Pawilon Novartis / Bazylea

2022-06-30 11:34 Tekst: Wiktor Kowalski, opracowanie: Anna Żmijewska
Pawilon Novartis w Bazylei, proj. AMDL CIRCLE, Michele de Lucchi_40
Autor: © Laurits Jensen 40 | Wstępna analiza wykazała, że fasada jest w stanie wyprodukować moc wystarczającą do wyświetlania animacji zarówno w ciągu dnia, jak i do dwóch godzin po zachodzie słońca

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Zlokalizowany w Bazylei Kampus Novartis z założenia ma być miejscem spotkań, dialogu i współpracy służącym postępowi nauki. Mieszczą się w nim siedziby start-upów, inkubatory przedsiębiorczości oraz placówki instytutów i firm partnerskich Novartisu działające w obszarze nauk przyrodniczych. Jesienią 2022 roku kampus ma zostać udostępniony dla zwiedzających. Już teraz ciekawość przykuwa powstały w jego sercu pawilon z multimedialną elewacją zaprojektowany przez włoskiego architekta Michelego de Lucchiego i pracownię AMDL CIRCLE we współpracy z biurem architektonicznym Blaser Butscher Architekten z Bazylei. W obiekcie, którego główną funkcją będzie edukacja i dialog na temat nauki i przyszłości opieki zdrowotnej, zaplanowano centrum wystaw, spotkań i wydarzeń dostępne dla mieszkańców Bazylei. Każdy element budynku harmonizuje z wartościami, którym ma służyć, dzięki innowacyjnemu projektowi, gdzie najnowsze trendy i osiągnięcia budownictwa zostały połączone w wizjonerską całość.

Obiekt ma dwa piętra. Na górnym poziomie zaplanowano przestrzeń ekspozycyjną z małą salą filmową na antresoli, gdzie zaczyna się zwiedzanie. Na parterze znajdują się kawiarnia, sala konferencyjna oraz SchoolHub – interaktywna sala edukacyjna dla młodzieży. Uczniowie mogą tam poprzez zabawę zapoznać się z medycyną, naukami przyrodniczymi i związanymi z nimi zawodami. Sale edukacyjne i wystawowe zostały podzielone na cztery obszary tematyczne: Kruchość życia: istotne funkcje organizmu i rozwój chorób, Od laboratorium do pacjenta: powstawanie leku, Wędrówka w czasie: historia medycyny i powstawanie przemysłu farmaceutycznego w Bazylei oraz Przyszłość opieki zdrowotnej: perspektywy na przyszłość ochrony zdrowia.

Michele de Lucchi postrzega połączenie naturalnych materiałów i technologii jako okazję do stworzenia idealnego środowiska do spotkań. Zrównoważony rozwój odgrywał kluczową rolę w jego projekcie, dlatego ważne było zastosowanie technologii i produktów, które w jak najmniejszym stopniu przyczyniają się do niszczenia środowiska. Z tego względu znaczna część konstrukcji budynku została wykonana z elementów drewnianych, przy produkcji których dochodzi do bardzo niewielkiej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami, jak cement czy stal.

Spis treści Architektura 07/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Westival Architektury w Szczecinie, wystawę Absolwenci – Architekci w Krakowie oraz rozstrzygnięcie konkursu EU Mies van der Rohe Award 2022. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski omawia „Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” Jana Gehla i Birgitte Svarre, a Janusz Sepioł „Archiprzewodnik po Polsce” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Studio GAB, Interurban, PSBA i INOONI, modelsoffbeauty, Restudio Jacaszek Architekci i Bedra Cichosz Architekci.

realizacje

Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze. O Porcie Praskim piszą Paweł Detko i Łukasz Pancewicz.

Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę – pisze Jerzy S. Majewski o Plaży Romantycznej w warszawskim Wawrze [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów – pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWO FILM I ZDJĘCIA Z BUDOWY].

Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem – pisze Sonia Prószyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu – pisze o butikowym hotelu Warszauer Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia – piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA REALIZACJI].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Oświetlenie dekoracyjne do wnętrz użyteczności publicznej i prywatnych.

konteksty

Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego, prodziekana ds. współpracy i rozwoju, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

W cyklu „Z archiwum” przypominamy publikacje: „Podstawowe problemy rozwoju Warszawy” oraz „Praski Rejon Centrum Warszawy” , które ukazały się w „Architekturze” nr 8-9/1973. O współczesny komentarz do tych materiałów poprosiliśmy Jerzego S. Majewskiego.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

WAiSP KAAFM oferuje studentom kierunku architektura multidyscyplinarny profil edukacyjny, zakładający edukację w dziedzinach architektury, inżynierii i sztuki. O swojej uczelni pisze student Bartłomiej Bogucki.

zawód architekt

Lubimy wchodzić na dachy, oglądać miasto z nowych ujęć – z Małgorzatą Adamowicz-Nowacka rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum