Fasady – maksymalny minimalizm

2023-03-27 17:21 tekst: Radosław Murat
fasady 1
Autor: TRESPA 1 | Nawet najbardziej niepozorne pod względem formatu i kolory płyty HPL mogą zamienić fasadę w małe dzieło sztuki, fot. TRESPA

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

Fasady w budownictwie komercyjnym decydują o prestiżu budynków i mają wywoływać pozytywne skojarzenia, na czym zależy firmom mającym w nich siedziby. Nowoczesna elewacja podnosi też wartość mieszkań i apartamentów w obiektach wznoszonych przez deweloperów. Jest wizytówką obiektów publicznych i powodem dumy ich inwestorów. Dziś nawet fabryki i magazyny projektowane są z uwzględnieniem walorów estetycznych, na które wykończenie zewnętrzne ma decydujący wpływ.

Czy tynk to przeżytek?

Coraz mniej obiektów wielkoprzestrzennych ma dziś elewacje tynkowane. Tynki zastępowane są fasadami wentylowanymi, których okładzina powstaje z dużych elementów – płyt, paneli, kasetonów, tafli szkła. Celem jest nie tylko estetyka takiego wykończenia, ale również względy praktyczne. Okładziny takie są z reguły trwalsze od tynku i zdecydowanie łatwiejsze do utrzymania w dobrej kondycji. Z pewnością kosztują więcej, ale za to ich budowa może odbywać się w dowolnych warunkach pogodowych i nie wymaga przerw technologicznych. Istotne jest też i to, że w razie jakichś uszkodzeń fragmenty takiej fasady są dość łatwe do wymiany na nowe, co też nie zajmuje dużo czasu.

Fasady wentylowane wymagają rusztów nośnych. To struktury montowane z ocynkowanych profili stalowych lub aluminiowych, łączone z konstrukcją budynku. Między profilami znajduje się dość miejsca na umieszczenie materiału termoizolacyjnego, którym przeważnie jest wełna mineralna w postaci twardych płyt, zazwyczaj powlekanych welonem szklanym.

Ruszty konstrukcyjne są oferowane przez dostawców okładzin elewacyjnych, ale też sprzedawane przez firmy specjalizujące się w ich produkcji. Wyróżnikiem fasad tego rodzaju jest przestrzeń wentylowana. Dzięki specyficznej budowie rusztu okładzina jest bowiem odsunięta od warstwy ociepleniowej, co umożliwia cyrkulację powietrza. To dostaje się pod „suchą” elewację otworami wykonanymi w jej dolnej strefie albo wnika szczelinami pozostawionymi w tym celu między płytami lub kasetonami. Przestrzeń wentylowana działa jak wielki komin, w którym zachodzi zjawisko ssania i powietrze przemieszcza się ku górze fasady. Osusza izolację cieplną likwidując ewentualne skropliny, a także chłodzi spód okładziny redukując groźne naprężenia w jej płaszczyźnie.

Spis treści Architektura 04/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. warsztaty Wytnijmy swoje Archikolaże! i rozstrzygnięcie konkursu International Property Awards. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Rozmawiamy z Bartłomiejem Święsem i Dagmarą Żelazny z pracowni TECLA Architektura i Urbanistyka, których realizacje powstałe w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, wyróżniono w ostatniej edycji konkursu Zaprojektowane po ludzku.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Michał Stangel omawia książkę Łukasza Drozdy „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” autorstwa Katarzyny Jasiołek.

realizacje

Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia piszą Łukasz Pancewicz i Daniel Załuski.

To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Arena z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi i akustycznymi ma być miejscem dużych wydarzeń sportowych oraz muzycznych – Tomasz Michalak pisze o projekcie MARKA Pracownia Architektoniczna [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystyczne zadaszenie wykonane w konstrukcji stalowej, zespolonej z cienką żelbetową płytą, oparto na żelbetowych ścianach oraz smukłych stalowych słupach – o realizacji Sou Fujimoto Architects pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

O tym jak dobrze przygotować się do założenia własnej pracowni oraz jak może pomóc w tym działalność w SARP-ie rozmawiamy z Wojciechem Fudalą.

warsztat

Architektom zależało na przywróceniu historycznych elementów elewacji frontowej. Zdecydowano o odtworzeniu trójkątnych zwieńczeń bramowych i neogotyckich sterczyn flankujących główny korpus – piszą Rafał Sieraczyński i Sebastian Bocian z pracowni RYSY Architekci.

praktyka

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

wzornik

Biuro idealne – nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz meble sprzyjające pracy

kolumny studenckie

Prezentujemy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na rynku światowym. Ten odcinek jest poświęcony temu, jak obcokrajowiec może zyskać uprawnienia zawodowe w Nowym Jorku.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu przypominamy archiwalny artykuł z numeru 3-4/1989 „Architektury” pt. „Zdradziłem architekturę? Po Okrągłym Stole. Z arch. Zbigniewem Zawistowskim rozmawia Marek Chmielewski”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego, krytyka architektury.

zawód

W biologicznych projektach stosowane są zupełnie nowatorskie technologie. Czasem czuję się, jak odkrywca nowych lądów – mówi Dorota Szlachcic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum