Shigeru Ban: Humanitarian Architecture

2017-05-31 12:09
Shigeru Ban: Humanitarian Architecture
Autor: archiwum serwisu Heidi Zuckerman Jacobson, Claude Bruderlein, Naomi Pollock,Eyal Weizman, Shigeru Ban, Shigeru Ban: Humanitarian Architecture, Aspen Art Press/D.A.P. 2014

W 1995 roku, po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe, Shigeru Ban założył pozarządową organizację pomocową – Voluntary Architects’ Network. W książce znaleźć można właśnie realizacje z tego nurtu. Opisane projekty zilustrowane są zdjęciami oraz szkicami autora. W czasach dyskusji na temat sposobów udzielania wsparcia i reagowania na kryzysy wywoływane konfliktami wojennymi jest to pozycja niebywale inspirująca i wręcz obowiązkowa – recenzja Jerzego Łątki.

Shigeru Ban znany jest przede wszystkim ze swoich odważnych realizacji, w których wykorzystuje nietypowe rozwiązania materiałowe. Zastosowanie w architekturze papieru, wielokondygnacyjna konstrukcja z drewna czy użycie perforowanych kątowników jako elementów konstrukcyjnych to tylko kilka przykładów jego przełomowych dokonań. Zdobywca nagrody Pritzkera w roku 2014, wspominając początki swojej kariery zawodowej, zwraca uwagę na to, że z trzech zawodów, których celem jest służenie ludziom: lekarza, prawnika i architekta, jedynie ten ostatni spotyka się ze swoimi klientami w najpiękniejszym momencie ich życia. Pozostali przeważnie w trudnych dla nich sytuacjach. Myśl ta pchnęła architekta do pomocy potrzebującym, którzy stracili dach nad głową w wyniku katastrof naturalnych bądź działań wojennych. W 1995 roku, po wielkim trzęsieniu ziemi w Kobe, Shigeru Ban założył pozarządową organizację pomocową – Voluntary Architects’ Network. W książce Shigeru Ban: Humanitarian Architecture znaleźć można właśnie realizacje z tego nurtu. Opisane projekty zilustrowane są zdjęciami oraz szkicami autora. Publikacja, obok Shigeru Ban: Complete Works 1985- 2015, jest najpełniejszym opracowaniem twórczości poświęconej „architekturze pomocowej”. W czasach dyskusji na temat sposobów udzielania wsparcia i reagowania na kryzysy wywoływane konfliktami wojennymi jest to pozycja niebywale inspirująca i wręcz obowiązkowa.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum