Architektura-murator - 2020-12
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Macieja Lulki <p><em>Nam, architektom, przyświeca</em> (…) <em>sentencja mistrza architektury światła Louisa Kahna: Słońce nie zdawało sobie sprawy, jak jest wspaniałe, dopóki nie padło na ścianę budynku</em> – tak pisze Grzegorz Stiasny, przedstawiając w tym numerze „Architektury” serię spektakularnych obiektów, w których wykorzystano grę naturalnego i sztucznego światła. W pełnej pięknych przykładów opowieści nie zapomina jednak o technicznych aspektach, bowiem światło słoneczne to również solidna porcja energii. Szczególnie, gdy pada na szkło, cieszy oczy błyskami, a wnętrze pomieszczenia wypełnia ciepłem, aż do momentu, gdy musimy włączyć klimatyzację albo nagiąć znacznie naszą strefę komfortu w imię walki ze zmianami klimatycznymi. Tak, praca architekta to odwieczne zmagania realiów z marzeniami, a światło jest tu jednym z ważniejszych środków wyrazu. Jak w zrealizowanym przez Przemo Łukasika z okazji 25-lecia miesięcznika „Architektury-murator” projekcie Latarnia, w którym struga światła świecąca z jednej z wież Elektrociepłowni Szombierki stanowiła symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa.<br />Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 12/2020

Nam, architektom, przyświeca (…) sentencja mistrza architektury światła Louisa Kahna: Słońce nie zdawało sobie sprawy, jak jest wspaniałe, dopóki nie padło na ścianę budynku – tak pisze Grzegorz Stiasny, przedstawiając w tym numerze „Architektury” serię spektakularnych obiektów, w których wykorzystano grę naturalnego i sztucznego światła. W pełnej pięknych przykładów opowieści nie zapomina jednak o technicznych aspektach, bowiem światło słoneczne to również solidna porcja energii. Szczególnie, gdy pada na szkło, cieszy oczy błyskami, a wnętrze pomieszczenia wypełnia ciepłem, aż do momentu, gdy musimy włączyć klimatyzację albo nagiąć znacznie naszą strefę komfortu w imię walki ze zmianami klimatycznymi. Tak, praca architekta to odwieczne zmagania realiów z marzeniami, a światło jest tu jednym z ważniejszych środków wyrazu. Jak w zrealizowanym przez Przemo Łukasika z okazji 25-lecia miesięcznika „Architektury-murator” projekcie Latarnia, w którym struga światła świecąca z jednej z wież Elektrociepłowni Szombierki stanowiła symboliczny apel o ochronę postindustrialnego dziedzictwa.
Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 12/2020
z archiwum

W cyklu Z archiwum „Architektury” tym razem artykuł odnoszący się do architektury przez pryzmat antropologii kulturowej. Esej Kamień – analogia i archetyp opublikowany w nr. 4/1984 napisany został przez prof. Andrzeja Wiercińskiego, który zajmował się antropologią fizyczną i kulturową oraz meksykanistyką i religioznawstwem. Wychodząc od funkcji poznawczych człowieka w obrazowaniu świata przez wytwarzanie skojarzeń symbolizujących, skupia się na kamieniu. Przedstawia jego symbolikę w różnych kulturach - od szamanizmu ludów Australii przez postać Apollina w starożytnej Grecji, Mesjasza w judaizmie i chrześcijaństwie po kamień filozoficzny w alchemii. To właśnie kamień był inspiracją dla projektu pawilonu edukacyjnego na Golędzinowie, dlatego o komentarz do publikowanego obok artykułu poprosiliśmy współautora obiektu Marcina Bratańca.

przegląd

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: tym razem wręczenie Nagród SARP 2020 i OBEL AWARD, rozstrzygnięcie konkursów o Nagrodę Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza i Nagrodę im. Jana Baptysty Quadro oraz tegoroczny festiwal MIASTOmovie.

W tym numerze książki poleca Szymon Wojciechowski, założyciel jednej z największych polskich pracowni – APA Wojciechowski, realizującej m.in. przebudowy zespołów poprzemysłowych i obiekty za wschodnią granicą Polski.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu Bujnowski Architekci, Autorska Pracownia Projektowa ARP Manecki i Atelier Tektura.

realizacje

Architektura budynku odpowiada na misję, jaką budynek ma pełnić w całościowym programie ochrony naturalnego środowiska przyrodniczego Wisły. O nowej realizacji krakowskiego studia eM4 Pracownia Architektury Brataniec piszą Ewa P. Porębska i Magdalena Staniszkis, a o historii inwestycji - Tomasz Żylski.

Budynek będący przedsięwzięciem niewielkim i niskobudżetowym zaprojektowany został w myśl zasad pragmatyzmu. O nowej realizacji Antoniego Domicza pisze Justyna Swoszowska.

Ten obiekt to prosta, bezpretensjonalna, lecz tym silniejsza deklaracja wiary w architekturę, która może zmieniać rzeczywistość na lepsze. O realizacji MWArchitekci pisze Oskar Grąbczewski.

Wielofunkcyjna strefa rekreacyjna to przykład działań prowadzących do integracji przestrzeni kampusu uniwersyteckiego z miastem. O nowej realizacji biura SLAS architekci pisze Justyna Swoszowska.

praktyka

Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.

W ramach projektu łódzkiego Orientarium stworzono nowe pawilony, wybiegi i woliery, które zajmą powierzchnię ponad dziesięciu boisk piłkarskich oraz staną się domem dla zwierząt lądowych i wodnych południowo-wschodniej części Azji. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Dorota Szlachcic.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

Meble, AGD oraz materiały wykończeniowe do kuchni.

Materiały wykończeniowe i akcesoria do łazienki.

konteksty

Słońce nie zdawało sobie sprawy, jak jest wspaniałe, dopóki nie padło na ścianę budynku – mawiał Louis Kahn. W tym numerze o szansach i wyzwaniach, jakie niesie ze sobą światło – najbardziej zmienna i poetycka materia tworząca architekturę – pisze Grzegorz Stiasny.

Większość architektów to mężczyźni, więc mężczyźni piszą historię i lansują swój punkt widzenia, nawet nie bardzo o tym wiedząc. Tak szybko tego „nie przewrócimy”, ale jestem zdania, że to kwestia ewolucji. Jak mówi łacińskie przysłowie: kropla drąży skałę nie siłą, a częstym padaniem – zmiana jest nieuchronna. Ewa Kuryłowicz o tym, co pozwoliło jej odnieść sukces w pracy projektantki i wykładowczyni.

kolumny studenckie

Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 29 sierpnia - 6 września 2020 roku w Krakowie pod hasłem Eksperyment. Wydarzenie podsumowują współorganizatorzy Marta Szar i Maciej Rodak.

z okładki

Aula Kopernikańska PUM ukończona w roku 1972 jest nieodkrytym skarbem architektury czasów PRL. O szczecińskiej realizacji Mariana Rąbka pisze Tomasz Sachanowicz. Zdjęcia: Maciej Lulko.

teoria i praktyka

Czym jest architektura? Jaką rolę powinna pełnić? Publikujemy esej profesora Politechniki Krakowskiej Tomasza Kozłowskiego.

zawód architekt

Kształcono mnie w przekonaniu, że architekt jest przede wszystkim rzemieślnikiem, a tylko czasami artystą. O potrzebie znajomości budowlanego rzemiosła i konieczności realizacji projektu we współpracy z inwestorami z Marleną Wolnik rozmawia Maja Mozga-Górecka.

na to czekamy

Dom Muzyki Węgierskiej powstaje w ramach projektu Liget Budapest, jednego z ważniejszych przedsięwzięć kulturalnych w Europie, którego celem jest kompleksowa rewitalizacja największego parku miejskiego w Budapeszcie. Obiekt, zaprojektowany przez japońskiego architekta Sou Fujimoto, łączy przestrzeń wystawienniczo-teatralną z centrum edukacji muzycznej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum