WAPW i EUL w Grzybowie – zajęcia semestralne
Prezentujemy relację z zajęć dla studentów 10. semestru letniego 2020/21, prowadzonych na WAPW we współpracy z Ekologicznym Uniwersytetem Ludowym w Grzybowie. Zajęcia podsumowują prowadzący zajęcia: Konrad Grabowiecki oraz Maciej Kauffman.
Czy architekt, projektując, powinien uczestniczyć w dyskusji o ważnych społecznie tematach? Jak architektura może reagować na kryzys klimatyczny? Co architektura ma do zaoferowania w czasach głębokiego kryzysu dialogu pomiędzy ludźmi? Te zagadnienia uczyniliśmy centrum zajęć. Ważne stało się poszukiwanie ram przestrzennych dla pojęcia universitas (łac. całość, wszechświat) – miejsca, w którym w postawie dialogu ludzie próbują wspólnie poznać i zrozumieć złożoność świata.
Tematem zajęć było zaprojektowanie budynku Uniwersytetu Ludowego Laudato Si – obiektu promującego rolnictwo ekologiczne i będącego częścią ekologicznego siedliska (osady) na terenach powiatu płockiego. Budynek o powierzchni ok. 800 m2 miał mieścić sale wykładowe połączone z ogrodami edukacyjnymi, część warsztatową (przetwórstwo spożywcze), sklep z kawiarnią oraz kaplicę dla wspólnoty prowadzącej stowarzyszenie. Nowa siedziba miała być inspirowana działalnością fundacji Ziarno, funkcjonującej w duchu ogłoszonej przez Papieża Franciszka encykliki Laudato si’. W projekcie ważne było rozpoznanie tożsamości miejsca. Studenci szukali inspiracji w działalności ekologicznego siedliska prowadzonego przez małżeństwo Ewy Smuk-Stratenwerth i Petera Stratenwerth.
Obiekt w swoich rozwiązaniach miał poszukiwać definicji odpowiedzialnego budownictwa. Miał także wyrażać w przestrzeni idee fundacji Ziarno. Związek człowieka z naturą, kształtowanie postaw obywatelskich, wrażliwość na duchowy wymiar człowieka, kształcenie ustawiczne – to ważne wartości EUL-u.