szkieletor uchwalono miejscowy plan zagospodarowania, a rok później wydano pozwolenie na dokończenie obiektu i realizację w sąsiedztwie zespołu biurowo-usługowego.

Zgodnie z postanowieniem wojewódzkiego konserwatora zabytków Jana Janczykowskiego z 2009 roku, konstrukcja zostanie podwyższona do 102,5 metra. Inwestycja ma się rozpocząć w kwietniu tego roku.

Tomasz Żylski

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum