Hospicjum Caritas / Olsztyn
Projektanci przywrócili rangę zdegradowanemu obiektowi, odzyskując zabytkową substancję oraz uzupełniając ją z szacunkiem dla przeszłości – Agnieszka Błażko pisze o nowej realizacji pracowni Biuro Architektoniczne GADOMSCY [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Niełatwo jest pisać o realizacji architektonicznej wielokrotnie opisywanej, powszechnie docenianej i ze wszech miar oraz wieloaspektowo słusznej. Tym bardziej trudno jest pisać o niej krytycznie. Obiekt hospicjum stacjonarnego Caritas dla dzieci w Olsztynie wzbudza pozytywne uczucia nie tylko u mieszkańców miasta, lecz także profesjonalistów. To miejsce całodobowej intensywnej opieki stacjonarnej w ostatnich miesiącach życia dziecka, ale też przestrzeń, w którym rodzina uzyskuje wsparcie i uczy się postępowania w tej trudnej sytuacji. To funkcja bez wątpienia niezwykle potrzebna w wymiarze społecznym, ale jednocześnie działanie bardzo ważne w aspektach architektonicznym i przestrzennym.
Odrestaurowany i rozbudowany na potrzeby hospicjum budynek, zlokalizowany w dawnym zespole Starych Koszar Strzelców (1883-1884) przy ulicy Kromera 5 i 7, został oddany do użytku w czerwcu 2022 roku. Autorom przedsięwzięcia udało się nie tylko przywrócić rangę zdegradowanemu obiektowi przez odzyskanie substancji zabytkowej i kulturalne jej uzupełnienie z szacunkiem dla czynnika czasu, ale też uporządkować fragment przestrzeni miasta.