Teoria i praktyka według Tomasza Bradeckiego

2022-06-30 11:30

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego, prodziekana ds. współpracy i rozwoju, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

Współcześnie możemy zaobserwować coraz większą interdyscyplinarność zespołową na linii teoria i praktyka. Dzieje się tak ze względu na tworzące się specjalizacje, które wymagają umiejętności i stale rozwijanej wiedzy. Wydaje się, że czasy twórców renesansu pokroju Leonardo da Vinci mijają bezpowrotnie. Realizacja dzieła architektonicznego to współcześnie zasługa zespołów ludzi z wielu dyscyplin, w tym planistów, urbanistów, architektów, konstruktorów oraz wielu innych. Architekt prowadzący to obecnie lider, który spaja całość i narzuca nadrzędną wizję, która choć początkowo może być teoretyczna i ideowa, to jednak zostaje zrealizowana w praktyce. Teoria i praktyka w dziedzinie architektury są więc ze sobą wzajemnie powiązane: jedno nie może funkcjonować bez drugiego. Sam proces projektowy możemy postrzegać jako akt rozważań teoretycznych, którego efekty wdrażamy w realizacjach (Andrea Palladio, Juhani Pallasmaa). Udowodnia to świetnie m.in. Antonio Gaudi, który konsekwentnie starał się realizować swoje wizje, pokonując wszelkie problemy własnymi twórczymi rozwiązaniami architektoniczno-konstrukcyjnymi. Uważał on, że „architekt jest syntetycznym człowiekiem, który jest w stanie widzieć rzeczy razem zanim zostaną stworzone”. Dowodzą też tego wyróżniające się realizacje autorstwa uznanych projektantów, takich jak Renzo Piano czy Thomas Heatherwick. Kibicuję wielu spośród nich, znanych wciąż głównie z wizjonerskich „teoretycznych” projektów, np. Vincent Callebaut (architektura inspirowana biomimiką).

Profesja architekta i specyfika wdrażania projektów w życie powodują, że autorzy realizowanych budynków są jednak częściej zapamiętywani niż autorzy teorii. Najbardziej poruszający współcześni teoretycy, którzy są także praktykami, to według mnie Coop Himmel(b)lau (dekonstruktywizm), MVRDV (publikacje teoretyczne, analityczne), Zaha Hadid Architects (realizowane projekty generowane parametrycznie) czy wreszcie Santiago Calatrava (architektura i konstrukcja biomorficzna). Zwróćmy uwagę, że za powyższymi stoją duże zespoły specjalistów, którzy mają wpływ na ostateczny efekt projektowy.

Podobnie jest z koncepcjami i badaniami w architekturze: współcześnie coraz częściej pracuje się zespołowo i korzysta z osiągnięć innych dyscyplin. Dlatego właśnie przyszłość teorii i praktyki w architekturze widzę nadal jako wzajemnie powiązaną, choć coraz mniej indywidualną i tworzoną przez interdyscyplinarne zespoły.

Spis treści Architektura 07/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Westival Architektury w Szczecinie, wystawę Absolwenci – Architekci w Krakowie oraz rozstrzygnięcie konkursu EU Mies van der Rohe Award 2022. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski omawia „Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” Jana Gehla i Birgitte Svarre, a Janusz Sepioł „Archiprzewodnik po Polsce” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Studio GAB, Interurban, PSBA i INOONI, modelsoffbeauty, Restudio Jacaszek Architekci i Bedra Cichosz Architekci.

realizacje

Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze. O Porcie Praskim piszą Paweł Detko i Łukasz Pancewicz.

Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę – pisze Jerzy S. Majewski o Plaży Romantycznej w warszawskim Wawrze [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów – pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWO FILM I ZDJĘCIA Z BUDOWY].

Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem – pisze Sonia Prószyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu – pisze o butikowym hotelu Warszauer Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia – piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA REALIZACJI].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Oświetlenie dekoracyjne do wnętrz użyteczności publicznej i prywatnych.

konteksty

Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego, prodziekana ds. współpracy i rozwoju, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

W cyklu „Z archiwum” przypominamy publikacje: „Podstawowe problemy rozwoju Warszawy” oraz „Praski Rejon Centrum Warszawy” , które ukazały się w „Architekturze” nr 8-9/1973. O współczesny komentarz do tych materiałów poprosiliśmy Jerzego S. Majewskiego.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

WAiSP KAAFM oferuje studentom kierunku architektura multidyscyplinarny profil edukacyjny, zakładający edukację w dziedzinach architektury, inżynierii i sztuki. O swojej uczelni pisze student Bartłomiej Bogucki.

zawód architekt

Lubimy wchodzić na dachy, oglądać miasto z nowych ujęć – z Małgorzatą Adamowicz-Nowacka rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum