Pawilon Novartis / Bazylea
Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].
Zlokalizowany w Bazylei Kampus Novartis z założenia ma być miejscem spotkań, dialogu i współpracy służącym postępowi nauki. Mieszczą się w nim siedziby start-upów, inkubatory przedsiębiorczości oraz placówki instytutów i firm partnerskich Novartisu działające w obszarze nauk przyrodniczych. Jesienią 2022 roku kampus ma zostać udostępniony dla zwiedzających. Już teraz ciekawość przykuwa powstały w jego sercu pawilon z multimedialną elewacją zaprojektowany przez włoskiego architekta Michelego de Lucchiego i pracownię AMDL CIRCLE we współpracy z biurem architektonicznym Blaser Butscher Architekten z Bazylei. W obiekcie, którego główną funkcją będzie edukacja i dialog na temat nauki i przyszłości opieki zdrowotnej, zaplanowano centrum wystaw, spotkań i wydarzeń dostępne dla mieszkańców Bazylei. Każdy element budynku harmonizuje z wartościami, którym ma służyć, dzięki innowacyjnemu projektowi, gdzie najnowsze trendy i osiągnięcia budownictwa zostały połączone w wizjonerską całość.
Obiekt ma dwa piętra. Na górnym poziomie zaplanowano przestrzeń ekspozycyjną z małą salą filmową na antresoli, gdzie zaczyna się zwiedzanie. Na parterze znajdują się kawiarnia, sala konferencyjna oraz SchoolHub – interaktywna sala edukacyjna dla młodzieży. Uczniowie mogą tam poprzez zabawę zapoznać się z medycyną, naukami przyrodniczymi i związanymi z nimi zawodami. Sale edukacyjne i wystawowe zostały podzielone na cztery obszary tematyczne: Kruchość życia: istotne funkcje organizmu i rozwój chorób, Od laboratorium do pacjenta: powstawanie leku, Wędrówka w czasie: historia medycyny i powstawanie przemysłu farmaceutycznego w Bazylei oraz Przyszłość opieki zdrowotnej: perspektywy na przyszłość ochrony zdrowia.
Michele de Lucchi postrzega połączenie naturalnych materiałów i technologii jako okazję do stworzenia idealnego środowiska do spotkań. Zrównoważony rozwój odgrywał kluczową rolę w jego projekcie, dlatego ważne było zastosowanie technologii i produktów, które w jak najmniejszym stopniu przyczyniają się do niszczenia środowiska. Z tego względu znaczna część konstrukcji budynku została wykonana z elementów drewnianych, przy produkcji których dochodzi do bardzo niewielkiej emisji gazów cieplarnianych w porównaniu z konwencjonalnymi materiałami, jak cement czy stal.