Teoria i praktyka według Anny Cudny

2023-03-27 17:25

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

Zarówno w teorii, jak i w praktyce kreowania środowiska zbudowanego najważniejszym elementem architektury jest CZŁOWIEK. Zaspokojenie jego psychofizycznych potrzeb leży u podstaw wszystkich podejmowanych działań twórczych. Oznacza to, że jego rozwój, edukacja, doświadczenia, empatia, normy etyczne, świadomość siebie oraz kontekstu dawnych i współczesnych uwarunkowań wpłyną bezpośrednio na obraz i funkcjonalność ówczesnego i przyszłego miejsca do życia.

Spis treści Architektura 04/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. warsztaty Wytnijmy swoje Archikolaże! i rozstrzygnięcie konkursu International Property Awards. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Rozmawiamy z Bartłomiejem Święsem i Dagmarą Żelazny z pracowni TECLA Architektura i Urbanistyka, których realizacje powstałe w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, wyróżniono w ostatniej edycji konkursu Zaprojektowane po ludzku.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Michał Stangel omawia książkę Łukasza Drozdy „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” autorstwa Katarzyny Jasiołek.

realizacje

Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia piszą Łukasz Pancewicz i Daniel Załuski.

To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Arena z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi i akustycznymi ma być miejscem dużych wydarzeń sportowych oraz muzycznych – Tomasz Michalak pisze o projekcie MARKA Pracownia Architektoniczna [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystyczne zadaszenie wykonane w konstrukcji stalowej, zespolonej z cienką żelbetową płytą, oparto na żelbetowych ścianach oraz smukłych stalowych słupach – o realizacji Sou Fujimoto Architects pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

O tym jak dobrze przygotować się do założenia własnej pracowni oraz jak może pomóc w tym działalność w SARP-ie rozmawiamy z Wojciechem Fudalą.

warsztat

Architektom zależało na przywróceniu historycznych elementów elewacji frontowej. Zdecydowano o odtworzeniu trójkątnych zwieńczeń bramowych i neogotyckich sterczyn flankujących główny korpus – piszą Rafał Sieraczyński i Sebastian Bocian z pracowni RYSY Architekci.

praktyka

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

wzornik

Biuro idealne – nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz meble sprzyjające pracy

kolumny studenckie

Prezentujemy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na rynku światowym. Ten odcinek jest poświęcony temu, jak obcokrajowiec może zyskać uprawnienia zawodowe w Nowym Jorku.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu przypominamy archiwalny artykuł z numeru 3-4/1989 „Architektury” pt. „Zdradziłem architekturę? Po Okrągłym Stole. Z arch. Zbigniewem Zawistowskim rozmawia Marek Chmielewski”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego, krytyka architektury.

zawód

W biologicznych projektach stosowane są zupełnie nowatorskie technologie. Czasem czuję się, jak odkrywca nowych lądów – mówi Dorota Szlachcic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum