Architektura-murator - 2022-01
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju; PAIH <p>Kilkanaście lat temu Jacques Herzog i Pierre de Meuron, opracowujący wraz ze Stefano Boerim, Rickym Burdettem oraz Williamem McDonough plan generalny Expo 2015, zamierzali zrewolucjonizować koncepcję wystawy światowej, zrywając z międzynarodową rywalizacją za pośrednictwem architektury. Na wytyczonej na terenach Expo osi zaplanowali umieszczenie ekspozycji narodowych, które miały odbywać się w zapewnionych przez organizatorów jednakowych, prostych pawilonach, tak by skupić uwagę uczestników nie na architekturze, lecz na samym temacie wydarzenia. Ostatecznie geometryczna siatka planu została przyjęta, ale koncepcja powtarzalnych pawilonów nie, co zdecydowało o oficjalnej rezygnacji w trakcie prac nad projektem twórców tej innowacyjnej idei. Choć dyskusja o wartości i sensie dalszego trwania wystaw Expo z latami narasta, a wątpliwości wokół wydatkowanych na nie środków nie są pozbawione racji, trzeba przyznać, że dla architektów realizacja pawilonów narodowych jest szczególnym wyzwaniem i powodem do dumny. W tym numerze „A-m” przyglądamy się wyjątkowym projektom: zrealizowanemu pawilonowi Polski na Expo 2020 w Dubaju autorstwa WXCA oraz – tylko w wydaniu cyfrowym – niezrealizowanemu pawilonowi polskiemu na Expo 1958 w Brukseli w dwóch wersjach, opisanych przez współautora koncepcji Jerzego Sołtana. <strong>Ewa P. Porębska</strong></p>
Architektura-murator 01/2022

Kilkanaście lat temu Jacques Herzog i Pierre de Meuron, opracowujący wraz ze Stefano Boerim, Rickym Burdettem oraz Williamem McDonough plan generalny Expo 2015, zamierzali zrewolucjonizować koncepcję wystawy światowej, zrywając z międzynarodową rywalizacją za pośrednictwem architektury. Na wytyczonej na terenach Expo osi zaplanowali umieszczenie ekspozycji narodowych, które miały odbywać się w zapewnionych przez organizatorów jednakowych, prostych pawilonach, tak by skupić uwagę uczestników nie na architekturze, lecz na samym temacie wydarzenia. Ostatecznie geometryczna siatka planu została przyjęta, ale koncepcja powtarzalnych pawilonów nie, co zdecydowało o oficjalnej rezygnacji w trakcie prac nad projektem twórców tej innowacyjnej idei. Choć dyskusja o wartości i sensie dalszego trwania wystaw Expo z latami narasta, a wątpliwości wokół wydatkowanych na nie środków nie są pozbawione racji, trzeba przyznać, że dla architektów realizacja pawilonów narodowych jest szczególnym wyzwaniem i powodem do dumny. W tym numerze „A-m” przyglądamy się wyjątkowym projektom: zrealizowanemu pawilonowi Polski na Expo 2020 w Dubaju autorstwa WXCA oraz – tylko w wydaniu cyfrowym – niezrealizowanemu pawilonowi polskiemu na Expo 1958 w Brukseli w dwóch wersjach, opisanych przez współautora koncepcji Jerzego Sołtana. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 01/2022
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. wystawę Mistrzowie Architektury w Pradze. Publikujemy też kolejny felieton Łukasza Harata i założycielek inicjatywy Bal architektek.

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Hanna Faryna-Paszkiewicz pisze o „Architekturze i zwierzętach” Joanny Gellner i Mateusza Boczara, Michał Stangel o „Miejskim gruncie” Rafała Matyi, a Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak o „ArchiKodzie” Czesław Bieleckiego [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA FRAGMENTY KSIĄŻEK „ARCHITEKTURA I ZWIERZĘTA” ORAZ „ARCHIKOD”].

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, w tym miesiącu m.in. festiwal MIASTOmovie i wystawę prezentującą księgozbiór Bohdana Paczowskiego.

realizacje

Instalacja, składająca się z tysięcy trójkątnych elementów symbolizujących lecące ptaki, wyraża polską otwartość na międzynarodową wymianę myśli i idei – o realizacji pracowni WXCA piszą Aleksander Asanowicz oraz Tomasz Żylski.

Realizacja, po jubilersku dopracowana w detalach, w nieoczywisty sposób wiąże różne światy form – o realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Janusz Sepioł [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA WOJCIECHA KRYŃSKIEGO].

Układ istniejącego na działce brzozowego gaju zdefiniował meandry gęstej, nastawionej na sąsiedztwo urbanistyki tego poznańskiego osiedla – o realizacji pracowni Insomia pisze Agnieszka Rumież [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ PRZEMYSŁAWA TURLEJA ORAZ DODATKOWE RYSUNKI].

Budynek i otoczenie samorządowego żłobka w Adamowie zaprojektowano ze znajomością percepcji dzieci i troską o ograniczenie zbędnych bodźców – o realizacji pracowni xystudio pisze Tomasz Michalak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA OD XYSTUDIO].

technika

Budynek realizuje założenia planu miejscowego – maksymalnie wypełnia działkę, zachowując jednocześnie kameralność i odpowiednie doświetlenie – o realizacji MVRDV pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr inż. arch. Agnieszki Błażko z Katedry Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej, doc. PG.

konteksty

Mikroalgi to jeden z najstarszych organizmów na naszej planecie. Są w stanie usunąć część zanieczyszczeń z przestrzeni miejskiej. Pracujemy z różnymi rodzajami mikroorganizmów. Interesuje nas, jak działają i w jaki sposób te procesy można zintegrować z architekturą – mówi Claudia Pasquero z londyńskiego biura ecoLogicStudio. Rozmową z nią otwieramy nowy cykl na łamach „A-m” – Technologie architektury przyszłości.

Czy istnieje architektura ponadczasowa? Jakie jej cechy uznawane są za szczególnie istotne? Czy i jak kryteria oceny tej dziedziny zmieniają się w czasie? W cieniu globalnej pandemii i rosnącej wiedzy o zmianach klimatycznych toczyły się dyskusje z wiodącymi polskimi architektami, o tym, co w architekturze najcenniejsze. Podsumowujemy ostatnie, piąte spotkanie Wartości w architekturze i cały tak zatytułowany cykl zorganizowany przez „Architekturę-murator” w 2021 roku.

praktyka

Nietypowym elementem budynku jest sferyczne planetarium zlokalizowane w centralnej części holu. Monolityczna konstrukcja została wsparta na dwóch podciągach żelbetowych, dzięki czemu sprawia wrażenie lewitującej kuli – o wyzwaniach związanych z realizacją Morskiego Centrum Nauki pisze Piotr Płaskowicki [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA ORAZ FILM Z ETAPU BUDOWY].

Czy możliwe jest zaprojektowanie budynku, który będzie całkowicie niepalny? Zapewne tak, ale trudno liczyć na to, że spełni on oczekiwania inwestora dotyczące np. komfortu [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Malarstwo, rzeźba i tapety jak dzieła sztuki – do przestrzeni publicznych oraz prywatnych

Malarstwo, rzeźba i tapety jak dzieła sztuki – do przestrzeni publicznych oraz prywatnych

kolumny studenckie

Program studiów zmienia się nieustannie, nadążając za najnowszymi trendami i eksperymentalnymi metodami projektowymi – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Gdańskiej, piszą: Agata Biernacik, Jakub Depka, Julia Krystosiak, Krzysztof Płudowski, Dominika Wodeńko i Aleksandra Wróbel [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym miesiącu Wydział Architektury Politechniki Gdańskiej.

zawód architekt

Wystawa światowa to jest czas, gdy można zwrócić uwagę na daną technologię, edukować opinię publiczną, poszerzać horyzonty. O Expo 2020 w Dubaju oraz projekcie polskiego pawilonu autorstwa pracowni WXCA z Martą Sękulską-Wrońską rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

Przy okazji prezentacji pawilonu Polski na Expo 2020 w Dubaju przypominamy historię polskiego udziału w wystawach światowych. W cyklu „Z archiwum” publikujemy opracowany na Expo 1958 w Brukseli, lecz niezrealizowany projekt polskiego pawilonu oraz podsumowanie owej wystawy, wraz ze współczesnym komentarzem Natalii Paszkowskiej [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum