Zawód architekt: Paweł Wolanin

2023-07-12 18:30 Rozmawiała: Magda Mojduszka
Paweł Wolanin
Autor: Marcin Czechowicz

Beton ma w sobie coś niedostępnego, twardego, nieugiętego, i surowego, co wpisuje się w idee wojskowości – mówi Paweł Wolanin w rozmowie z Magdą Mojduszką.

W projekcie Muzeum Wojska Polskiego, w który jest Pan zaangażowany niemal od początku realizacji, ogromną rolę odrywa beton. Jak to Pan ujmuje, daje on „swobodę twórczą”. Jest jednak uznany za materiał, który nie pozostaje bez negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Jaką ma Pan opinię na temat wykorzystania betonu w czasach, gdy priorytetem jest zrównoważony rozwój?

Zgadza się, że przy produkcji cementu wytwarza się bardzo dużo dwutlenku węgla, ale nie można patrzeć na architekturę jako na krótkie wydarzenie. W przypadku pawilonu południowego Muzeum Wojska Polskiego, który był projektowany na sto lat, zastosowanie betonu architektonicznego nie wypada tak niekorzystne, jak mogłoby się wydawać. O ile na początku ślad węglowy jest wysoki, to w trakcie eksploatacji budynku, staje się minimalny. Dzięki konstrukcji ścian, masywnym przegrodom, obiekt zimą nie wychładza się tak szybko, a latem nie nagrzewa tak łatwo. Bardziej problematyczny dla muzeum, gdzie ważne jest utrzymanie temperatury pod kątem przechowywania eksponatów, mógłby być budynek w większości przeszklony. Tu przeszkolenia, choć są wysokie, stanowią od 1 do 3% powierzchni elewacji, przy większych dochodziłoby do szybkiego nagrzewania się i wychładzania, co pociągałoby za sobą konieczność intensywnej pracy instalacji. W MWP mamy dwa źródła ciepła i chłodu: pasywne oraz aktywne. To pierwsze składa się z ponad stu odwiertów z pompami ciepła o głębokości 150 metrów i zapewnia stały poziom temperatury i wilgotności – do czasu aż do środka wejdą ludzie. Ale wtedy z kolei wkracza aktywna część systemu – centrale wentylacyjne. Ważne, że elewacja nie wymaga ani szczególnej uwagi, ani wielkich nakładów. Trzeba ją będzie jedynie raz na jakiś czas umyć. Przy elewacji z drewna, która na samym początku ma bardzo niski ślad węglowy, z czasem konieczna byłaby np. wymiana odeskowania zewnętrznego czy co 10 lat utylizacja uszkodzonych elementów.

Spis treści Architektura 08/2023
przegląd

Recenzujemy najciekawsze wydarzenie tym razem jest to rozstrzygnięcie organizowanego przez IARP konkursu Kształtowanie Przestrzeni

Tegoroczne London Design Biennale 2023, na którym Polski Pawilon zdobył główną nagrodę, podsumowuje Marcin Szczelina.

Myślą, która przyświecała nam w tym roku było zwrócenie uwagi na sam proces powstawania przyszłości, codzienną pracę nad poprawianiem teraźniejszości, lepszą przyszłość tworzoną codziennie. Rozmowa z Michałem Piernikowskim, dyrektorem Łódź Design Festival.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: modernizacja stadionu Szyca w Poznaniu projektu Studia Fikus, osiedle komunalne w Warszawie pracowni Dominik Górecki Architekt, Osiedle Wille Bukowska w Poznaniu autorstwa biura Insomia.

Relacjonujemy najnowsze wydarzenia, tym razem są to Regaty Architektów 2023 oraz wyniki konkursu Geberit Projekt Łazienki 2023.

Relacjonujemy wyniki konkursu Lider Dostępności 2023.

realizacje

Obiekt został zaprojektowany i zrealizowany z niezwykłą precyzją. O jego charakterze decydują dopracowane detale oraz uważnie dobrane materiały – o realizacji pracowni WXCA piszą Maciej Miłobędzki i Jerzy S. Majewski.

Projektanci przywrócili rangę zdegradowanemu obiektowi, odzyskując zabytkową substancję oraz uzupełniając ją z szacunkiem dla przeszłości – Agnieszka Błażko pisze o nowej realizacji pracowni Biuro Architektoniczne GADOMSCY [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

W surrealistycznym klimacie inspirowanym książką Lewisa Carrolla oraz kinematografią Tima Burtona, powstał na Bielanach plac nie tylko dla dzieci – Anna Cudny pisze o realizacji pracowni LS-Project Maciej Sikorski [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Prostopadłościan ze szklanej cegły upamiętnia w symboliczny sposób członków grupy dokumentującej życie i śmierć w warszawskim getcie – piszą Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak o projekcie SENNA Kolektywu [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Z uwagi na bliskość istniejących obiektów zlokalizowana pod ziemią nowa część wymagała zastosowania specjalnej obudowy wykopu chroniącej przed osiadaniem sąsiednich budynków – Wiktor Kowalski pisze o realizacji Neri&Hu Design and Research Office [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

W cyklu Z archiwum „Architektury” przypominamy rozmowę Czesława Bieleckiego z autorami zwycięskiego projektu na zagospodarowanie Cytadeli: Markiem Budzyńskim i Andrzejem Kicińskim. O współczesny komentarz do wywiadu poprosiliśmy Krzysztofa Mycielskiego.

O tym, że teorie żyją dzięki temu, że są publicznie dyskutowane pisze dr inż. arch. Łukasz Pancewicz z Katedry Urbanistyki i Planowania Regionalnego Politechniki Gdańskiej.

konteksty

„Potrafimy radzić sobie ze zmianami” – twierdzi Lesley Lokko, kuratorka 18. biennale architektury w Wenecji. W obliczu światowych wyzwań politycznych, gospodarczych, środowiskowych warto uważnie przyjrzeć się wystawie głównej, w której ponad 70% prezentowanych prac stworzonych zostało przez pojedynczych praktyków lub niewielkie zespoły, a ponad połowa uczestników – po raz pierwszy w historii tego cyklicznego wydarzenia – pochodzi z Afryki lub afrykańskiej diaspory.

O programowaniu, sztucznej inteligencji, młodym pokoleniu i prowadzeniu własnej firmy rozmawiamy z Kacprem Radziszewskim, jednym z liderów tegorocznych konfrontacji Młodzi do Łodzi.

Ocenianie wystawy – krytyczne lub nie – to oczywista rzecz po wizycie na biennale architektury. Jednak obecnej polskiej prezentacji w Wenecji zaczęły też towarzyszyć negatywne opinie odnoszące się do samej procedury wyboru projektu kuratorskiego. O kontrowersjach wokół pawilonu Polski pisze Tomasz Malkowski.

warsztat

Rozpoznawalnym elementem budynków jest perforowana elewacja z wzorem inspirowanym symbolem kwiatu życia. Z uwagi na złożoną geometrię bryły, w celu określenia wymiarów paneli, konieczne było wykonanie wielowarstwowych makiet cyfrowych budynku – pisze Adam Białobrzeski o nowej realizacji pracowni FAAB [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wzornik

must have – najlepsze produkty nagrodzone podczas Łódź Design Festival 2023

zawód

Beton ma w sobie coś niedostępnego, twardego, nieugiętego, i surowego, co wpisuje się w idee wojskowości – mówi Paweł Wolanin w rozmowie z Magdą Mojduszką.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum