Filozofka i architektki. Dyskusja programowa 2023

2023-03-27 17:25
Relacja Szkice dla przyszłości 1
Autor: Kateryna Reshetniak 1 |Widownia chwilę przed rozpoczęciem dyskusji

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

Katarzyna Kasia: Dobry wieczór Państwu. Bardzo serdecznie witamy Państwa podczas debaty towarzyszącej wystawie Archikolaże, zrealizowanej z okazji 40 lat pracy Ewy P. Porębskiej w mediach architektonicznych. Mam dzisiaj niezwykłą przyjemność rozmawiać z sześcioma wspaniałymi kobietami bardzo ważnymi dla polskiej architektury, siódma połączy się z nami. Chciałabym, żebyśmy zaczęły tę dzisiejszą rozmowę od filmu, który przesłała Barbara Nawrocka.

Barbara Nawrocka: Bardzo żałuję, że nie mogę uczestniczyć w dzisiejszej debacie osobiście. Czuję się zaszczycona, że znalazłam się w tym gronie i bardzo dziękuję Ewie Porębskiej za zaproszenie. Nie wszystkie rozmówczynie miałam okazje poznać, ale kilka znam. Jednej jestem ogromnie wdzięczna za zaproszenie do książki, drugiej za wprowadzenie zagadnienia szaletów publicznych do debaty publicznej w Polsce, innej jeszcze za biały pawilon w Dolince Służewieckiej, od czasu którego mam w niej swoją role model. Nie zdołałam dojechać do Warszawy, bo jestem w Nairobi, w Kenii. Zostaję tu do marca. Biorę udział w projekcie Communities and Artistic Participation in Hybrid Environment. Miastopracownia jako jedna z 10 partnerek – obok podmiotów akademickich, takich jak: Uniwersytet Jagielloński, Kenyatta University, uczelnie w Lizbonie i Atenach czy we Florencji – przez kilka lat będzie współbadać kwestię tworzenia wspólnot w przestrzeniach rzeczywistej i cyfrowej. Z koleżanką Wilczyńską i koleżanką Janicką podbijamy wątki przestrzenne i genderowe. Wydaje mi się, że w architekturze, podobnie jak w innych dziedzinach, w ostatnich latach obserwujemy zwrot ku tematom takim jak: ekologia, wątki prospołeczne, działania wspólnotowe, przyznanie, że twórca jest bohaterem zbiorowym. Mamy świadomość, że poruszamy się w kontekście polityczno-ekonomiczno-środowiskowo-społecznym i ten kontekst jest w architekturze ważny. Dlatego jej ocena nie dotyczy już samych walorów estetycznych. Wydaje mi się, że estetyka w postkomfortowej przyszłości będzie zupełnie inna. A archikolaże będzie to niedługo nazwa określająca obiekty sklejone z materiałów rozbiórkowych.

Dostałam od pani Katarzyny Kasi pytanie o to, czy zmiana perspektywy może być wynikiem większej reprezentacji kobiet w branży. Przyznam szczerze, że nie znam prostej odpowiedzi na to pytanie. Wydaje mi się, że obecność kobiet i podnoszenie postulatów prospołecznych, z którymi są one przede wszystkim utożsamiane, pojawiają się jako zjawiska w kontrze do logiki patriarchatu i w jakimś stopniu napędzają się one nawzajem. Z jednej strony wiemy oczywiście, że osobami najbardziej znanymi z projektowania prospołecznego, dla osób niepełnosprawnych czy dla dzieci, zawsze były kobiety. W Polsce: Jankowska, Skibniewska, Brukalska, mogłabym wymieniać do wieczora. Nie chciałabym jednak, żeby te przykłady sprawiły, że teraz każdej architektce będziemy wtłaczać architektoniczne troskę i opiekuńczość, bo kobiety są różne, kobiety projektują różnie i kobiety projektują, jak chcą. Jestem bardzo ciekawa opinii pozostałych dyskutantek.

Spis treści Architektura 04/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. warsztaty Wytnijmy swoje Archikolaże! i rozstrzygnięcie konkursu International Property Awards. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Rozmawiamy z Bartłomiejem Święsem i Dagmarą Żelazny z pracowni TECLA Architektura i Urbanistyka, których realizacje powstałe w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, wyróżniono w ostatniej edycji konkursu Zaprojektowane po ludzku.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Michał Stangel omawia książkę Łukasza Drozdy „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” autorstwa Katarzyny Jasiołek.

realizacje

Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia piszą Łukasz Pancewicz i Daniel Załuski.

To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Arena z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi i akustycznymi ma być miejscem dużych wydarzeń sportowych oraz muzycznych – Tomasz Michalak pisze o projekcie MARKA Pracownia Architektoniczna [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystyczne zadaszenie wykonane w konstrukcji stalowej, zespolonej z cienką żelbetową płytą, oparto na żelbetowych ścianach oraz smukłych stalowych słupach – o realizacji Sou Fujimoto Architects pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

O tym jak dobrze przygotować się do założenia własnej pracowni oraz jak może pomóc w tym działalność w SARP-ie rozmawiamy z Wojciechem Fudalą.

warsztat

Architektom zależało na przywróceniu historycznych elementów elewacji frontowej. Zdecydowano o odtworzeniu trójkątnych zwieńczeń bramowych i neogotyckich sterczyn flankujących główny korpus – piszą Rafał Sieraczyński i Sebastian Bocian z pracowni RYSY Architekci.

praktyka

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

wzornik

Biuro idealne – nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz meble sprzyjające pracy

kolumny studenckie

Prezentujemy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na rynku światowym. Ten odcinek jest poświęcony temu, jak obcokrajowiec może zyskać uprawnienia zawodowe w Nowym Jorku.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu przypominamy archiwalny artykuł z numeru 3-4/1989 „Architektury” pt. „Zdradziłem architekturę? Po Okrągłym Stole. Z arch. Zbigniewem Zawistowskim rozmawia Marek Chmielewski”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego, krytyka architektury.

zawód

W biologicznych projektach stosowane są zupełnie nowatorskie technologie. Czasem czuję się, jak odkrywca nowych lądów – mówi Dorota Szlachcic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum