Co się wydarzyło

2023-10-25 16:38

Jak zawsze relacjonujemy najważniejsze wydarzenia. Tym razem są to: Kinomural, wystawa Liberated space? oraz Weekend Architektury w Gdyni.

Kinomural 2023: gdy zapadła noc, obudziły się ściany wrocławskich kamienic

23 września po zmroku po raz piąty budynki Przedmieścia Odrzańskiego zamieniły się w gigantyczną galerię sztuki pod gołym niebem. Ruchome murale, efemeryczne projekcje w różnej formie – od wideo-artu przez dźwiękowy performance i kino eksperymentalne po instalacje audiowizualne wykorzystujące technologię 3D, ukazały się publiczności na miejskich podwórkach. Na sześciu ścianach kamienic, które przekształciły się w olbrzymie ekrany, pojawiło się 75 prac artystek i artystów z całego świata. Bartek Bartos – dyrektor Kinomuralu we Wrocławiu, powiedział: Gościliśmy twórców z Polski, Niemiec, Finlandii, Wielkiej Brytanii i USA. Jeden z nich, przyleciał prosto z Chicago do Wrocławia w dniu wydarzenia. Po raz pierwszy zobaczył swoją pracę w tej skali i odleciał dosłownie i w przenośni następnego dnia do domu. Tematem tegorocznej edycji Kinomuralu były Odmienne stany świadomości. Organizatorzy nie zapomnieli też o najmłodszych widzach, którym pokazano wizualny spektakl Dobranocka. Później po raz pierwszy w historii festiwalu zaprezentowano pełnometrażową animację o nazwie Cycles of Creation. Na innej ścianie pojawiły się prace 17 twórców wybranych w tegorocznym naborze Open Call, którego tematem było zjawisko snu.

Pomysłodawcami Kinomuralu są bracia Bartos, którzy od wielu lat zajmują się sztuką filmową. Koncepcja plenerowej galerii pojawiła się podczas jazdy samochodem wrocławskimi ulicami, kiedy przez szybę auta oglądali pokryte wielkoformatowymi reklamami budynki. Wtedy powstała dyskusja o tym, że w przestrzeni miejskiej powinno też być miejsce na sztukę, a nie tylko na reklamę. Tak zrodziła się idea wydarzenia. Widownia była liczna i różnorodna – obok znawców sztuki byli tu zarówno mieszkańcy Wrocławia, jak i przyjezdni. Nie jesteśmy w stanie ocenić, która ze ścian cieszyła się największym powodzeniem, przy każdej z nich było mnóstwo obserwatorów. Internet eksplodował tysiącami zdjęć i filmików zamieszczanych przez tych, którzy nas odwiedzili. Artyści ze świata nowych mediów udostępniali kolejne ukazujące się na naszych socialach posty (...) Kinomural jest jak czarna dziura – wciąga widzów i zatacza coraz szersze kręgi w świecie sztuki. Różni nas od niej to, że informacja i wspomnienia wychodzą poza horyzont zdarzeń i jeszcze długo rezonują w naszych głowach. 5. edycja Kinomuralu za nami, a my już planujemy kolejną – podsumował Bartek Bartos. Kateryna Reshetniak

Spis treści Architektura 11/2023
przegląd

Jak zawsze relacjonujemy najważniejsze wydarzenia. Tym razem są to: Kinomural, wystawa Liberated space? oraz Weekend Architektury w Gdyni.

We wrześniu po raz pierwszy w Polsce gościł znany architekt i społeczny aktywista Alejandro Aravena, założyciel pracowni Elemental z Santiago de Chile. W tym numerze publikujemy wywiad z projektantem.

Jak zawsze prezentujemy najciekawsze wydarzenia architektoniczne. Polecamy relację z warsztatów OSSA 2023.

Publikacje: Prywatne i publiczne. Architektura nowoczesna jako medium masowe, Beatriz Colominy oraz Niechciane, nielubiane. Warszawski rap lat 90., Filipa Kalinowskiego, recenzują dla nas Monika Arczyńska i Zofia Piotrowska

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu: BCM Architekci, Medusa Group, TRIAS AVI i Ralph Appelbaum Associates, Stelmach i Parnerzy, Pas Projekt i SPA.

Wśród najciekawszych wydarzeń znalazła się relacja z międzynarodowej konferencji naukowej „Modernizm w Europie – modernizm w Gdyni 2023".

Polecamy warte uwagi wydarzenia: Forum Dostępności oraz wystawę Layers, przygotowaną przez pracownię Jems Architekci, a prezentowaną w berlińskiej Architektur Galerie.

realizacje

Wielowątkową narrację architektoniczną MHP zawdzięcza precyzyjnie układanej, grupowanej i ornamentowanej marmurowej skale, która w symboliczny sposób wyraża proces zmian kulturowych i naturalnych – piszą Jerzy S. Majewski i Maciej Miłobędzki o nowej realizacji pracowni WXCA.

Nadrzędnym celem projektu była twórcza interpretacja tradycyjnej zabudowy zagrodowej, łącząca miejsce pracy leśników ze strefą edukacji – o nowej realizacji pracowni Gierbienis + Poklewski pisze Monika Arczyńska [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Nowy park wokół Kopca Powstania Warszawskiego upamiętnia zburzenie Warszawy, ale także pokazuje siłę oraz żywotność odbudowanej stolicy – pisze Beata Gawryszewska o nowej realizacji pracowni Archigrest i topoScape [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Z zewnątrz trudno dostrzec, że obiekt skrywa dom jednorodzinny, którego funkcje – z uwagi na szczupłość terenu – zostały rozdysponowane w pionie – o nowej realizacji pracowni INDO Architekci piszą Piotr Lewicki, Kazimierz Łatak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Budynek z czasów Austro-Węgier zrewitalizowali architekci o hiszpańskim rodowodzie dla niemieckiego instytutu. Powstało wysmakowane danie fusion – o nowej realizacji pracowni James&Mau Arquitectura pisze Marcin Brataniec.

technika

Zastosowanie konstrukcji stalowej pozwoliło zmniejszyć ciężar budynku i ograniczyć wielkość fundamentów, wykonanych tak, aby chronić starożytną skałę i delikatną florę pisze Wiktor Kowalski o realizacji autorstwa Dorte Mandrup [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

teoria i praktyka

Znajomość teorii pozwala podejmować świadome decyzje projektowe – pisze dr inż. arch. Moniki Szopińskiej-Mularz z Zakładu Projektowania Architektonicznego i Grafiki Inżynierskiej Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury na Politechnice Rzeszowskiej.

konteksty

O tym, jak działa sztuczna inteligencja, o historii wykorzystywania danych wejściowych do generowania rozwiązań w architekturze, która rozpoczęła się już w latach 60., oraz o najnowszych technikach projektowania opartych na AI, pisze Piotr Zybura.

warsztat

Most pieszo-rowerowy będzie tworzył reprezentatywną oś pomiędzy ulicą Ząbkowską na warszawskiej Pradze a Powiślem, prowadzącą dalej w kierunku Krakowskiego Przedmieścia i Starego Miasta – piszą o realizacji Schüßler-Plan Inżynierzy Piotr Piotrkowicz i Marcel Michalak [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ MATERIAŁÓW Z BUDOWY].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Bądź eko – zrównoważone i przemyślane produkty, odpowiedzialne projektowanie i produkcja

zawód architekt

Uczymy się balansować pomiędzy naturalnością projektowanych terenów (...) a ich kreowaniem – mówi Maciej Kaufman w rozmowie z Emilią Ignaciuk.

z archiwum architektury

W tym wydaniu przypominamy artykuł opublikowany w numerze 5-6/1986 „Architektury" pt. „Wizualizacja komputerowa w projektowaniu architektonicznym", autorstwa Janusza Kłosa. O współczesny komentarz poprosiliśmy Kacpra Radziszewskiego.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum