Stone Garden / Bejrut

2020-11-25 11:36 Tekst: Radosław Stach, opracowanie: Anna Żmijewska
Budynek Stone Garden w Bejrucie_Lina Ghotmeh — Architecture_01
Autor: © Iwan Baan 1 | Surową i minimalistyczną w wyrazie bryłę ożywiają wertykalne ogrody ze śródziemnomorską roślinnością

Charakterystycznym elementem budynku jest rzemieślniczo wykończona fasada, na której zamontowano donice z typową dla Bejrutu roślinnością śródziemnomorską - pisze Radosław Stach.

Historia współczesna Bejrutu, stolicy Libanu, przepełniona jest okresami wyniszczeń wojennych, kryzysami politycznymi i ekonomicznymi. Ostatnio do tego obrazu dołączył także tragiczny w skutkach wybuch w bejruckim porcie, gdzie składowano krajowe zapasy żywności. Burzliwe przemiany i katastrofy naturalne wpisane są w ten region i jego stolicę od tysięcy lat, jak w mało który na świecie. Miasto było siedmiokrotnie niszczone, co stworzyło symboliczne oraz fizyczne warstwy pamięci czasów świetności i upadków, poczynając od okresu cesarstwa rzymskiego, przez krwawą wojnę domową zakończoną w 1990 roku, po konflikt izraelsko-libański w 2006 roku (w wyniku którego zbombardowana została znaczna część miasta).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum