Centrum Bajki w Bielsku-Białej

2017-05-31 11:44
Centrum Bajki
Autor: archiwum serwisu Między budynkami powstanie przeszklony łącznik. Wąski prześwit pod nowo projektowaną bryłą zapewni dostęp na dziedziniec i do ogrodu edukacyjnego po godzinach pracy centrum.

Konkurs na projekt Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji przy studiu filmów rysunkowych w Bielsku-Białej wygrały pracownie Nizio Design International i MWE z Warszawy.

Organizatorem konkursu było Studio Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, najstarsza i jedna z największych wytwórni animacji w Polsce. Zadaniem uczestników było opracowanie koncepcji modernizacji istniejącej siedziby studia przy ulicy Cieszyńskiej 24 oraz dobudowanie do niej nowego skrzydła dla Interaktywnego Centrum Bajki i Animacji. Nagrodzona praca przewiduje nadbudowę istniejącego obiektu o jedną kondygnację oraz wzniesienie obok prostej bryły o trójkątnym rzucie, odwołującym się do wiązki promieni świetlnych. Takich filmowych odniesień jest w projekcie więcej. Na przedłużeniu elewacji nowego budynku od strony dziedzińca ma znajdować się ażurowe ogrodzenie z jasnego betonu architektonicznego o zmiennym rytmie perforacji, co nawiązywać ma do ruchu przesuwającej się taśmy filmowej. We wnętrzu, na powierzchni ponad 1,5 tys. m2, zaplanowano m.in. salę konferencyjno- widowiskową na 120 miejsc oraz interaktywną ścieżkę edukacyjną, zbudowaną wokół dwóch równoległych wątków – praktycznego i historycznego. Pierwszy poświęcony będzie procesowi powstawania filmów animowanych, drugi zaprezentuje dorobek twórczy Studia Filmów Rysunkowych. Na dachu przewidziano ponadto ogólnodostępny ogród. Nowa część zostanie zintegrowana z dotychczasową za pomocą przeszklonego łącznika.

Zakończenie realizacji: 2020

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum