Klinkierowa fasada – o koncepcji Wydziału Radia i Telewizji Krzysztof Mycielski i Rafał Zelent

2018-02-28 16:55 Tekst: Krzysztof Mycielski, Rafał Zelent
kato
Autor: Adria Goula Sarda Widok od ul. Pawła; w głębi Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka UŚl autorstwa HS99 („A-m” nr 10/2012). Budynek WRiTV uzupełnia kwartał i pierzeję, dostosowując się do istniejącego wcześniej kształtu i wysokości. Jego wykończenie i kolor zaczerpnięto z niepozornego familoka, który w warunkach konkursu proponowano wyburzyć

Typowa plomba, wpisana w śląską architekturę. Obok stoją familoki. Zakazany wcześniej kwartał ulic w centrum Katowic. To Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zaprojektowany przez pracownie BAAS z Barcelony, Grupa 5 Architekci z Warszawy we współpracy z biurem Małeccy Biuro Projektowe. Obok UŚ przymierza się do budowy akademików. Przypominamy projekt ażurową elewacją.

Nowy Wydział Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego. Pamiętacie ten budynek, który zdobył masę nagród? Przypomnijmy. Stoi w Katowicach. W 2011 roku rozpisano konkurs. Pierwszą nagrodę otrzymała koncepcja, nadesłana wspólnie przez pracownie BAAS z Barcelony i Grupa 5 Architekci z Warszawy. Na etapie tworzenia projektu budowlanego do tego zespołu dołączyło także katowickie biuro Małeccy Biuro Projektowe. 

Znakiem rozpoznawczym tego budynku jest klinkierowa fasada. Podkreśla jego śląski charakter i surowy wyraz otoczenia. Przez swoją konsekwentną jednorodność stanowi nienarzucające się tło dla starych kamienic i wkomponowanego w nią zachowanego familoka. Ale projektowana przez polsko-kataloński zespół ma w sobie też ducha ażurowych, iberyjskich elewacji, filtrujących światło do wnętrza. Udało nam się pogodzić sprzeczność między architekturą południa i północy Europy. W Katalonii zewnętrzna powłoka budynku chroni go przed słońcem, w Polsce natomiast światło dzienne bywa deficytowym darem natury – wskazane jest więc wciągnięcie go do środka i zatrzymanie jak najdłużej.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum