Mała Wenecja w Warszawie

2023-03-27 17:28 Tekst: Agnieszka Gruszczyńska-Hyc, zdjęcia: Piotr Maciaszek
Va Bene Cicchetti 7
Autor: Piotr Maciaszek 7 | Mozaika wypełniona materiałami z drugiego obiegu – szklanych tafli z weneckiej fabryki szkła Murano, ceramicznych odpadów z prac wykończeniowych lokalu oraz fragmentów butelek wina wypitego przez klientów siostrzanej restauracji Va Bene na Powiślu. Na pierwszym planie autorka – Ola Niepsuj

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Umiejętność opowiadania historii sprawdza się także w kreowaniu wnętrz. Bar Va Bene Cicchetti zaprojektowany przez Noke Architects został wyróżniony przez serwis „Dezeen” jako jedna z dziesięciu najpiękniejszych restauracji na świecie. Tutaj nawet drinki mają nazwy dzielnic Wenecji. Kto jednak wybierze się do bistro po raz pierwszy, musi wytężyć wzrok. Niewielki pawilon przy ulicy Waryńskiego wtula się w monumentalne socrealistyczne zabudowania MDM, tuż obok placu Konstytucji w Warszawie. Tym samym przesuwa granicę modnej okolicy, w której wypada bywać (i relacjonować to na Instagramie). Miejska młodzież w dowolnym wieku zajęła kilka lat temu plac Zbawiciela i stopniowo wypełnia kolejne lokale położone przy pobliskich ulicach. Starannie wypracowana swoboda bywalców nadała nowe życie murom z lat 50. i pozwoliła ponownie docenić detale, które w nich przetrwały, na przykład pełne rozmachu ceramiczne mozaiki w barze przy Marszałkowskiej.

I choć w piątkowe wieczory lokale w tej okolicy wypełnione są szczelnie, nowy gracz musi wykazać się pomysłowością, by znaleźć się na liście pożądanych miejsc. O sukcesie baru Va Bene Cicchetti zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Bazą było doświadczenie właścicieli baru. Polka Agata Szaran i Włoch Emanuele Guidi prowadzą z powodzeniem pizzerię na Powiślu. Idea nowego miejsca zrodziła się podczas wakacyjnych podróży do Wenecji. To właśnie weneckie ciccheterie, czyli miejsca, gdzie wpada się na chwilę, by zjeść coś niedużego i wypić drinka, ich zainspirowały. Nieduży lokal idealnie się do tego nadawał.

Spis treści Architektura 04/2023
przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy, tym razem m.in. warsztaty Wytnijmy swoje Archikolaże! i rozstrzygnięcie konkursu International Property Awards. Publikujemy też kolejny felieton Balu architektek.

Rozmawiamy z Bartłomiejem Święsem i Dagmarą Żelazny z pracowni TECLA Architektura i Urbanistyka, których realizacje powstałe w ramach wrocławskiej odsłony międzynarodowego programu GrowGreen, wyróżniono w ostatniej edycji konkursu Zaprojektowane po ludzku.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: DA Dziuba Architekci, ch+ architekci i TKHolding.

Recenzujemy najciekawsze publikacje i nowości wydawnicze. W tym miesiącu Michał Stangel omawia książkę Łukasza Drozdy „Dziury w ziemi. Patodeweloperka w Polsce”, a Hanna Faryna-Paszkiewicz monografię „Hanna Lachert. Wygoda ważniejsza niż piękno” autorstwa Katarzyny Jasiołek.

realizacje

Nowy terminal promowy to inwestycja niezwykle istotna dla konkurencyjności portu. Podobnie jak w innych tego typu obiektach najważniejsze były tu rozwiązania funkcjonalne – o inwestycji Zarządu Morskiego Portu Gdynia piszą Łukasz Pancewicz i Daniel Załuski.

To przykład eleganckiej metamorfozy, w której zamęt dawnego rynku rozmył się w modnym kostiumie i nowoczesnym spojrzeniu na targowisko – o projekcie Autorskiej Pracowni Architektonicznej Jacka Bułata pisze Piotr Marciniak [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

Arena z nowoczesnymi rozwiązaniami energooszczędnymi i akustycznymi ma być miejscem dużych wydarzeń sportowych oraz muzycznych – Tomasz Michalak pisze o projekcie MARKA Pracownia Architektoniczna [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

O sukcesie baru zadecydowały dobrej jakości składniki, połączone w odpowiednich proporcjach. Tu serwuje się obrazowe skojarzenia – o projekcie wnętrz baru Va Bene Cicchetti, projektu Noke Architects, pisze Agnieszka Gruszczyńska-Hyc [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

technika

Charakterystyczne zadaszenie wykonane w konstrukcji stalowej, zespolonej z cienką żelbetową płytą, oparto na żelbetowych ścianach oraz smukłych stalowych słupach – o realizacji Sou Fujimoto Architects pisze Wiktor Kowalski [W WYDANIU CYFROWYM DODATKOWE ZDJĘCIA].

teoria i praktyka

O przestrzeni i zmianie, w której centrum stoi człowiek, pisze dr inż. arch. Anna Cudny z Katedry Urbanistyki i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej.

konteksty

8 lutego odbyła się prowadzona przez Katarzynę Kasię dyskusja Szkice dla przyszłości, która towarzyszyła wystawie Archikolaże. Co dalej z architekturą w czasach śmieciowej nadprodukcji, z projektowaniem w postkomfortowym świecie?

O tym jak dobrze przygotować się do założenia własnej pracowni oraz jak może pomóc w tym działalność w SARP-ie rozmawiamy z Wojciechem Fudalą.

warsztat

Architektom zależało na przywróceniu historycznych elementów elewacji frontowej. Zdecydowano o odtworzeniu trójkątnych zwieńczeń bramowych i neogotyckich sterczyn flankujących główny korpus – piszą Rafał Sieraczyński i Sebastian Bocian z pracowni RYSY Architekci.

praktyka

Bryła i fasada decydują o pierwszym wrażeniu, jakie budynek wywiera na obserwatorach. Nowoczesna elewacja może też podnieść jego wartość.

wzornik

Biuro idealne – nowoczesne i ergonomiczne rozwiązania oraz meble sprzyjające pracy

kolumny studenckie

Prezentujemy cykl artykułów z praktycznymi poradami dotyczącymi możliwości budowania kariery architekta na rynku światowym. Ten odcinek jest poświęcony temu, jak obcokrajowiec może zyskać uprawnienia zawodowe w Nowym Jorku.

z archiwum architektury

Tym razem w ramach cyklu przypominamy archiwalny artykuł z numeru 3-4/1989 „Architektury” pt. „Zdradziłem architekturę? Po Okrągłym Stole. Z arch. Zbigniewem Zawistowskim rozmawia Marek Chmielewski”. O współczesny komentarz poprosiliśmy Grzegorza Stiasnego, krytyka architektury.

zawód

W biologicznych projektach stosowane są zupełnie nowatorskie technologie. Czasem czuję się, jak odkrywca nowych lądów – mówi Dorota Szlachcic.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum