Osada Marszewo / Gdynia

2023-10-25 16:35 Tekst: Monika Arczyńska, zdjęcia: Bartosz Makowski

Nadrzędnym celem projektu była twórcza interpretacja tradycyjnej zabudowy zagrodowej, łącząca miejsce pracy leśników ze strefą edukacji – o nowej realizacji pracowni Gierbienis + Poklewski pisze Monika Arczyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Trójmiejski Parki Krajobrazowy to pokryte gęstym, liściastym lasem morenowe wzgórza graniczące od zachodu z dolnym tarasem Trójmiasta. Przecinają go liczne trasy intensywnie użytkowane przez spacerowiczów i rowerzystów, a zimą – niestety, coraz rzadziej z powodu zmian klimatu – narciarzy biegowych. Na terenie parku znajdują się także malownicze ogrody – zoologiczny w Oliwie oraz znacznie mniej znany Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni, prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk. Odbywają się tam warsztaty i zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli oraz dla wszystkich chętnych w popularne Ogrodowe niedziele. Nadleśnictwo potrzebowało nowego budynku w celu rozszerzenia oferty edukacyjnej. Koncepcję krakowskiej pracowni Gierbienis + Poklewski wybrano w ogłoszonym w 2015 roku konkursie architektonicznym. Cały budynek zaprojektowano z drewna – miał stać się pierwszym w Polsce publicznym obiektem, zrealizowanym w całości w technologii CLT (prefabrykaty z drewna klejonego krzyżowo).

Kameralny kompleks obejmuje wolnostojące obiekty – budynek edukacyjny, dwie szopy i blok toalet – spięte ogrodzeniem wykonanym z tego samego materiału co elewacje (podobna zasada zastosowana została m.in. w Służewskim Domu Kultury, autorstwa WWAA i 137kilo, „A-m” 10/2013). Na fasadach i ogrodzeniu zaplanowano modrzewiowe deski, opalane tradycyjną japońską metodą Shou Sugi Ban. Choć jest znana i stosowana od wieków, architektonicznemu światu przypomniał o niej wynik konkursu na Muzeum Guggenheima w Helsinkach, rozstrzygnięty niedługo przed gdyńskim. Zwycięski projekt autorstwa pracowni Moreau Kusunoki zakładał drewniane elewacje wykończone tym sposobem, z naturalnie uzyskaną czernią i satynowym połyskiem opalanych desek.

Spis treści Architektura 11/2023
przegląd

Jak zawsze relacjonujemy najważniejsze wydarzenia. Tym razem są to: Kinomural, wystawa Liberated space? oraz Weekend Architektury w Gdyni.

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce gościł znany architekt i społeczny aktywista Alejandro Aravena, założyciel pracowni Elemental z Santiago de Chile. W tym numerze publikujemy wywiad z projektantem.

Jak zawsze prezentujemy najciekawsze wydarzenia architektoniczne. Polecamy relację z warsztatów OSSA 2023.

Publikacje: Prywatne i publiczne. Architektura nowoczesna jako medium masowe, Beatriz Colominy oraz Niechciane, nielubiane. Warszawski rap lat 90., Filipa Kalinowskiego, recenzują dla nas Monika Arczyńska i Zofia Piotrowska

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: BCM Architekci, Medusa Group, TRIAS AVI i Ralph Appelbaum Associates, Stelmach i Parnerzy, Pas Projekt i SPA.

Wśród najciekawszych wydarzeń znalazła się relacja z międzynarodowej konferencji naukowej „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni 2023".

Polecamy warte uwagi wydarzenia: Forum Dostępności oraz wystawę Layers, przygotowaną przez pracownię Jems Architekci, a prezentowaną w berlińskiej Architektur Galerie.

realizacje

Wielowątkową narrację architektoniczną MHP zawdzięcza precyzyjnie układanej, grupowanej i ornamentowanej marmurowej skale, która w symboliczny sposób wyraża proces zmian kulturowych i naturalnych – piszą Jerzy S. Majewski i Maciej Miłobędzki o nowej realizacji pracowni WXCA.

Nadrzędnym celem projektu była twórcza interpretacja tradycyjnej zabudowy zagrodowej, łącząca miejsce pracy leśników ze strefą edukacji – o nowej realizacji pracowni Gierbienis + Poklewski pisze Monika Arczyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego upamiętnia zburzenie Warszawy, ale także pokazuje siłę oraz żywotność odbudowanej stolicy – pisze Beata Gawryszewska o nowej realizacji pracowni Archigrest i topoScape [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Z zewnątrz trudno dostrzec, że obiekt skrywa dom jednorodzinny, którego funkcje – z uwagi na szczupłość terenu – zostały rozdysponowane w pionie – o nowej realizacji pracowni INDO Architekci piszą Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Budynek z czasów Austro-Węgier zrewitalizowali architekci o hiszpańskim rodowodzie dla niemieckiego instytutu. Powstało wysmakowane danie fusion – o nowej realizacji pracowni James&Mau Arquitectura pisze Marcin Brataniec.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej pozwoliło zmniejszyć ciężar budynku i ograniczyć wielkość fundamentów, wykonanych tak, aby chronić starożytną skałę i delikatną florę pisze Wiktor Kowalski o realizacji autorstwa Dorte Mandrup [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Znajomość teorii pozwala podejmować świadome decyzje projektowe – pisze dr inż. arch. Moniki Szopińskiej-Mularz z Zakładu Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej.

konteksty

O tym, jak działa sztuczna inteligencja, o historii wykorzystywania danych wejściowych do generowania rozwiązań w architekturze, która rozpoczęła się już w latach 60., oraz o najnowszych technikach projektowania opartych na AI, pisze Piotr Zybura.

warsztat

Most pieszo-rowerowy będzie tworzył reprezentatywną oś pomiędzy ulicą Ząbkowską na warszawskiej Pradze a Powiślem, prowadzącą dalej w kierunku Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta – piszą o realizacji Schüßler-Plan Inżynierzy Piotr Piotrkowicz i Marcel Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Bądź eko – zrównoważone i przemyślane produkty, odpowiedzialne projektowanie i produkcja

zawód architekt

Uczymy się balansować pomiędzy naturalnością projektowanych terenów (...) a ich kreowaniem – mówi Maciej Kaufman w rozmowie z Emilią Ignaciuk.

z archiwum architektury

W tym wydaniu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 5-6/1986 „Architektury" pt. „Wizualizacja komputerowa w projektowaniu architektonicznym", autorstwa Janusza Kłosa. O współczesny komentarz poprosiliśmy Kacpra Radziszewskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum