Nowy rok, nowe tematy, a więc w poszerzonej w stosunku do ubiegłego roku objętości pojawią się też nowe cykle artykułów. ŚRODOWISKO – na początek rozmowa o nadziejach wynikających z akcji Architekci dla Klimatu zainicjowanej przez Koło Architektury Zrównoważonej SARP. NA TO CZEKAMY – obiekty w budowie, czyli fotograficzne zapowiedzi istotnych światowych realizacji architektonicznych, tym razem prezentacja struktury kopuły głównej przestrzeni EXPO 2020 w Dubaju.
Z ARCHIWUM ARCHITEKTURY – reprinty najciekawszych artykułów z czasów istniejącej w latach 1947-1991 „Architektury” (poprzedniczki „A-m”); w bieżącym numerze Linearny System Ciągły zaprezentowany przez Oskara Hansena w „Architekturze” 4-5/1970. Pod hasłem PIĘKNO POLSKIEJ ARCHITEKTURY pojawia się też zupełnie nowa tematyka okładek. To przykłady wyśmienitych, a czasem zapomnianych dzieł współczesnej architektury, ukazanych w nieoczywisty, nowatorski sposób na wykonanych na nasze specjalne zamówienie emocjonalnych, intrygujących zdjęciach.
A ponadto, jak zwykle, najważniejsze i najnowsze realizacje, bogate materiały techniczne, przegląd książek, projektów, idei. Zapraszamy do czytania. Ewa P. Porębska
W tym numerze Hanna Faryna-Paszkiewicz recenzuje dla nas publikację „Adolf Rading. Nieznane oblicze wrocławskiej awangardy”, pod redakcją Jerzego Ilkosza i Beate Störtkuhl, a Monika Arczyńska książkę Despiny Stratigakos „Gdzie są architektki?”.
Relacjonujemy najciekawsze wydarzenia ostatnich miesięcy: Nagroda Architektoniczna Prezydenta Warszawy, konferencja Redefining Cities in View of Climatic Changes, Trzecie Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Architektów SARP U40, solarne innowacje Piotra Kuczii w Pekinie, konferencja Better Urban Life.
Najciekawsze wydarzenia nadchodzących miesięcy: wystawy o placach zabaw, o „czasie ekstremów” i o twórczości Władysława Winczego; szóstą edycję konkursu za zrównoważone projektowanie; wykład Dietmara Eberle.
Przegląd najnowszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu eM4 Pracownia Architektury Brataniec, WXCA i Ralph Appelbaum Associates, CDF Architekci, Roman Rutkowski Architekci, Pracownia Architektury Krajobrazu Marty Tomasiak, Grupa 5 Architekci.
Meble, oświetlenie i materiały wykończeniowe do przestrzeni publicznych i domów.
Najbardziej wyrazistym elementem tej realizacji są kamienne płyty z szarego piaskowca. Przywodzą na myśl obraz zalegających w tym miejscu ruin spalonej i zburzonej Wielkiej Synagogi. O realizacji NArchitekTURA piszą Urszula Forczek-Brataniec, Piotr Lewicki i Kazimierz Łatak.
Gmach przez cztery stulecia wyróżniał się w panoramie miasta, ukazując pozycję lokalnej gminy żydowskiej. Spalony przez Niemców w 1939 roku, doczekał się dziś upamiętnienia w postaci kieszonkowego parku – pisze Tomasz Żylski. Publikujemy też założenia autorskie Bartosza Haducha.
Społeczność Kępna starzeje się. Symptomem tego procesu jest nowoczesny ośrodek wsparcia seniorów i ich opiekunów, który powstał w miejscu budynku przedszkola. O projekcie pracowni Osiem Pięć pisze Apolonia Browarska.
Nowe targowisko nawiązuje do tradycyjnej architektury regionu. Pawilony zostały okryte gontem z lokalnego drewna, a stragany schowano w podcieniach. O projekcie WIMAR pisze Tomasz Michalak.
Pomimo tego, że plan miejscowy zalecał wytworzenie ciągłej pierzei, budynek otwiera się na cztery strony, korzystając tym samym z przyrodniczych atutów otoczenia. O realizacji POLE Architekci pisze Andrzej Bulanda.
To modularne i mobilne rozwiązanie powstało zgodnie z założeniami permakultury, czyli projektowania ekologicznego według zasad: troski o Ziemię, troski o ludzi i dzielenia się nadmiarem. O projekcie eKodamy pisze Damian Przybyła.
Organiczną formę okładziny uzyskano dzięki optymalizacji geometrycznej i zastosowaniu paneli GRC, które oparto na stalowym ruszcie lub kratownicy przestrzennej – pisze Radosław Stach.
Największą trudnością w projekcie było powiązanie modernistycznych, powojskowych obiektów z lat 30. XX wieku z nową architekturą odpowiadającą narracji Muzeum Pamięci Sybiru – pisze Jan Kabac.
Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów.
Umieszczane na dachach, tarasach i ścianach rośliny stają się ważnym elementem strategii adaptacji miast do zmian klimatu. Integracja zieleni z budynkami to zauważalny trend we współczesnej architekturze. W 2003 roku w tekście Zielone pudło systematyzowaliśmy takie pomysły: od zielonych dachów z lat 30. po siedzibę prefektury w Fukuoce. Dziś ponownie przyglądamy się rozwiązaniom integrującym rośliny z architektoniczną tkanką – coraz bardziej radykalnym i zaawansowanym technologicznie. Przegląd Michała Stangla.
Czy akcja Koła Architektury Zrównoważonej OW SARP zmobilizowała architektów do działania na rzecz klimatu? Poprosiliśmy Justynę Biernacką, Magdalenę Pios, Dariusza Śmiechowskiego i Annę Tofiluk o podsumowanie kampanii.
O początkach Ogólnopolskich Spotkań Studentów Architektury opowiadają Grzegorz Pęczek i Justyna Martyniuk-Pęczek.
Prezentujemy relację z warsztatów studenckich OSSA, które odbyły się w dniach 12-20 października 2019 roku w Poznaniu pod hasłem Zakłócenia.
Nie tylko same teksty budują krytykę, bowiem dobór obiektów czy zdjęć do publikacji to też działalność krytyczna. Nie mówiąc o artykułach publicystycznych. O wyzwaniach stojących przed architekturą, początkach kariery i pracy w mediach z Ewą P. Porębską, redaktor naczelną „Architektury-murator”, rozmawia Maja Mozga-Górecka.
W nowym cyklu postanowiliśmy przypomnieć bogate dziedzictwo ustanowionego w 1947 roku przez Stowarzyszenie Architektów Polskich czasopisma, do którego środowiskowych, ściśle zawodowych tradycji nawiązuje dzisiejsza "Architektura-murator". Zaczynamy od przypomnienia doniosłego opracowania Linearnego Systemu Ciągłego autorstwa Oskara Hansena, a o słowo wstępne poprosiliśmy Tomasza Fudalę, kuratora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, zajmującego się m.in. domem Zofii i Oskara Hansenów w Szuminie.
Obiekt reprezentuje powojenną architekturę organiczną reinterpretującą kaplicę w Ronchamp – o projekcie świątyni w Chorzowie z 1957 roku pisze Ryszard Nakonieczny.
Hasłem przewodnim tegorocznej Wystawy Światowej EXPO 2020 jest Łącząc umysły, tworzymy przyszłość. Tym razem pawilony zaprojektowane przez poszczególne kraje mają uwzględniać takie tematy jak: Szanse, Zrównoważony rozwój i Mobilność. Na zdjęciu: konstrukcja kopuły przekrywającej główną przestrzeń EXPO w Dubaju – Al Wasl Plaza autorstwa pracowni Adrian Smith + Gordon Gill Architecture (stan z lipca 2019).
Szukasz innych wydań ?
Sprawdź archiwum