Teoria i praktyka według Macieja Jagielaka

2024-03-28 10:36

O ekologicznej architekturze w teorii i praktyce pisze dr inż. arch. Maciej Jagielak, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autor strony i podcastu Emisja Architektury.

Architekturę cechuje INTEGRALNOŚĆ ŻABY ze znanego żartu o podziale zwierząt na piękne i mądre. Żaba zamiast wybrać z oburzeniem mówi: przecież się nie rozdzielę. Teoria i praktyki w zawodzie na A to dwa aspekty niepodzielnej całości.

Naszą profesję z płazem z anegdoty łączy także legendarnie duże ego. Jako architekci/tki zwykle określamy się jako twórcy/czynie praktycznych rozwiązań opartych na znajomości teorii. Tymczasem „reszta świata”(a zwłaszcza świat budowy) widzi nas jako teoretyków, których praca leży w domenie „papieru” i ma niewiele wspólnego z praktyką rozumianą jako praca z materią. I dobrze, bo architekturę da się odróżnić od budownictwa tylko językiem teorii.

Często słyszę, że na studiach jest za mało praktyki (zagadnień praktycznych). To pułapka! Postuluję coś odwrotnego: WIĘCEJ TEORII – także w codziennym uprawianiu zawodu. Jest ku temu wiele przesłanek. Po pierwsze, praktyka to proceder dość odstręczający: jakieś „załatwianie”, wyciskanie PUM-u, niskie zarobki, nadgodziny... a efekty projektowania – nierzadko banalne i społecznie szkodliwe. Pełniejsze przyswojenie teorii, czyli wiedzy, metod czy zasad (w tym etycznych) dobrze by nam zrobiło. Po drugie – nawet w strukturze projektów – wzbogacenie warstwy teoretycznej: analiz przedprojektowych, „riserczu”, swobodnych nie-realizacyjnych rysunków itp., też byłoby korzystne.

Podejmowanie pracy o charakterze czysto teoretycznym w dziedzinie architektury NAPRAWI RYNEK I URATUJE ŚWIAT. To bardzo proste: jeśli np. połowa architektów/ek zajmie się (nieistniejącymi dziś) usługami z dziedziny teorii architektury, pozostali odczują złagodzenie konkurencji. To jednak nie koniec. Jeśli większość zrezygnuje z realizacyjnego projektowania i zajmie się zagadnieniami teoretycznymi, to byłby już konkretny krok w stronę ocalenia przed katastrofą klimatyczną. PRAKTYKA MA ZA DUŻY ŚLAD WĘGLOWY.

Spis treści Architektura 04/2024
przegląd

Janusz Korzeń relacjonuje obchody stulecia Towarzystwa Urbanistów Polskich, a Bal Architektek zwraca uwagę na trzy mocne kobiece głosy w zakresie popularyzacji architektury.

Kwartał przyszłości to wystawa, która jest zaproszeniem do rozmowy o fragmencie centrum Warszawy. Sprzedać teren i zezwolić na wieżowce czy zachować dawną szkołę, która zmienia się w społecznie ważne miejsce?

Około 180 czeskich miastach ma miejskiego architekta. Nie zawsze jest to praca na pełen etat, ale to i tak oznacza, że w prawie jednej trzeciej miast jest ktoś, kto czuwa nad architekturą – mówi Arturowi Celińskiemu Osamu Okamura.

Przegląd najciekawszych projektów i opracowań konkursowych, w tym miesiącu.

Prezentujemy recenzje książek: „Lustro weneckie. Biennale – międzynarodowe wystawy architektoniczne" oraz „Heidegger dla architektów".

Japoński architekt Riken Yamamoto otrzymał tegoroczną nagrodę Pritzkera.

konteksty

Wszyscy powtarzamy jak mantrę, że tylko poprzez konkurs można otrzymać rezultat spełniający oczekiwania kierowane przez i pod adresem projektantów, inwestorów, władz miast, mieszkańców itd. Jaka jest jednak konkursowa korzyść z punktu widzenia przystępujących do nich architektów i architektek?

W ramach naszego cyklu przypominamy artykuły z numerów 1/2001, 2/2001, 6/2001, 9/2001 oraz 4/2004. Cytaty wybrała i komentarzem opatrzyła Ewa P. Porębska.

Świat się zmienia, a polskie konkursy – nie za bardzo. Formuła konkursowa nie tyle się wyczerpała, co wymaga zmian, na co zwracają uwagę architekci i architektki.

realizacje

Architekci chcieli zachować jak najwięcej historycznej tkanki, nadając jej funkcje mieszkaniową i usługową. Nadrzędne było otwarcie na miasto i stworzenie przestrzeni dostępnej – piszą Zbigniew Maćków, Roman Rutkowski i Michał Duda o najnowszej realizacji pracowni SRDK Studio Projekt [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Przestrzeń odnosi się z szacunkiem do historii miejsca, jednocześnie wpisując się we współczesne funkcje węzła przesiadkowego oraz parku miejskiego – pisze Anna Kulińska o najnowszej realizacji pracowni Architekci Gadomscy [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

Wyzwaniem było wpisanie budynku, przy niewielkiej powierzchni działki, w trudny kontekst centrum miasta i sąsiedztwo dużej galerii handlowej – pisze Wojciech Fudala o najnowszej realizacji Pracowni Architektonicznej Czora & Czora [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

wnętrza

Dwie przychodnie Nord Clinic, czyli gdańsko-gdyński dwugłos o nowoczesnych klinikach pediatrycznych, przyjaznych dzieciom, ich opiekunom i personelowi.

Projektowanie to kompromisy i wybory. Od nas zależy, czy chcemy przechylić szalę w kierunku kreowania nowych zachowań, czy istniejących przyzwyczajeń – mówią w rozmowie z Anną Żmijewską Kasia Kabo i Tomek Pydo.

teoria i praktyka

O ekologicznej architekturze w teorii i praktyce pisze dr inż. arch. Maciej Jagielak, asystent na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej, autor strony i podcastu Emisja Architektury.

warsztat

Ważnym elementem budynku jest wielopoziomowe atrium łączące cztery skrzydła, w których zlokalizowano pokoje studenckie. Istotnym etapem wznoszenia tej części konstrukcji było rusztowanie i szalowanie okrągłych otworów w jego stropach – piszą Marcin Garbacki, Karolina Tunajek, Jacek Wochowski o najnowszej realizacji pracowni Projekt Praga [W WYDANIU CYFROWYM WIĘCEJ ZDJĘĆ].

przybornik

Nowe produkty i specjalistyczne technologie dla architektów

wzornik

Ścienne inspiracje nie tylko do wnętrz mieszkalnych – płytki ceramiczne, tapety czy naturalny kamień

zawód architektka

Utrata sprawczości architektów bardzo mnie męczy i chętnie zrobiłabym coś w kierunku podwyższenia powagi i statusu tego zawodu w Polsce – mówi Dorota Jarodzka-Śródka w rozmowie z Aleksandrą Czupkiewicz.

Szukasz innych wydań ?

Sprawdź archiwum