Hotel Europejski w Warszawie

2016-02-26 10:47
Hotel europejski w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Budynek hotelu przed przebudową. Fot. H.E.S.A.

Największym wyzwaniem było wkomponowanie w zabytkowy gmach dwóch nowych poziomów. Architekci zdecydowali się na nadbudowę powtarzającą geometrię historycznej konstrukcji dachu – o przebudowie Hotelu Europejskiego piszą Joecelyn Frederic Fillard i Paweł Marczak z SUD Architectes Polska.

Idea

Remont i przebudowa Hotelu Europejskiego podejmuje wiele kwestii, które wychodzą poza ramy zwykłej modernizacji historycznego obiektu. Projekt pracowni SUD Architectes obejmuje bowiem nie tylko dostosowanie hotelowych wnętrz do współczesnych standardów, ale też przebudowę części przestrzeni na biura i sklepy. Konieczne było m.in. całkowite przeprojektowanie schematu funkcjonowania i organizacji budynku, w tym blisko trzykrotne zwiększenie powierzchni pokoi hotelowych sieci Raffles. Przestrzeń handlowa, zmodernizowana jedynie na poziomie przyziemia, w naturalny sposób wkomponowuje się w pierwotną konstrukcję budynku. Takie rozwiązanie pozwoliło na umieszczenie bezpośrednich wejść od ulic Krakowskie Przedmieście oraz Ossolińskich.

Największe wyzwanie stanowiło wygospodarowanie przestrzeni biurowej. W neorenesansowy budynek trzeba było wkomponować dwa poziomy o powierzchni około 6000 m2. Propozycja SUD Architectes, zaakceptowana przez Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków, polegała na stworzeniu nowej kubatury i nadaniu jej odpowiedniego kształtu, powtarzającego geometrię historycznej konstrukcji dachu. W efekcie wzrosła wysokość budynku, ale ukształtowanie profili pozwoliło na zminimalizowanie wpływu nadbudowy na bryłę hotelu oraz zachowanie klasycznych proporcji na oryginalnej elewacji. Nowa, przeszklona konstrukcja zapewnia optymalne warunki naturalnego oświetlenia przestrzeni biurowych, a zainstalowane żaluzje chronią przed przegrzaniem i nadają kubaturze wygląd połaci dachowej. Według projektu nadbudowa hotelu osiąga wysokość sąsiedniego gmachu Dowództwa Garnizonu Warszawa, tworząc w ten sposób jednolitą wysokościowo elewację zachodniej pierzei placu Piłsudskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum