Arcywrocławski patchwork

2016-12-30 10:22 Tekst: Tomasz Żylski
Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak
Autor: archiwum serwisu Michał Duda, Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, Muzeum Architektury we Wrocławiu 2016

Powojenny Wrocław miał szczęście do świetnych architektów, by wymienić tylko znane małżeńskie duety, Barskch, Tawryczewskich, Tarnawskich czy Molickich. Chyba jednak trudno o bardziej wyrazisty symbol współczesnej architektury miasta niż osiedle Plac Grunwaldzki projektu Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak, z uwagi na swą skalę nazywane też wrocławskim Manhattanem.

Widoczne z daleka 16-piętrowe bloki stały się jedną z ikon stolicy Dolnego Śląska niemal zaraz po oddaniu do użytku w 1975 roku – ich zdjęcia pojawiały się w albumach, na pocztówkach i plakatach. Zespół doceniono też zagranicą.

Jest jednym z 757 obiektów opublikowanych w atlasie najlepszych światowych realizacji XX wieku wydanym przez Phaidon w 2012 roku (20th-Century World Architecture). Charakterystyczny wzór prefabrykowanych balkonów trafił już nawet na betonowe magnesy, które można kupić w księgarni wrocławskiego Muzeum Architektury.

Twórczość autorki Manhattanu niedawno doczekała się także monograficznego opracowania. Książka Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak ukazała się przy okazji wystawy pod tym samym tytułem, którą od 18 czerwca do 4 września ubiegłego roku można było oglądać w Muzeum Architektury.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum