Apartamenty Saska w Warszawie

2017-05-31 11:55 Tekst: Jerzy S. Majewski
Apartamenty Saska w Warszawie
Autor: archiwum serwisu Blok znajdujący się na lekkim wyniesieniu wzdłuż Kanału Gocławskiego. Uskokowy kształt elewacji jest rezultatem dążenia projektantów do otwarcia widoku z mieszkań na Jezioro Gocławskie. Fot. Daniel Rumiancew

Nową zabudowę osiedla architekci zaprojektowali wokół Jeziora Gocławskiego, wydobywając jednocześnie walory pejzażowe tego zaniedbanego dotąd akwenu. Autorom udało się tu osiągnąć wyjątkową harmonię przestrzeni, architektury i przyrody – o realizacji biura HRA Architekci pisze Jerzy S. Majewski.

Komercyjna nazwa Osiedle Saska jest myląca. Zespół wznosi się bowiem nie na warszawskiej Saskiej Kępie, lecz na pobliskim, choć zdecydowanie mniej prestiżowym Gocławiu. Całość założenia składa się z trzech zespołów zaprojektowanych na rzucie przypominającym dwa trójkąty, które rozdzielone są ulicą Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Na razie ślepą, jednak w przyszłości będzie ona połączona z nową, o dużym natężeniu ruchu, planowaną na skraju osiedla. Tu, przy jego granicy, powstały najwyższe budynki, dochodzące do kilkunastu kondygnacji, z nieco tańszymi mieszkaniami. Z kolei zabudowa wzdłuż ulicy Nowaka-Jeziorańskiego ma zdecydowanie miejski charakter. Tworzy po obu stronach harmonijnie ukształtowane pierzeje z lokalami użytkowymi w przyziemiach.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum