Osiedle Dobra Forma w Krakowie

2018-02-28 16:48 Tekst: Jerzy S. Majewski
krakw
Autor: archiwum serwisu Dwa bloki na Osiedlu Dobra Forma oglądane z daleka sprawiają wrażenie ogromnej kompozycji wklejonej w chaotyczną przestrzeń miejską, zdecydowanie odcinając się od stojących w pobliżu zespołów mieszkalnych /dzięki uprzejmości Biura Projektów Lewicki Łatak

Nowe budynki oglądane z daleka sprawiają wrażenie ogromnej kompozycji wklejonej w dość chaotyczną przestrzeń miejską. Ważną rolę odgrywa tu barwa oraz przemyślane układy okien i balkonów, nasuwając skojarzenia z architekturą lat 50. i 60. – o nowej realizacji Biura Projektów Lewicki Łatak pisze Jerzy S. Majewski.

Spośród kilku zaplanowanych bloków osiedla Dobra Forma na krakowskiej Woli Duchackiej na razie gotowe są dwa. Osiedle buduje ten sam deweloper, który realizuje wyróżniające się architekturą budynki mieszkalne na terenie warszawskiego kompleksu Soho Factory przy ul. Mińskiej. Dla mieszkańca stolicy sama marka Soho Factory niesie skojarzenia z indywidualną formą i pewną artystyczną aurą. Nowe obiekty są tu czymś w rodzaju wielkich eksponatów czy też rzeźb przestrzennych ustawionych w sąsiedztwie hal pofabrycznych i baraków, w których funkcjonują dziś galerie, sklepy z dizajnem i modne knajpy. Podobna atrakcyjna stylistyka cechuje też budynki w Krakowie.

Samo osiedle powstaje z dala od centrum, na przedmieściu, o którego istnieniu mało kto wie poza mieszkańcami stolicy Małopolski. Jednak i w tym przypadku dwa pierwsze bloki oglądane z daleka sprawiają wrażenie ogromnej kompozycji wklejonej w dość chaotyczną przestrzeń miejską. Zdecydowanie odcinają się od stojących w pobliżu zespołów mieszkalnych. Nowych, wznoszonych kilka lat temu i porażająco nijakich.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum