Osada Marszewo / Gdynia
Nadrzędnym celem projektu była twórcza interpretacja tradycyjnej zabudowy zagrodowej, łącząca miejsce pracy leśników ze strefą edukacji – o nowej realizacji pracowni Gierbienis + Poklewski pisze Monika Arczyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].
Trójmiejski Parki Krajobrazowy to pokryte gęstym, liściastym lasem morenowe wzgórza graniczące od zachodu z dolnym tarasem Trójmiasta. Przecinają go liczne trasy intensywnie użytkowane przez spacerowiczów i rowerzystów, a zimą – niestety, coraz rzadziej z powodu zmian klimatu – narciarzy biegowych. Na terenie parku znajdują się także malownicze ogrody – zoologiczny w Oliwie oraz znacznie mniej znany Leśny Ogród Botaniczny Marszewo w Gdyni, prowadzony przez Nadleśnictwo Gdańsk. Odbywają się tam warsztaty i zajęcia edukacyjne dla szkół i przedszkoli oraz dla wszystkich chętnych w popularne Ogrodowe niedziele. Nadleśnictwo potrzebowało nowego budynku w celu rozszerzenia oferty edukacyjnej. Koncepcję krakowskiej pracowni Gierbienis + Poklewski wybrano w ogłoszonym w 2015 roku konkursie architektonicznym. Cały budynek zaprojektowano z drewna – miał stać się pierwszym w Polsce publicznym obiektem, zrealizowanym w całości w technologii CLT (prefabrykaty z drewna klejonego krzyżowo).
Kameralny kompleks obejmuje wolnostojące obiekty – budynek edukacyjny, dwie szopy i blok toalet – spięte ogrodzeniem wykonanym z tego samego materiału co elewacje (podobna zasada zastosowana została m.in. w Służewskim Domu Kultury, autorstwa WWAA i 137kilo, „A-m” 10/2013). Na fasadach i ogrodzeniu zaplanowano modrzewiowe deski, opalane tradycyjną japońską metodą Shou Sugi Ban. Choć jest znana i stosowana od wieków, architektonicznemu światu przypomniał o niej wynik konkursu na Muzeum Guggenheima w Helsinkach, rozstrzygnięty niedługo przed gdyńskim. Zwycięski projekt autorstwa pracowni Moreau Kusunoki zakładał drewniane elewacje wykończone tym sposobem, z naturalnie uzyskaną czernią i satynowym połyskiem opalanych desek.