Hotel Warszauer / Kraków

2022-06-30 11:35 Tekst: Marcin Brataniec, zdjęcia: Konrad Zaustowicz, ONI Studio
Hotel Kraków 3
Autor: Konrad Zaustowicz 3 | Fasada główna i wejście do budynku znajdują się od strony ul. Warszauera. Ukryte drzwi wejściowe płynnie wpadają w narożnik wysokich szyb okiennych

Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu – pisze o butikowym hotelu Warszauer Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Krakowski Kazimierz, niegdyś żydowska dzielnica, pozbawiona swych pierwotnych mieszkańców, do lat 90. niemal martwa. Dziś pełna drogich restauracji i tanich barów, owiana legendami i nocnymi oparami alkoholu. Temat do dyskusji o rewitalizacji, gentryfikacji i globalizacji i każdej innej „-acji”. Hotele, apartamenty na wynajem i biura pożarły już niemal w całości istniejącą tkankę. Od trzydziestu lat wypełniane są tu przerwy w zabudowie. Nowe obiekty to przede wszystkim kolejne hotele z restauracjami w parterach. Ze względu na specyfikę podziałów urbanistycznych, to zwykle budynki niewielkie i wpisane w przerwy w fasadach ulic jako plomby, co pozwala zazwyczaj zachować historyczną strukturę. Te realizacje bywają neohistorycznymi pastiszami, poszukiwany jest także współczesny wzór dla kazimierskiej kamienicy. Nowe standardy wyznaczyły przede wszystkim kontrowersyjne w swoim czasie apartamentowce realizowane przez GDK Group przy ul. Kupa 12 (2005) i 6 (2007) oraz kilka kamienic i hoteli zaprojektowanych przez renomowane Biuro Projektów Lewicki Łatak, w tym kamienice przy ul. Plac Nowy 1 (2014) czy INX Design Hotel przy ul. Starowiślnej 91 (2017). Realizacje GDK Group wydają się sięgać do wzorów europejskich, zwłaszcza berlińskich, interpretacji rytmów zapisanych w abstrakcyjną, pozbawioną detalu geometrię. Biuro Lewicki Łatak stawia na dobór różnorodnych miejscowych materiałów i cyzelowany indywidualnie detal. Nowy hotel przy ul. Warshauera podąża tą pierwszą drogą, analogiczne zresztą jak w realizacji z ul. Kupa jest sąsiedztwo kamienicy i synagogi. Architekci stosują podobne reguły, lecz nie powtarzają rozwiązania. Proponują białą abstrakcyjną i racjonalną fasadę dopełniającą po sąsiedzku kamieniczną pierzeję i kontrastującą z częściowo cofniętą z linii zabudową synagogi. Geometrycznie regularna fasada jest zarazem uniwersalna, mogłaby być wpisana w niemal każdą inną europejską ulicę złożoną z kamienic, a zarazem indywidualna, bo jej geometria i rytm są wydestylowane ze składników zebranych na miejscu. To prosty i sprawdzony przepis na współczesną architekturę.

Spis treści Architektura 07/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Westival Architektury w Szczecinie, wystawę Absolwenci – Architekci w Krakowie oraz rozstrzygnięcie konkursu EU Mies van der Rohe Award 2022. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski omawia „Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” Jana Gehla i Birgitte Svarre, a Janusz Sepioł „Archiprzewodnik po Polsce” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Studio GAB, Interurban, PSBA i INOONI, modelsoffbeauty, Restudio Jacaszek Architekci i Bedra Cichosz Architekci.

realizacje

Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze. O Porcie Praskim piszą Paweł Detko i Łukasz Pancewicz.

Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę – pisze Jerzy S. Majewski o Plaży Romantycznej w warszawskim Wawrze [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów – pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWO FILM I ZDJĘCIA Z BUDOWY].

Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem – pisze Sonia Prószyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu – pisze o butikowym hotelu Warszauer Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia – piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA REALIZACJI].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Oświetlenie dekoracyjne do wnętrz użyteczności publicznej i prywatnych.

konteksty

Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego, prodziekana ds. współpracy i rozwoju, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

W cyklu „Z archiwum” przypominamy publikacje: „Podstawowe problemy rozwoju Warszawy” oraz „Praski Rejon Centrum Warszawy” , które ukazały się w „Architekturze” nr 8-9/1973. O współczesny komentarz do tych materiałów poprosiliśmy Jerzego S. Majewskiego.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

WAiSP KAAFM oferuje studentom kierunku architektura multidyscyplinarny profil edukacyjny, zakładający edukację w dziedzinach architektury, inżynierii i sztuki. O swojej uczelni pisze student Bartłomiej Bogucki.

zawód architekt

Lubimy wchodzić na dachy, oglądać miasto z nowych ujęć – z Małgorzatą Adamowicz-Nowacka rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum