WAF 2016, czyli najlepszy budynek świata z Polski

2016-12-30 11:00 Tekst: Filip Kurasz,Jakub Figiel
Robert Konieczny z główną nagrodą WAF 2016 za Budynek Świata £oku 2016 – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Obok przewodniczący jury David Chipperfield; fot. KWK Promes
Autor: archiwum serwisu Robert Konieczny z główną nagrodą WAF 2016 za Budynek Świata £oku 2016 – Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie. Obok przewodniczący jury David Chipperfield; fot. KWK Promes

Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie zdobyło tytuł Najlepszego Budynku Świata Roku 2016 podczas ubiegłorocznej edycji World Architecture Festival. Robert Konieczny przekonał sędziów znakomitą prezentacją. Ten projekt wzbogaca miasto i życie w tym mieście. (...) odnosi się do przeszłości w sposób optymistyczny, poetycki i charakteryzujący się dużą dozą wyobraźni –  uzasadnił decyzję jury jego przewodniczący David Chipperfield – relacja Jakuba Figla i Filipa Kurasza.

World Architecture Festival to coroczny festiwal architektury połączony z ceremonią wręczenia nagród za najlepsze projekty minionego roku organizowany przez koncern medialny EMAP, wydawcę m.in. czasopisma „Architectural Review”. Pierwsza edycja odbyła się w 2008 roku w Barcelonie. Miasto było gospodarzem wydarzenia aż do roku 2013. Następnie WAF przeniósł się do Singapuru. W 2011 roku równolegle z WAF zorganizowano festiwal INSIDE skupiający się na projektach z zakresu architektury wnętrz (o WAF pisaliśmy w numerach 2/2009, 2/2010, 2/2011, 12/2012, 12/2013).

W tym roku organizatorzy przedsięwzięcia postanowili wrócić do Europy, a konkretnie do Berlina. Berlin Arena – miejsce, gdzie w dniach 16-18 listopada odbywał się tegoroczny festiwal – jest wielofunkcyjną halą wystawową. Obiekt będący dawniej częścią zajezdni autobusowej ma powierzchnię 6500 m2 i jest w stanie pomieścić 9000 widzów. Budynek został wzniesiony w 1927 roku przez Franza Ahrensa jako największa wspornikowa hala w Europie. W roku 2000 zaadaptowano go i jest obecnie jednym z najbardziej popularnych miejsc w Berlinie, w którym organizowane są podobne wydarzenia.

Szacuje się, że podczas festiwali WAF i INSIDE halę odwiedziło około 2500 architektów i dizajnerów z całego świata. Na powierzchni 346 m2 zainstalowano galerię 411 nominowanych do nagród projektów z 58 krajów (warto przypomnieć, że opłata za zgłoszenie wynosiła 875 lub 925 euro w zależności od terminu rejestracji, przy czym nie każdy zgłoszony projekt otrzymywał automatycznie nominację. Łącznie do konkursu zakwalifikowano 785 prac).

Jednym z głównych wydarzeń WAF była seria wykładów i dyskusji dotyczących mieszkalnictwa. Wzięli w nich udział m.in. Ben van Berkel (UNStudio), Ole Scheeren (Buro Ole Scheeren), Wolf Prix (Coop Himmelblau), Sir Peter Cook (CRAB Studio) oraz jako – jeden z głównych prelegentów – Patrik Schumacher (Zaha Hadid Architects). Podjęto tematykę tymczasowych projektów dla uchodźców oraz współczesnych problemów i trendów zamieszkiwania na poszczególnych kontynentach. Dyskutowano także relacje między mieszkalnictwem a zużyciem energii i systemami konstrukcyjnymi.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum