Plac Piłsudskiego miejsce niezgody

2021-09-27 15:05 Tomasz Żylski Bogusławski i Partnerzy
Ogród Saski
Autor: domena publiczna 1 | Pałac Saski od strony ogrodu, ok. 1912 roku

Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca (w tym artykuł Grażyny Jonkatys-Luby z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym „A-m” 10/2021).

Spis treści Architektura 10/2021
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem m.in. relacja z konferencji ACPS 2021, projekt Future Builders i rozstrzygnięcie tegorocznej edycji konkursu Design that Educates Awards. Ponadto publikujemy felietony założycielek inicjatywy Bal architektek oraz podsumowanie kolejnych odcinków Miastoranka.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Kuryłowicz & Associates, Pas Projekt i HRA Architekci.

Recenzujemy najciekawsze nowe książki poświęcone architekturze. W tym miesiącu Piotr Lewicki oraz Kazimierz Łatak oceniają publikację „Mapping Urban Spaces. Designing the European City”, a Grzegorz Stiasny pierwszy numer nowego magazynu o architekturze „Architecture Snob” [W WYDANIU CYFROWYM DO POBRANIA WYWIAD Z MARTHĄ THORNE Z „ARCHITECTURE SNOB” 1/2021].

realizacje

W miejscu dawnych browarów projektantom z pracowni JEMS Architekci udało się stworzyć kawałek autentycznego miasta. Jest ono przyjazne dla pieszych, a także wielkomiejskie. Współczesne, ale niepozbawione historii – o nowej realizacji Jemsów piszą Jerzy S. Majewski, Pior Lewicki i Kazimierz Łatak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Luksusowy hotel trafnie wpisuje się w otoczenie, respektując jego lokalność i oferując nowe wartości ze szczyptą kosmopolityzmu – o nowej realizacji pracowni medusagroup pisze Krzysztof Mycielski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Kamienica wielopokoleniowa przy Stalowej 29 w Warszawie w większym zakresie stanowi projekt interesujący społecznie niż architektonicznie – o realizacji pracowni Sawa-tech Projektowanie i Wykonawstwo pisze Jerzy Majewski.

technika

Pawilon to pierwszy budynek o konstrukcji nośnej wykonanej w całości z włókna lnianego, materiału w pełni odnawialnego i biodegradowalnego – o realizacji livMatS we Fryburgu pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA ORAZ FILM Z BUDOWY].

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej dr inż. arch. Kseni Piątkowskiej, adiunkta w Katedrze Architektury Mieszkaniowej i Użyteczności Publicznej na Wydziale Architektury Politechniki Gdańskiej.

konteksty

Za sprawą pandemii na mapie turystycznych atrakcji Polski miały szansę zaistnieć zupełnie nowe miejsca, oddalone od obleganych kurortów i głównych miejscowości wypoczynkowych. Zarysowały się też nowe trendy i zjawiska, jak glamping czy workation. Czy zmiany te zostaną z nami na dłużej? I czy pod wpływem kryzysu wywołanego SARS-CoV-2 turystyka ma szansę stać się bardziej zrównoważona? Na te m.in. pytania odpowiada Tomasz Żylski.

Pojawiające się od blisko 100 lat plany zagospodarowania warszawskiego placu Piłsudskiego (kiedyś zwanego też Saskim i Zwycięstwa) oraz nadania mu właściwej oprawy architektonicznej rozpalają emocje kolejnych pokoleń Polaków. W związku z ogłoszonym w lipcu rządowym planem odbudowy pałacu Saskiego przypominamy prawie stuletnią historię planowania tego ważnego miejsca (w tym artykuł Grażyny Jonkatys-Luby z „Architektury” nr 4/5/1966, który przeczytać można w wydaniu cyfrowym „A-m” 10/2021).

praktyka

Decyzja o wykorzystaniu białego betonu architektonicznego na elewacjach spowodowała, że wszystkie poszczególne etapy związane z technologią i realizacją obiektu wymagały innego podejścia niż na typowej budowie - o wyzwaniach związanych z realizacją Muzeum Sztuki Nowoczesnej piszą Mikołaj Mundzik i Krzysztof Kuniczuk [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

Nowości z Salone del Mobile w Mediolanie. Meble do eleganckiego salonu

kolumny studenckie

Studia architektoniczne oferuje ponad 20 uczelni w kraju. Przez najbliższy rok będziemy prezentować poszczególne wydziały w nowym cyklu: Wydziały Architektury w Polsce. W tym miesiącu Wydział Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej.

Znaczące miejsce w procesie kształcenia na kierunku architektura na Wydziale Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej zajmują aspekty budowlane – o tym, dlaczego warto studiować architekturę na Politechnice Lubelskiej pisze Kamil Świstoń.

Prezentujemy relację z zajęć dla studentów 10. semestru letniego 2020/21, prowadzonych na WAPW we współpracy z Ekologicznym Uniwersytetem Ludowym w Grzybowie. Zajęcia podsumowują prowadzący zajęcia: Konrad Grabowiecki oraz Maciej Kauffman.

zawód architekt

Życie pokazało, że określone przez architekta ramy i założone ograniczenia można z powodzeniem przekraczać. O realizacji Browarów Warszawskich, a także wyzwaniach projektowych wynikających z m.in. kryzysu klimatycznego i pandemii z Markiem Moskalem rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W cyklu „Z archiwum” przypominamy artykuł Grażyny Jonkatys-Luby, zamieszczony w „Architekturze” nr 4/5/1966 wraz z propozycją dyskusyjną Andrzeja Fajansa, architekta i urbanisty, prezesa Oddziału Warszawskiego SARP w latach 90., założyciela biura FS&P Arcus. O komentarz do tej archiwalnej, dotyczącej wciąż aktualnych zagadnień publikacji poprosiliśmy architekta Mariusza Ścisło, prezesa SARP-u w latach 2012-2019, współzałożyciela oraz prezesa FS&P Arcus [TYLKO W WYDANIU CYFROWYM].

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum