Architektura-murator - 2020-02
Autor: Jerzy Porębski z wykorzystaniem zdjęcia autorstwa Macieja Lulki <p>Nowy rok, nowe tematy, a więc w poszerzonej w stosunku do ubiegłego roku objętości pojawią się też nowe cykle artykułów. ŚRODOWISKO – na początek rozmowa o nadziejach wynikających z akcji Architekci dla Klimatu zainicjowanej przez Koło Architektury Zrównoważonej SARP. NA TO CZEKAMY – obiekty w budowie, czyli fotograficzne zapowiedzi istotnych światowych realizacji architektonicznych, tym razem prezentacja struktury kopuły głównej przestrzeni EXPO 2020 w Dubaju. <br />Z ARCHIWUM ARCHITEKTURY – reprinty najciekawszych artykułów z czasów istniejącej w latach 1947-1991 „Architektury” (poprzedniczki „A-m”); w bieżącym numerze Linearny System Ciągły zaprezentowany przez Oskara Hansena w „Architekturze” 4-5/1970. Pod hasłem PIĘKNO POLSKIEJ ARCHITEKTURY pojawia się też zupełnie nowa tematyka okładek. To przykłady wyśmienitych, a czasem zapomnianych dzieł współczesnej architektury, ukazanych w nieoczywisty, nowatorski sposób na wykonanych na nasze specjalne zamówienie emocjonalnych, intrygujących zdjęciach. <br />A ponadto, jak zwykle, najważniejsze i najnowsze realizacje, bogate materiały techniczne, przegląd książek, projektów, idei. Zapraszamy do czytania. Ewa P. Porębska</p>
Architektura-murator 02/2020

Nowy rok, nowe tematy, a więc w poszerzonej w stosunku do ubiegłego roku objętości pojawią się też nowe cykle artykułów. ŚRODOWISKO – na początek rozmowa o nadziejach wynikających z akcji Architekci dla Klimatu zainicjowanej przez Koło Architektury Zrównoważonej SARP. NA TO CZEKAMY – obiekty w budowie, czyli fotograficzne zapowiedzi istotnych światowych realizacji architektonicznych, tym razem prezentacja struktury kopuły głównej przestrzeni EXPO 2020 w Dubaju.
Z ARCHIWUM ARCHITEKTURY – reprinty najciekawszych artykułów z czasów istniejącej w latach 1947-1991 „Architektury” (poprzedniczki „A-m”); w bieżącym numerze Linearny System Ciągły zaprezentowany przez Oskara Hansena w „Architekturze” 4-5/1970. Pod hasłem PIĘKNO POLSKIEJ ARCHITEKTURY pojawia się też zupełnie nowa tematyka okładek. To przykłady wyśmienitych, a czasem zapomnianych dzieł współczesnej architektury, ukazanych w nieoczywisty, nowatorski sposób na wykonanych na nasze specjalne zamówienie emocjonalnych, intrygujących zdjęciach.
A ponadto, jak zwykle, najważniejsze i najnowsze realizacje, bogate materiały techniczne, przegląd książek, projektów, idei. Zapraszamy do czytania. Ewa P. Porębska

Spis treści Architektura 02/2020
przegląd

W tym numerze Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje dla nas publikację „Adolf Rading. Nieznane oblicze wrocławskiej awangardy”, pod redakcją Jerzego Ilkosza i Beate Störtkuhl, a Monika Arczyńska książkę Despiny Stratigakos „Gdzie są architektki?”.

Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, konferencja Redefining Cities in View of Climatic Changes, Trzecie Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40, solarne innowacje Piotra Kuczii w Pekinie, konferencja Better Urban Life.

Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: wystawy o placach zabaw, o „czasie ekstremów” i o twórczości Władysława Winczego; szóstą edycję konkursu za zrównoważone projektowanie; wykład Dietmara Eberle.

Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu eM4 Pracownia Architektury Brataniec, WXCA i Ralph Appelbaum Associates, CDF Architekci, Roman Rutkowski Architekci, Pracownia Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak, Grupa 5 Architekci.

wzornik

Meble, oświetlenie i materiały wykończeniowe do przestrzeni publicznych i domów.

realizacje

Najbardziej wyrazistym elementem tej realizacji są kamienne płyty z szarego piaskowca. Przywodzą na myśl obraz zalegających w tym miejscu ruin spalonej i zburzonej Wielkiej Synagogi. O realizacji NArchitekTURA piszą Urszula Forczek-Brataniec, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.

Gmach przez cztery stulecia wyróżniał się w panoramie miasta, ukazując pozycję lokalnej gminy żydowskiej. Spalony przez Niemców w 1939 roku, doczekał się dziś upamiętnienia w postaci kieszonkowego parku – pisze Tomasz Żylski. Publikujemy też założenia autorskie Bartosza Haducha.

Społeczność Kępna starzeje się. Symptomem tego procesu jest nowoczesny ośrodek wsparcia seniorów i ich opiekunów, który powstał w miejscu budynku przedszkola. O projekcie pracowni Osiem Pięć pisze Apolonia Browarska.

Nowe targowisko nawiązuje do tradycyjnej architektury regionu. Pawilony zostały okryte gontem z lokalnego drewna, a stragany schowano w podcieniach. O projekcie WIMAR pisze Tomasz Michalak.

Pomimo tego, że plan miejscowy zalecał wytworzenie ciągłej pierzei, budynek otwiera się na cztery strony, korzystając tym samym z przyrodniczych atutów otoczenia. O realizacji POLE Architekci pisze Andrzej Bulanda.

To modularne i mobilne rozwiązanie powstało zgodnie z założeniami permakultury, czyli projektowania ekologicznego według zasad: troski o Ziemię, troski o ludzi i dzielenia się nadmiarem. O projekcie eKodamy pisze Damian Przybyła.

praktyka

Organiczną formę okładziny uzyskano dzięki optymalizacji geometrycznej i zastosowaniu paneli GRC, które oparto na stalowym ruszcie lub kratownicy przestrzennej – pisze Radosław Stach.

Największą trudnością w projekcie było powiązanie modernistycznych, powojskowych obiektów z lat 30. XX wieku z nową architekturą odpowiadającą narracji Muzeum Pamięci Sybiru – pisze Jan Kabac.

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.

konteksty

Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.

Czy akcja Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP zmobilizowała architektów do działania na rzecz klimatu? Poprosiliśmy Justynę Biernacką, Magdalenę Pios, Dariusza Śmiechowskiego i Annę Tofiluk o podsumowanie kampanii.

kolumny studenckie

O początkach Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury opowiadają Grzegorz Pęczek i Justyna Martyniuk-Pęczek.

Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 12-20 października 2019 roku w Poznaniu pod hasłem Zakłócenia.

zawód architekt

Nie tylko same teksty budują krytykę, bowiem dobór obiektów czy zdjęć do publikacji to też działalność krytyczna. Nie mówiąc o artykułach publicystycznych. O wyzwaniach stojących przed architekturą, początkach kariery i pracy w mediach z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, rozmawia Maja Mozga-Górecka.

z archiwum architektury

W nowym cyklu postanowiliśmy przypomnieć bogate dziedzictwo ustanowionego w 1947 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich czasopisma, do którego środowiskowych, ściśle zawodowych tradycji nawiązuje dzisiejsza "Architektura-murator". Zaczynamy od przypomnienia doniosłego opracowania Linearnego Systemu Ciągłego autorstwa Oskara Hansena, a o słowo wstępne poprosiliśmy Tomasza Fudalę, kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zajmującego się m.in. domem Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie.

z okładki

Obiekt reprezentuje powojenną architekturę organiczną reinterpretującą kaplicę w Ronchamp – o projekcie świątyni w Chorzowie z 1957 roku pisze Ryszard Nakonieczny.

na to czekamy

Hasłem przewodnim tegorocznej Wystawy Światowej EXPO 2020 jest Łącząc umysły, tworzymy przyszłość. Tym razem pawilony zaprojektowane przez poszczególne kraje mają uwzględniać takie tematy jak: Szanse, Zrównoważony rozwój i Mobilność. Na zdjęciu: konstrukcja kopuły przekrywającej główną przestrzeń EXPO w Dubaju – Al Wasl Plaza autorstwa pracowni Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (stan z lipca 2019).

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum