Centrum Rodziny / Sopot
Rozpoznawalnym elementem budynków jest perforowana elewacja z wzorem inspirowanym symbolem kwiatu życia. Z uwagi na złożoną geometrię bryły, w celu określenia wymiarów paneli, konieczne było wykonanie wielowarstwowych makiet cyfrowych budynku – pisze Adam Białobrzeski o nowej realizacji pracowni FAAB [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Europejskie Centrum Rodziny, w którego skład docelowo będzie wchodzić pięć budynków, zlokalizowane jest w Sopocie, zaledwie 400 m od plaży. Każdy z obiektów tworzących zespół ECR mieści funkcję związaną z ochroną zdrowia. W budynku Fala 1 oddanym do użytku w 2021 roku umieszczono specjalistyczne laboratoria medyczne i badawcze, w powstającej aktualnie Fali 2 zaprojektowano szpital jednodniowy, laboratorium IVF, blok operacyjny i przychodnię. Budynek nr 3 pomieści szpital o profilu ginekologiczno-położniczym. W Falach 4 i 5 przewidziano pokoje przeznaczone do pobytu dla pacjentów oraz część rehabilitacyjną wyposażoną w komorę hiperbaryczną i kriokomorę. Projekt obejmuje też stworzenie Ogrodu Nadmorskiego, wokół którego rozmieszczono budynki.
Inspiracją dla wyrazu architektonicznego obiektów jest seria fotografii AquaViva, zrealizowanych przez artystę Pierreʼa Carreau. Fotograf w niezwykły sposób uchwycił geometryczną różnorodność i złożoność morskich fal. Poczynione przez architektów obserwacje zaowocowały wypracowaniem rzeźbiarskich brył budowanych na podstawie powierzchni bazujących na dwóch krzywiznach. W szczególny sposób uwidacznia się to w górnych partiach elewacji i w przypadku zadaszeń wejść do budynków. Po dogłębnej analizie prac artysty można również dostrzec, tworzące się na skutek układu oddziaływań drobne podziały, z pozoru jednorodnej i gładkiej płaszczyzny fali. Na podstawie tych spostrzeżeń wypracowano koncepcję podziału elewacji na trójkątne panele.
Charakterystycznym elementem sopockiej architektury są ornamenty wycinane w drewnie, zdobiące obiekty z przełomu XIX i XX wieku. Detale nadające zwiewności budynkom montowano w ich szczytach, dekorowano nimi okna, werandy i wystające elementy konstrukcji drewnianej.
Uwzględnienie lokalnej tradycji budowlanej było ważnym argumentem podnoszonym przez architekta podczas procedury zatwierdzania projektu przez Miejskie Biuro Konserwatora Zabytków. Z uwagi na funkcję inwestycji (służba zdrowia) zdecydowano się na oparcie wzoru perforacji na symbolice odmiennej od tej stosowanej w sopockich budynkach historycznych. Podstawą dla ornamentu jest tzw. kwiat życia, pradawny symbol, któremu przypisywano moce uzdrawiające.
Zaprojektowane budynki różnią się od siebie. Dotyczy to zarówno geometrii rzutu, jak i bryły. Fala 1 zwęża się ku górze, a Fala 2 rozszerza. Falę 4, obiekt najdłuższy ze wszystkich, zaopatrzono w największe zagłębienie w górnej partii. Każdy budynek ma dwie elewacje wykończone panelami aluminiowymi i dwie, dla których bazą jest spiek ceramiczny. Te pierwsze wyposażono w części stałe oraz ruchome w postaci okiennic o wysokości 3 m. Fasadę podzielono na sekcje o szerokości ok. 100 cm. Okiennice mają różną szerokość i obejmują od dwóch do czterech sekcji elewacji.