Architektura-murator - 2022-07
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia Piotra Walca <p>Zdaniem Gabrieli Rembarz, adiunktki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, obciążenie studentów architektury wynikające z programu studiów i podejmowanej równolegle pracy nasiliło się ostatnio wraz z rozwojem rynku budowlano-architektonicznego i wzrosło jeszcze podczas pandemii. <em>Pojawiają się depresje i problemy zdrowotne wynikające z przemęczenia</em> – stwierdza i nawołuje do rozwiązań strukturalnych wspierających szczególnie utalentowanych studentów, których sytuacja życiowa zmusza do godzenia pracy z nauką. W bieżącym numerze „Architektury-murator” więcej o tym zagadnieniu pisze Maja Mozga-Górecka. Sposób wynagradzania architektów i praca studentów generują wiele problemów nie tylko w naszym kraju. Jak podają Kriston Capps i Sarah Holder w artykule <em>Architects Draft a New Blueprint for a Labor Movement</em>, zamieszczonym na łamach „Bloomberga”:<em> Długie godziny pracy, niskie pensje i wysokie pożyczki studenckie to tylko niektóre tematy, które skłaniają architektów i projektantów do organizowania związków w celu domagania się lepszych warunków pracy</em>. Tak powstała np. inicjatywa organizacji pracowniczej Architecture Lobby, stowarzyszenia non profit, które wspiera pracę w branży architektonicznej. Czy czas na podobne działania w Polsce? <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 07/2022

Zdaniem Gabrieli Rembarz, adiunktki na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, obciążenie studentów architektury wynikające z programu studiów i podejmowanej równolegle pracy nasiliło się ostatnio wraz z rozwojem rynku budowlano-architektonicznego i wzrosło jeszcze podczas pandemii. Pojawiają się depresje i problemy zdrowotne wynikające z przemęczenia – stwierdza i nawołuje do rozwiązań strukturalnych wspierających szczególnie utalentowanych studentów, których sytuacja życiowa zmusza do godzenia pracy z nauką. W bieżącym numerze „Architektury-murator” więcej o tym zagadnieniu pisze Maja Mozga-Górecka. Sposób wynagradzania architektów i praca studentów generują wiele problemów nie tylko w naszym kraju. Jak podają Kriston Capps i Sarah Holder w artykule Architects Draft a New Blueprint for a Labor Movement, zamieszczonym na łamach „Bloomberga”: Długie godziny pracy, niskie pensje i wysokie pożyczki studenckie to tylko niektóre tematy, które skłaniają architektów i projektantów do organizowania związków w celu domagania się lepszych warunków pracy. Tak powstała np. inicjatywa organizacji pracowniczej Architecture Lobby, stowarzyszenia non profit, które wspiera pracę w branży architektonicznej. Czy czas na podobne działania w Polsce? Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 07/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. Westival Architektury w Szczecinie, wystawę Absolwenci – Architekci w Krakowie oraz rozstrzygnięcie konkursu EU Mies van der Rohe Award 2022. Publikujemy też kolejny felieton założycielek inicjatywy Bal architektek.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze, w tym miesiącu Aleksander Krajewski omawia „Jak studiować życie w przestrzeni publicznej” Jana Gehla i Birgitte Svarre, a Janusz Sepioł „Archiprzewodnik po Polsce” Roberta Koniecznego i Tomasza Malkowskiego.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Studio GAB, Interurban, PSBA i INOONI, modelsoffbeauty, Restudio Jacaszek Architekci i Bedra Cichosz Architekci.

realizacje

Pierwsze realizacje w rejonie ulic Sierakowskiego, Krowiej i Okrzei pokazują, że nowy fragment Warszawy może stać się dzielnicą wielofunkcyjną, o dość stonowanej, wielkomiejskiej architekturze. O Porcie Praskim piszą Paweł Detko i Łukasz Pancewicz.

Dla projektantów najważniejszą wartością miejsca był jego naturalny charakter. Do przekształceń użyli języka stworzonego przez przyrodę – pisze Jerzy S. Majewski o Plaży Romantycznej w warszawskim Wawrze [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Architektura tężni jest ramą dla ruchu odbywającego się wewnątrz niej. Tworzy przestrzenny kontekst dla uzdrawiania tam ciała i zmysłów – pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWO FILM I ZDJĘCIA Z BUDOWY].

Założeniem było stworzenie obiektu przejściowego, transformowalnego. Obiekt nie zwraca na siebie uwagi krzykliwą elewacją, nie epatuje detalem – pisze Sonia Prószyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Sposób kształtowania elewacji hotelu naśladuje podziały i rytmy stosowane w historycznych budynkach na Kazimierzu, ale we współczesnym wydaniu – pisze o butikowym hotelu Warszauer Marcin Brataniec [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

praktyka

Fasada multimedialna zbudowana z paneli fotowoltaicznych zintegrowanych z oświetleniem LED zużywa tylko tyle energii, ile sama jest w stanie wytworzyć – pisze Wiktor Kowalski o Pawilonie Novartis [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Kluczową trudność stanowiła adaptacja ponad stuletnich budynków zgodnie z wymaganiami inwestora i konserwatora. Dotyczyło to m.in. wymiany stropów, wprowadzenia wind czy ognioodpornego wykończenia – piszą Anna Rostkowska i Piotr Kilanowski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA REALIZACJI].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Oświetlenie dekoracyjne do wnętrz użyteczności publicznej i prywatnych.

konteksty

Jak studentom architektury w Polsce udaje się łączyć studia dzienne z pracą zawodową i czy grozi to wypaleniem zawodowym, zanim skończą 25 lat – pytamy wykładowców, pracodawców, psychologów i samych zainteresowanych.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna odgrywać? Publikujemy esej dra inż. arch. Tomasza Bradeckiego, prodziekana ds. współpracy i rozwoju, Wydział Architektury Politechniki Śląskiej.

W cyklu „Z archiwum” przypominamy publikacje: „Podstawowe problemy rozwoju Warszawy” oraz „Praski Rejon Centrum Warszawy” , które ukazały się w „Architekturze” nr 8-9/1973. O współczesny komentarz do tych materiałów poprosiliśmy Jerzego S. Majewskiego.

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Od ponad roku prezentujemy poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce.

WAiSP KAAFM oferuje studentom kierunku architektura multidyscyplinarny profil edukacyjny, zakładający edukację w dziedzinach architektury, inżynierii i sztuki. O swojej uczelni pisze student Bartłomiej Bogucki.

zawód architekt

Lubimy wchodzić na dachy, oglądać miasto z nowych ujęć – z Małgorzatą Adamowicz-Nowacka rozmawia Maja Mozga-Górecka.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum