Orientarium / Łódź

2020-11-25 11:19 Tekst: Dorota Szlachcic, opracowanie: Anna Żmijewska
Orientarium w Łodzi_Szlachcic Architekci_01
Autor: Szlachcic Architekci 1 | Wybieg dla makaków

W ramach projektu łódzkiego Orientarium stworzono nowe pawilony, wybiegi i woliery, które zajmą powierzchnię ponad dziesięciu boisk piłkarskich oraz staną się domem dla zwierząt lądowych i wodnych południowo-wschodniej części Azji. O wyzwaniach związanych z realizacją pisze Dorota Szlachcic.

Koncepcja projektowa

Orientarium w Łodzi to kolejna po wrocławskim Afrykarium tego typu realizacja pracowni ArC2 Fabryka Projektowa (publikacja „A-m” 11/14, 07/15), tym razem poświęcona biotopom Azji Południowo-Wschodniej. Czarne, pokryte sprasowanym drewnem bambusowym fasady pawilonów wystawienniczych mają być naturalnym tłem dla zwierząt i wtapiać się w zieleń ogrodu zoologicznego, który zlokalizowany jest na terenie łódzkiego Parku Piłsudskiego. W Orientarium architekci razem z biologami odtwarzają pod jednym dachem piaszczysty ring dla słoni indyjskich, ściany z bloków kamiennych do wspinania dla makaków, pokryte czarną magmową skałą zbiorniki wodne dla żarłaczy czarnopłetwych, płaszczek, muren i innych gatunków zamieszkujących wody wokół Wysp Sundajskich i cieśniny Lembeh. Obecne trwa pierwsze zalewanie największego basenu, zaczyna się magia…

Motyw przewodni ścieżki zwiedzania stanowią kamienne budowle porośnięte gigantycznymi korzeniami figowca (banian), które będą jednocześnie schronieniem dla wielu gatunków. Słupy podcienia pawilonu wejściowego do ZOO tworzą początek barwnej opowieści – wchodzimy do lasu bambusowego z ukrytymi kasami, lobby, salami dydaktycznymi i restauracją. Podcień wykończony jest betonowymi elementami w kształcie kwiatu plumerii. Dalej kierujemy się do głównego pawilonu wystawienniczego znajdującego się pod łącznikiem. Obok jest strefa restauracyjna zaprojektowana w charakterze porośniętej dżunglą wioski.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum