Centrum artystyczne w Chinach

2020-01-29 14:07 Tekst: Radosław Stach Opracowanie: Anna Żmijewska
Centrum artystyczno-kulturalne Changsha Meixihu w Chinach_Zaha Hadid Architects_01
Autor: ©Virgile Simon Bertrand Zadaszenie Grand Theatre – jednego z trzech obiektów wchodzącego w skład założenia

Organiczną formę okładziny uzyskano dzięki optymalizacji geometrycznej i zastosowaniu paneli GRC, które oparto na stalowym ruszcie lub kratownicy przestrzennej – pisze Radosław Stach.

Znajdujące się w środkowo-wschodniej części Chin Centrum kulturalno-artystyczne Changsha Meixihu, to zlokalizowany na powierzchni ponad 115 000 m2 kompleks trzech obiektów, współtworzący z otwartym otaczającym parkiem całość przestrzenną dla trzech niezależnych kubaturowo instytucji kulturalnych – Muzeum Sztuki Współczesnej MICA, Grand Theatre oraz Small Theatre.

Za ten bardzo organiczny w wyrazie architektonicznym projekt, odpowiedzialna jest założona w Londynie pracownia Zaha Hadid Architects. Całość zaskakuje nie tylko samą formą, ale również skalą przedsięwzięcia. Pracownia ZHA we wcześniejszych realizacjach na terytorium Chin kontynentalnych przyzwyczaiła już odbiorcę do redefiniowania charakteru poszczególnych kwartałów miasta, niejednokrotnie bez nawiązywania do istniejącej tkanki miejskiej czy nowo powstającego kontekstu urbanistycznego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum