Co się projektuje

2023-03-27 17:32 Opracował Tomasz Żylski

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Nowy biurowiec MSZ w Warszawie

Projekt nowego gmachu dla Ministerstwa Spraw Zagranicznych opracowało biuro DA Dziuba Architekci.

Nowy gmach MSZ planowany jest w jednej z najbardziej prestiżowych lokalizacji w Warszawie, w sąsiedztwie głównej siedziby ministerstwa przy al. Szucha, która mieści się w zabytkowym budynku NIK z 1935 roku autorstwa Tadeusza Leśniewskiego i Stefana Colonny-Walewskiego. Na projekt obiektu resort nie zorganizował konkursu, ale przetarg z kryterium najniższej ceny. Zadaniem, jakie postawiono przed architektami było zaproponowanie koncepcji zabudowy niezagospodarowanej dotąd działki o powierzchni 2889 m², usytuowanej na tyłach historycznego obiektu, przy al. Armii Ludowej 3/5. Ostatecznie do realizacji ministerstwo wybrało propozycję pracowni DA Dziuba Architekci. Autorzy zaproponowali budynek o pięciu kondygnacjach nadziemnych i dwóch podziemnych. Obiekt na planie zbliżonym do prostokąta od strony północnej przylegać będzie do obowiązującej linii zabudowy wyznaczonej od al. Armii Ludowej po obrysie dawnego klubu garnizonowego, zaś dłuższym bokiem usytuowany zostanie równoległe do gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki. Wyznaczone planem linie zabudowy, usytuowanie budynku oraz bezpośrednie sąsiedztwo MEN w naturalny sposób narzuciło usytuowanie reprezentacyjnego placu pomiędzy budynkami obydwu ministerstw. Planowane jest stworzenie wysokiej jakości przestrzeni miejskiej z zielenią, małą architekturą i podjazdem pod siedziby obydwu resortów – tłumaczą architekci. Powierzchnia użytkowa biurowca wyniesie nieco ponad 6 tys. m². Resort nie podaje na razie terminu realizacji. Dalsze działania uzależnione są od pozyskania środków finansowych na przeprowadzenie inwestycji – informuje Biuro Rzecznika Prasowego MSZ.

Projekt koncepcyjny: 2023

Spis treści Architektura 04/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. warsztaty Wytnijmy swoje Archikolaże! i rozstrzygnięcie konkursu International Property Awards. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Rozmawiamy z Bartłomiejem Święsem i Dagmarą Żelazny z pracowni TECLA Architektura i Urbanistyka, których realizacje powstałe w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, wyróżniono w ostatniej edycji konkursu Zaprojektowane po ludzku.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Michał Stangel omawia książkę Łukasza Drozdy „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” autorstwa Katarzyny Jasiołek.

realizacje

Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia piszą Łukasz Pancewicz i Daniel Załuski.

To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Arena z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi i akustycznymi ma być miejscem dużych wydarzeń sportowych oraz muzycznych – Tomasz Michalak pisze o projekcie MARKA Pracownia Architektoniczna [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystyczne zadaszenie wykonane w konstrukcji stalowej, zespolonej z cienką żelbetową płytą, oparto na żelbetowych ścianach oraz smukłych stalowych słupach – o realizacji Sou Fujimoto Architects pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

O tym jak dobrze przygotować się do założenia własnej pracowni oraz jak może pomóc w tym działalność w SARP-ie rozmawiamy z Wojciechem Fudalą.

warsztat

Architektom zależało na przywróceniu historycznych elementów elewacji frontowej. Zdecydowano o odtworzeniu trójkątnych zwieńczeń bramowych i neogotyckich sterczyn flankujących główny korpus – piszą Rafał Sieraczyński i Sebastian Bocian z pracowni RYSY Architekci.

praktyka

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

wzornik

Biuro idealne – nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz meble sprzyjające pracy

kolumny studenckie

Prezentujemy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na rynku światowym. Ten odcinek jest poświęcony temu, jak obcokrajowiec może zyskać uprawnienia zawodowe w Nowym Jorku.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu przypominamy archiwalny artykuł z numeru 3-4/1989 „Architektury” pt. „Zdradziłem architekturę? Po Okrągłym Stole. Z arch. Zbigniewem Zawistowskim rozmawia Marek Chmielewski”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego, krytyka architektury.

zawód

W biologicznych projektach stosowane są zupełnie nowatorskie technologie. Czasem czuję się, jak odkrywca nowych lądów – mówi Dorota Szlachcic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum